Šefica CIA-e najavljuje promjene u agenciji; želi se, recimo, više fokusirati na dobru staru špijunažu

Gina Haspel održala je svoj prvi javni govor otkako je postala ravnateljica Središnje obavještajne agencije

CIA nominee Gina Haspel leaves after a public portion of her confirmation hearing before the Senate Select Intelligence Committee on Capitol Hill May 9, 2018 in Washington, DC. / AFP PHOTO / Brendan Smialowski
FOTO: AFP

Ravnateljica Središnje obavještajne agencije, CIA, Gina Haspel, u ponedjeljak se prvi puta obratila javnosti od kada je u svibnju imenovana za šeficu najvažnije američke obavještajne agencije. U govoru na Sveučilištu Louisville u Kentuckyju gdje je diplomirala, Haspel je najavila radikalnu promjenu dosadašnje špijunske strategije SAD-a kako bi se, kako je istaknula, “eliminirale takozvane obavještajne rupe i odgovorilo na sve veću prijetnju velikih sila kao što su Rusija i Kina”.

Na taj način, objasnila je Haspel, realizirat će se “Strategija nacionalne sigurnosti koja predviđa učinkovitije odgovore na akcije različitih neprijatelja koji žele promijeniti dosadašnju globalnu ravnotežu moći na štetu SAD”. Haspel je objasnila kako će CIA napraviti zaokret od koncentracije na kontra-terorizam prema tradicionalnijoj špijunaži protiv pojedinih država. To će od sada biti “strateškim prioritetom” CIA-e u cilju dobivanja boljih obavještajnih podataka o sadašnjim i potencijalnim američkim rivalima.

Povećat će broj agenata u inozemstvu

“Pojačavamo fokus neprijateljske države i zbog toga ćemo povećati broj agenata koji djeluju u inozemstvu. Veća nazočnost u stranim državama omogućit će nam snažniji i bolji položaj”. Zbog toga će, najavila je Haspel, angažirati ljude koji govore strane jezike, prije svega kineski, arapski, farsi, turski, francuski i španjolski. Pojednostavljeno rečeno, CIA se više neće toliko oslanjati na informacije koje je dobivala putem satelita ili prisluškivanjima već će pojačati terenski rad jer se samo tako mogu prikupiti najpouzdanije i najcjelovitije špijunske informacije.

U govoru koji je prenio Glas Amerike Gina Haspel optužila je Kinu da nastoji umanjiti američki utjecaj u svijetu kako bi mogla ostvariti vlastite interese. Zbog toga je upozorila Peking da SAD pomno prate kako Kina širi svoj utjecaj izvan Azije, ponajviše u Afriku i Latinsku Ameriku. Haspel je izrazila posebno zabrinutost zbog toga što Kina nudi zajmove i investicije siromašnim zemljama koje one neće moći vratiti.

O Iranu i odnosima sa Sjevernom Korejom

Stoga je upozorila te države da moraju biti svjesne opasnosti od takvih stranih investicija u njihovu infrastrukturu jer one mogu ugroziti njihovu nacionalnu sigurnost te suverenitet zemlje. Direktorica Haspel izrazila je čuđenje zbog količine financijskih sredstava koje Teheran ulaže u spašavanje sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, u nastojanjima da poveća utjecaj u Iraku te u podržavanje pobunjenih Huta u Jemenu. Kazala je da ju tolika količina novca iznenađuje s obzirom na ekonomske probleme koje ima Iran.

“Pozorno pratimo iranske zloćudne aktivnosti u regiji. Moramo se suprotstaviti takvim iranskim aktivnostima kako bi sve zemlje u regiji mogle same određivati put kojim će se kretati”. Za američke odnose sa Sjevernom Korejom Haspel je utvrdila da su bolji nego prije godinu dana te da su dosadašnji razgovori pokazali da je sjevernokorejski vođa Kim Jong-un sada otvoren za diplomatske akcije, da ozbiljno pristupa problemu denuklearizacije s ciljem da umanji štetu zbog ekonomskih sankcija koje su uvedene protiv Sjeverne Koreje.

Poznata po odobravanju mučenja zatvorenika

Istodobno predsjednik Donald Trump najavio je u ponedjeljak kako će se “vrlo brzo” održati drugi summit između njega i Kima. Haspel je istaknula kako je CIA-i krajem 1980-ih bila “organizacija s potpunom dominacijom muškaraca”. “Ne bi trebalo nikoga iznenaditi što je jedan od mojih glavnih prioriteta borba za raznovrsnost i inkluzivnost. Naša globalna misija zahtjeva regrutaciju najboljih i najperspektivnijih ljudi, bez obzira na spol, rasu ili kulturno porijeklo”, rekla je Haspel.

Najavila je da će CIA uložiti znatno više sredstava u suzbijanje trgovine narkoticima u inozemstvu jer je “droga ubila puno više Amerikanaca nego bilo koja teroristička grupa. Niti jedan strani izazov nije imao izravniji i razorniji utjecaj na američke obitelji od droge.” Tijekom rasprave o imenovanju Gine Haspel za šeficu CIA-e njena se podobnost dovodila u pitanje zbog toga što je odobravala mučenja zatvorenika nakon napada na SAD 11. rujna 2001. te ulogu koju je imala u uništenju traka na kojima su snimanja ispitivanja zatvorenika.