Šef poljskog parlamenta malo se zaigrao s državnim avionom. Može li to pred izbore naštetiti vladi?

Visokopozicionirani član vladajućih konzervativaca neobično često se vozio avionom

Marshal of the Sejm (Polish Parliament) Marek Kuchcinski (C) visits the Grand National Assembly of Turkey (TBMM), which was damaged during the failed July 15 military coup attempt, after his meeting with its speaker in Ankara on October 27, 2016. (Photo by STRINGER / AFP)
FOTO: AFP

Ujesen ove godine Poljaci izlaze na redovite parlamentarne izbore, a ankete zasad pokazuju da se vladajući konzervativci mogu nadati izbornoj pobjedi. Pravo i pravda (PiS), desna populistička stranka koja je na vlast došla 2015. godine, i dalje uživa povjerenje najvećeg broja birača.

Pa ipak, kada se nekoliko mjeseci pred izbore visokopozicionirani član stranke nađe u nezgodnoj situaciji, ni stranci poput PiS-a, sa značajnom anketnom podrškom, ne može biti sasvim svejedno. A baš im se to desilo ovih dana: mediji su otkrili da je predsjednik donjeg doma poljskog parlamenta neobično često koristio državni zrakoplov i da su s njim povremeno putovali i članovi obitelji.

Imao je puno sastanaka

Marek Kuchcinski nije demantirao tvrdnje medija, ali se početkom tjedna pravdao da je sve radio u skladu s pravilima i da je učestalo korištenje državnog zrakoplova posljedica njegovog načina rada. Od početka mandata, tvrdi, imao je više od 900 sastanaka i događaja na kojima je sudjelovao pa otud, eto, i velik broj letova.

Unatoč tome što kaže da je sve bilo OK, ispričao se javnosti i odlučio uplatiti 15 tisuća zlota u dobrotvorne svrhe, a još 28 tisuća zlota u jedan fond za oružane snage. Parlament je, pak, kao dokaz da se tu nema što skrivati, objavio popis svih njegovih službenih putovanja zrakoplovom.

Oporba, očekivano, nije zadovoljna i traži da Kuchcinski podnese ostavku. Podnijeli su i zahtjev za njegovom smjenom, o kojem bi se, prema najavama medija, trebalo raspravljati u petak.

Neupitna podrška birača

Male su, dakako, šanse da će oporbenjaci uspjeti. Za vladajuće konzervativce ovaj je slučaj više problem imidža. Slično nezgodan slučaj PiS-u se dogodio i prošle godine, kada su mediji izvijestili da su ministrima isplaćeni izdašni bonusi.

Unatoč svemu, PiS od izbora zasad ne treba previše strahovati. Ankete im redovito daju više od 40 posto podrške, negdje čak i preko 45 posto (toliko su dobili i na svibanjskim izborima za Europski parlament). Glavna oporbena stranka Građanska platforma zaostaje za njima velikih 20 postotnih bodova.