Šef slovenskog parlamenta objasnio kako će sada teći arbitraža (i zašto je Zagreb ne može tako lako otkazati)

Tvrdi da se arbitraža usprkos odluci naše Vlade - nastavlja

Slovenia's Prime Minister Miro Cerar addresses the media after the parliament appointed his new centre-left government in Ljubljana, Slovenia on September 18, 2014. Cerar announced a restrictive financial policy and further privatisations as parliament approved his cabinet today. The 16-member cabinet was approved with 54 against 25 votes in the 90-seat parliament. Six MPs abstained. AFP PHOTO / Jure Makovec
FOTO: AFP

LJUBLJANAOdluku hrvatske vlade da započne postupak izlaska iz arbitražnog sporazuma sa Slovenijom zbog teških povreda tog sporazuma danas je komentirao predsjednik slovenskog parlamenta Milan Brglez, član stranke premijera Mire Cerara (na fotografiji gore), rekavši da će od sada postupak u vezi s arbitražom teći na dva kolosijeka i da Hrvatska neće lako moći otkazati ugovor.

“Sada će vjerojatno teći dva odvojena postupka – arbitražni sud nastavit će svoj rad, dok će na drugoj strani trajati postupak za prekid ugovora, što nije jednostavan proces i zahtijeva puno vremena”, kazao je Brglez, koji je prije ulaska u politiku bio profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih znanosti u Ljubljani.

Arbitražni sud nastavlja s radom

Brglez je i najbliži Cerarov suradnik u vrijeme osnivanja stranke prošle godine.

“No postupak opoziva arbitražnog sporazuma ne poništava njegovo važenje, sve dok on nije okončan, odnosno dok se dvije države o tome ne dogovore, a to mogu učiniti i uz pomoć trećega”, kazao je Brglez za Slovensku tiskovnu agenciju STA.

Slovenski pristanak na istupanje iz ugovora Brglez ne ocjenjuje vrlo vjerojatnim.

“Onoga trenutka kad se arbitražni sud konstituira, on radi. Ako bi iz njega države istupile zato jer im arbitražna presuda ne odgovara i ako je ne bi poštovale, to bi onda značilo nepoštivanje međunarodnog prava”, kazao je Brglez.

Loš signal za širenje EU

Prema njegovim riječima zadnje izjave glasnogovornice Europske komisije govore da je EU svjesna važnosti arbitražnog sporazuma Slovenije i Hrvatske i mirnog rješavanja sporova na Balkanu općenito, “a ne samo u ovom slučaju”.

Ako bi se jedna strana iz toga jednostavno izuzela i ne bi poštivala dogovoreno, onda to ne bi bio dobar signal za širenje Europske unije, kazao je Brglez.

Dominantna teorija koju su nakon izbijanja skandala Pirangate razvili slovenski mediji jest da su hrvatske tajne službe prisluškivale slovenske dužnosnike i suce zato što je arbitar kojega je u arbitražu imenovala hrvatska strana njoj prenio informaciju da će arbitraža završiti u korist Slovenije te je onda odlučeno da se diskreditira cijeli proces i suce u arbitraži objavom tajno snimljenih razgovora.