Šef Pletera smislio genijalan PR za svoju firmu. Napisao priopćenje u kojem je napao volontere

General Mareković pokušao je ispeglati lošu percepciju tvrtke u javnosti, ali samo se još malo uvalio

Ni jedan od četiri sindikata koji djeluju u Pleteru nije htio potpisati priopćenje predsjednika uprave te državne tvrtke, generala Marijana Marekovića, kojim je pokušao ispeglati lošu percepciju u javnosti kakva je stvorena zbog niza problema i propusta u organizaciji prehrane potresom stradalog stanovništva na Baniji.

”Percepcija Pletera kao tvrtke u većinskom vlasništvu države nije od primarnog interesa sindikata”, kaže za Telegram Iva Šušković, predsjednica Sindikata državnih i lokanih službenika i namještenika Republike Hrvatske. ”Naš sindikat s Pleterom ima uspostavljen socijalni dijalog u kojem se godinama pregovara o pravima zaposlenika, a cilj je zaštititi naše članove i ugovoriti što bolja materijalna prava, kao i uvjete rada”.

Propagandni letak kojim se želi opravdati u javnosti

Da su Marekovićev propagandni letak shvatili kao pokušaj kojim se u javnosti želi opravdati, pa su ga zato odbili potpisati, Telegramu su potvrdili i iz Sindikata djelatnika u vojsci i državnim službama, kao i iz Sindikata turizma i usluga Hrvatske.

Tako je ispod Marekovićevog pamfleta ostao samo njegov potpis dok su sindikati, čijom je podrškom i blagoslovom namjeravao osnažiti priopćenje, to odbili učiniti.

”Kako je poslovanje trgovačkog društva Pleter usluge d.o.o. na potresom pogođenim područjima pobudilo značajan interes javnosti, velik broj radnika Društva obratio se Upravi Društva ali i izravno komunicirao na društvenim mrežama referirajući se na neutemeljene navode te nepristojne, uvredljive, govorom mržnje ispunjene poruke”, počinje Mareković žalopojku koju su sindikati odbili potpisati.

Nisu manje vrijedni jer su ‘državni kuhari’

Mareković dalje kaže kako se Pleter već nakon prvog potresa uključio u pripremu obroka za vojsku i druge službe, a isto tako, veli, radeći u tri smjene, nastavali su i nakon drugog potresa, pa smatra kako ”nisu manje vrijedni samo zato što su ‘državni kuhari’ i ne zaslužuju paušalne uvrede kolje često prelaze granice pristojnosti i dostojanstva naših radnika”.

”Neizmjeran doprinos volontera je neupitan, hvale vrijedan i nikako zaboravljiv”, nastavlja Mareković, ”ali razumljivo je da će se i volonteri jednoga dana vratiti svojim svakodnevnim obvezama i obiteljima, pogotovo nakon što popuste epidemiološke mjere, a tada će na terenu ostati Država, njezine institucije te Pleter zajedno s njima. Državno ne znači loše”, pokušava poentirati Mareković.

I oni imaju radnike s potresom pogođenog područja

Šef Pletera dalje kaže kako ta tvrtka ima 44 radnika s potresom pogođenog područja, te kako za ”sve te radnike Pleter već godinama, gradovima i općinama Sisačko-moslavačke županije uredno uplaćuje poreze i doprinose”. ”I mi smo ugostitelji tog kraja, a naši radnici su ti koji će naposljetku ponosno ostati u svom kraju, zadovoljni što imaju posao kojim mogu pridonijeti stradalim sumještanima”.

”Zar su zbog toga ‘državni kuhari’ manje vrijedni?”, pita sa Mareković. ”Možda samo zato što u tom trenutku zbog posla kojeg su obavljali nisu našli vremena da se slikaju za društvene mreže i o tome komentiraju”.

Najbolji dio onaj u kojem neizravno proziva volontere

Možda najbolji dio Marekovićevog priopćenja kojeg sindikati nisu željeli potpisat je onaj u kojem se, neizravno, proziva volontere: ”Svjesni činjenice da u životu besplatni obroci ne postoje, sve to na kraju netko mora platiti, a besplatni rad u konačnici obezvređuje struku”.

Na samom kraju priopćenje stoji sljedeće: ”Također, kako ne bismo zanemarili važnost vladajuće epidemije te sve ne bi ostalo samo na kuhinji, želimo spomenuti i naše radnice koje obavljaju poslove čišćenje COVID stacionara Arena Zagreb, posao od kojeg su svi privatnici pobjegli. Zar su i one manje vrijedne samo zato što su ‘državne čistačice’?”, stoji u pomalo nadrealnom priopćenju.

Nakon što su sindikati koji djeluju u Pleteru odbili potpisati Marekovićev pamflet, on ga je, izostavivši čelnike četiriju sindikata, samo sa svojim potpisom, dao postaviti na oglasne ploče po restoranima vojarni.