Šefica državnih sindikata žali se da previše sjede: ‘Plaće i radno vrijeme nam ne omogućuju dovoljno sporta'

Kaže kako sjedilački poslovi uzrokuju oboljenja mišićno-koštanog sustava

FOTO: HRT

Povodom obilježavanja Nacionalnog dana zaštite na radu Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske poslao je otvoreno pismo Vladi i premijeru Andreju Plenkoviću kako bi upozorili na sve lošije zdravlje zaposlenika.

Za HRT-ovu emisiju Studio 4 o tome je pričala predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika, Iva Šušković.

“Naslovili smo pismo na premijera, odnosno na Vladu u cilju sprečavanja težih oboljenja. Svjedoci smo danas oboljenja od stresova i oboljenja mišićno-koštanog sustava, oboljenja mentalnog zdravlja, problema s kojima se susreću državni službenici i namještenici na radnim mjestima, osobito u doba današnje epidemije i potresa koji su nas zadesili”, rekla je Šušković.

Oboljenja su u porastu

Kazala je kako na temelju liječničke dokumentacije vide da su takva oboljenja u porastu, osobito onih koji obavljaju poslove u sjedećem položaju. Upozorila je da je epidemija koronavirusa donijela više nekretanja jer su ljudi radili od kuće ili su završili u samoizolaciji te je to sve skupa rezultiralo i lošijem zdravlju.

Kao čimbenike koji utječu na kvalitetu života navela je radno okruženje, stil života, prehranu, kao i osobni dohodak. Ustvrdila je kako državni službenici i namještenici nisu dužnosnici i ne rade za velike plaće.

“Njihov osobni dohodak u neto plaći iznosi između 3000 i 5500 kuna, govorim o našim članovima. Stoga im raspoloživi dohodak ne omogućuje aktivnije bavljenje sportom ili možda da si priušte bolju opremu. Možda će se spomenuti zašto bi plaćali teretanu ili nekakve treninge, možemo naprosto šetati, voziti bicikl. Danas možda malo bolji bicikl košta preko 2000 kuna. S takvom plaćom je teško si priuštiti i bolje prehranu i bolju alternativu u smislu nekakvih sportova, aktivnosti i rekreacije”, rekla je Šušković.

Zaposleno je 28.000 službenika

Mišljenja je da bi Vlada kao poslodavac prevencijom i mjerenjem stresnosti na radnom mjestu mogla poduzeti neke aktivnosti te da ih liječnici upozoravaju da je najbolje preventiva kako bi se spriječila oboljenja sjedećeg položaja koji uzrokuju oboljenja koštanog-mišićnog sustava.

Navela je primjer jedne njihove članice koja je podnijela zahtjev za odlazak u mirovinu jer boluje od multiple skleroze, ali joj je zahtjev odbijen, da bi potom tek na njihovu inicijativu ipak bio odobren. Kazala je kako je poslodavac prema odredbama kolektivnog ugovora “dužan radniku osigurati sistematski pregled” te dodala kako “definirani minimalni iznos od 500 kuna nije dovoljan da bi se obuhvatio niz potrebnih pregleda”.

Zaključila je da prema zadnjim podacima u državnim službama radi 28.000 službenika, 25.000 policajaca, a u lokalnoj samoupravi ih je oko 14.000 te da nema zapošljavanja. Na natječaje se javlja malo ljudi, a i oni koji se zaposle vrlo brzo odlaze.