Šef sindikata i pomoćnik ministrice Divjak malo su se jutros porječkali na Hrvatskom radiju: 'nismo mi uhljebi'

Mihalinec je potvrdio informaciju da od danas kreće frontalni štrajk u svim školama

FOTO: HRT

Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec i pomoćnik ministrice znanosti i obrazovanja Stipe Mamić sučelili su danas mišljenja u emisiji Hrvatskog radija “U mreži prvog”. Na početku emisije Mihalinec je potvrdio informaciju da od danas kreće frontalni štrajk u svim školama u zemlji. “Moramo požuriti proces budući Vlada ignorira pregovore. Tome pridonose i rezultati izjašnjavanja o ponudi Vlade koja je odbijena u postotku većem od 90 posto. Vlada će, dodao je – morati naći vremena da pregovara jer to više neće biti situacija koja će biti lako popravljiva”, pojasnio je odluku sindikata Mihalinec.

Mamić je, pak, ustvrdio da Mihalinec ne govori istinu navodeći kako je Vlada pregovarala i da ponuda Vlade 2+2, odnosno četiri posto kumulativno kroz dodatak odbijena, a da nije dana na odlučivanje na referendumu. Prema njegovim navodima to je ono što sindikati u stvari traže.

Vlada vidi ucjene, sindikati zastrašivanje

“Treba objasniti tko to dobiva jer se govori da dobivaju nekakvi uhljebi”, kazao je navodeći kako javne službe imaju 180 tisuća zaposlenih od kojih se polovica odnosi na obrazovanje. 65 tisuća se odnosi na zdravstvo, a 25 tisuća je u sektoru socijale i kulture. Također je naveo da broj zaposlenih u državnoj službi iznosi 23 tisuće ljudi, te da su svi zaslužili plaće. “Sve ovo gledamo kao ucjenu”, dodao je.

Mihalinec je, pak, kazao kako je vlada krenula u zastrašivanje govoreći da neće platiti dane štrajka. No, pritom je naglasio kako će nadoknada koštati puno više jer “to onda treba platiti kao prekovremeni rad koji vrijedi 50 posto više, a ako je i subota onda 25 posto više. Mamić se s tom tezom nije složio navodeći kao u Zakonu o radu stoji da poslodavac odlučuje hoće li štrajk platiti, ali da “ono što je svima jasno jest da će se morati platiti”.

Uz reformu tri puta više rada, pa i veće plaće

Pomoćnik ministrice potom se opet okrenuo prosječnim plaćama u Hrvatskoj navodeći kako je ona u obrazovanju 7292 kune te da je jedino koeficijente učitelja i nastavnika rastao od 2001. godine. Kazao je kako je teško odgovoriti je njihova plaća lagodna za život, ali i istaknuo da je riječ o plaći koja je veća od prosjeka u Hrvatskoj, a koji iznosi 6500 kuna. Mihalinec je, pak, istaknuo kako se u Hrvatskoj provodi reforma obrazovanja najveća od one Šuvarove te da oni koji je provode rade i do tri puta više pa stoga moraju i dobiti veće plaće.

“Ogroman je to napor, mi nosimo reformu i sad jedino mi ne možemo dobiti koeficijent. Može se, izmijenjeni su prošlog tjedna koeficijenti za glasnogovornika Državnog inspektorata, pa ta osoba ima duplo veći koeficijent od nastavnika”, kazao je Mihalinec. Na kraju je istaknuo da koliko se god u Vladi trudili da to tako izgleda, da učitelji i nastavnici djeci nikada neće učiniti štetu te da će sve potrebno odraditi ne tražeći naplatu prekovremenih. Ali je također poručio kako se politika iživljava na nastavnicima koji neće dozvoliti da ih se gazi.