Šef SOA-e upozorava na rast ekstremizma: 'Teško je razlučiti granicu između govora mržnje i onoga što je netko spreman učiniti'

Kaže da Hrvatskoj prijete terorizam, ekstremizam i organizirani kriminal

15.03.2023., Zagreb - Saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost odrzava zatvorenu sjednicu na kojoj ce biti predstavljena godisnja izvjesca civilne sigurnosne sluzbe (SOA) i vojne sigurnosne sluzbe (VSOA) za 2022. Nakon sjednice Daniel Markic se obratio novinarima Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Ravnatelj Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) Daniel Markić danas je nakon zatvorene sjednice Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Hrvatskoga sabora stao pred novinare i odgovarao na pitanja.

Za početak je rekao da je na sjednici prezentirao rad SOA-e za prošlu godinu. Najveći događaj lani bila je, naravno, agresija na Ukrajinu. Taj rat kao i njegove izravne i neizravne posljedice za Hrvatsku ušle su u izvješće.

Razvoj situacije je nepredvidiv

“Obje strane, Zapad i Rusija, ne žele izravni sukob, a nadamo se da i neće, razvoj situacije je nepredvidiv”, govori šef SOA-e. O potezima ruskog predsjednika Vladimira Putina se komuniciralo i prije samog napada, a nakon toga dijelili su se svi podaci unutar Europske unije i NATO-a.

“Najbitnija stvar je hrabrost ukrajinskih vojnika, najvažnija stvar je jedinstvo Zapada, na tome se mora raditi”, rekao je, a pitanje vojne pomoći Ukrajini nije htio komentirati jer je to u nadležnosti Ministarstva obrane.

Nije htio komentirati ni političku situaciju, s naglaskom na sukob predsjednika Republike i Vlade, već je samo rekao da je njegova primarna zadaća da Služba bude funkcionalna i da čini sve da to bude tako. Političkih pritisaka prema SOA-i, prema njegovim riječima, nema.

O rastu ekstremizma u zemlji

Razgovor s novinarima dotaknuo se i potencijalnih ugroza za Hrvatsku, a on je naveo da su među njima terorizam, ekstremizam i organizirani kriminal. No, problem je i nestabilnost u regiji, na što su “dosta koncentrirani”.

“Od ljeta na ovamo se čak poboljšalo. Imamo tendenciju biti najviše zabrinuti, ali vidimo procese, ponajviše u BiH i određene reakcije srpskog vrha koji pokušava raditi na zatopljenju odnosa. Vidjet ćemo kakvi će biti rezultati”, kaže na pitanje o stanju u regiji. Rekao je i da je u zemlji, kao i svugdje došlo do rasta ekstremizma.

“Svi smo svjedoci, posebno nakon perioda covida, ne samo u Hrvatskoj, nego svugdje je došlo do porasta ekstremizma. Moramo biti oprezni, širi se govor mržnje, teško je razlučiti gdje je granica između govora mržnje na internetu i onoga što je netko spreman učiniti u stvarnom životu”, rekao je.

O ruskom utjecaju u Hrvatskoj

Novinare je zanimalo postoji u Hrvatskoj li zaista ruski utjecaj, na što je rekao kako “može pretpostaviti da da”, uzmu li se u obzir sankcije protiv zemlje. Što se tiče današnjeg uhićenja vukovarsko-srijemskog župana Damira Dekanića, rekao je kako to vjerojatno znači da institucije rade bez pritiska.

Komentirao je i najave premijera Andreja Plenkovića kako će mijenjati zakone kako bi se spriječilo curenje informacija iz istraga, pa je rekao kako to treba bolje urediti. “Možemo svi pretpostaviti tko je AP”, odgovorio je na pitanje novinara.