Šef sindikata ZET-a u šoku: 'Novčane nagrade nam žele dati samo ako tvrtka pozitivno posluje'

Šef sindikata ZET-a objavio je podulji status o jučerašnjem sastanku oko rezova u Holdingu

FOTO: Screenshot RTL

Nova vlast u Zagrebu sprema 750 otkaza u administraciji Zagrebačkog holdinga i tu su brojku iznijeli sindikatima u gradskoj tvrtki na jučerašnjem sastanku uprave i sindikalnih predstavnika. Šef sindikata ZET-a Dražen Jović nije zadovoljan tim sastankom. U objavi na Facebooku, pod naslovom “Uprava Holdinga u epizodi ‘Kaj bi nam šteli dati?’, rekao je da je zgrožen najavom otkaza.

Predložena tema sastanka Pregovaračkih odbora poslodavca i sindikata bila je sklapanje Dodatka II kolektivnog ugovora za radnike Zagrebačkog holdinga, rekao je Jović. Smatra da je sastanak bio promašen u organizacijskom dijelu, najavljenoj temi, a i u samom susretu sindikata i Uprave, jer nije bio prisutan šef Uprave Ivan Novaković. “Sastanak je u startu bio osuđen na propast”, ustvrdio je Jović.

Rekao je da je sastanak sazvan bez poštivanja osnovnih zakonskih odredbi, jer sindikati ne znaju tko su članovi Pregovaračkog odbora poslodavaca. “Nikada nam formalno-pravno nije dostavljen taj dokument, kao niti punomoći imenovanih pregovarača da oni doista imaju ovlasti otvoriti pregovore, pregovarati i možda u konačnici nešto potpisati. Kako bi fijasko bio potpun slijedom nesnalaženja nije se mogao dogovoriti niti Protokol o kolektivnim pregovorima, odnosno o onome o čemu se pregovara o čemu se također treba postići suglasje obje strane”, rekao je Jović.

‘Otišli smo u čudnu dimenziju razgovora’

“Čudno, doista čudni formalno pravni propusti Uprave Holdinga”, nastavio je Jović dodavši da ne može ulaziti u razloge “fijaska” u pripremi sastanka. “Nakon toga sastanak je otišao opet u neku čudnu dimenziju razgovora, koju doslovno možemo nazvati kao u naslovu: ‘Kaj bi nam šteli dati?’. Opet smo onako paušalno, bez ikakve ozbiljne analize, bez ikakve platforme dobili pojašnjenje prethodnog pojašnjenja, ‘prezentacije koja je održana u četvrtak’ i podatke koji doslovno ne pokazuju ništa”, piše Jović.

Istaknuo je da oni, kao sindikat, traže završetak cjelokupne reorganizacije i sistematizacije svih trgovačkih društava u vlasništvu Grada, jer smatraju da se jedino tako može utvrditi ima li i na kojim radnim mjestima manjka ili viška zaposlenih. Isto take žele promjenu prakse da ljudi na istim poslovima imaju različite koeficijente i dodjelu ispravnih ugovora o radu sukladno radnim mjestima djelatnika.

Od Uprave svih zagrebačkih tvrtki traže da reduciraju sva radna mjesta “izvan grupa složenosti”, jer su, tvrdi Jović, oni i postavili pomoćnike, savjetnike, koordinatore, zamjenike, stručne suradnike. Zahtijevaju završetak izbora svih voditelja podružnica ili članova Uprave i direktora u trgovačkim društvima, kako bi s njima mogli riješiti otvorena pitanja, koja ne mogu riješiti s predstavnicima poslodavaca “koji su i doveli tvrtke u ovakvo stanje”. “Oni trebaju otići i treba jednostavno postaviti nove ljude sukladno najavama Uprave, vlasti i prijedloga sindikata”, kaže.

Traže rezove u rukovodećim kadrovima

Jović smatra da nije dobro da određeni dio rukovodećeg kadra ostane na funkcijama vršitelja dužnosti voditelja podružnica, jer “cijeli sustav stoji, urušava se i gubimo vrijeme svi skupa do novoga javnog natječaja”. Sindikati traže odgovore oko plana zapošljavanja operativnih radnika, koji nedostaju. Traže i prestanak zapošljavanja radnika preko agencija. Žele znati i što Uprava holdinga planira s nekretninama i imovinom s kojom raspolaže, kao i u kojoj je fazi rezivija ugovora s vanjskim tvrtkama, kooperantima i suradnicima.

Tvrdi da nije dobio odgovore na ta pitanja na sastanku s Upravom. “Osobno sam zgrožen jednostavnošću najave kako je 750 radnika viška u Holdingu, jer govorimo o ljudima, djeci i obiteljima, a što je najvažnije “razbacujemo se brojkama”, jer taj broj se može utvrditi samo završetkom reorganizacije i sistematizacije radnih mjesta”, poručio je.

Smatra promašenim “paušalno” iznositi brojke o višku i smatra da je svrha toga zastrašivanje radnika, jer Uprava nije predložila racionaliziranje poslovanja na mjestima savjetnika, pomoćnika i sličnih. Navodi kako na rukovodećim mjestima nema 750 radnika, a sindikati zahtijevaju da iz toga kadra krenu rezovi, a ne s radničkih mjesta. Jović dodaje da će sindikati znati zaštititi svoje članove oko otkaza.

‘Od radnika nećete dobiti ni lipu’

Istaknuo je da su na sastanku rekli da se sve može i treba završiti do 15. prosinca, a Jović smatra da se to može ostvariti jedino ako Uprava u taj proces krene s novim voditeljima podružnica. “S dobrom namjerom da se isprave nelogičnosti na radnim mjestima, da krene sa smanjivanjem kadrova na rukovodećim mjestima i da prestane sa “skrivenim pokušajima” umanjivanja radničkih prava, ali naravno i da ne bude po onoj ‘što se babi htilo, to se babi snilo'”, kaže Jović.

A onda piše: “Kada pomislite da ne možete iz loše pripremljenog i formalno pravno odrađenog sastanka, te da ne može gore u drugome dijelu sastanka dobijete…”, pa objašnjava šokirano da su dobili prijedlog dodatka kolektivnom ugovoru u kojem od radnika traže odricanje od božićnice i novčane nagrade za ovu godinu. Da se ubuduće i do isteka kolektivnog ugovora novčane nagrade, božićnice i regresi vežu uz poslovanje poduzeća, odnosno da se one isplaćuju ako tvrtka pozitivno posluje.

Jović smatra da je deplasirano tražiti nešto od radnika pa je poručio da o odricanju radnika od nekih prava mogu razgovarati jedino kada mu netko od Uprave ili iz Grada “argumentirano obrazloži” koja je odgovonost radnika za “promašaje sposobnih Uprava sa vrhunskim CV papirima”. “Do tada odgovor na pitanje: ‘Kaj bi nam šteli dati?’ je da nećete dobiti niti lipu od radnika”, zaključio je Jović.