Nekad je nužno odabrati stranu

Šefica liječničkog sindikata: 'Mladi doktori odlaze, zabrinuta sam tko će me liječiti za 15 godina'

Tvrdi da su mladi liječnici nezadovoljni i da žele otići iz zemlje

FOTO: Screenshot N1

Predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata (HLS) dr. Renata Čulinović-Čaić komentirala je jučerašnji sastanak sindikata s ministrom zdravstva Vijem Berošem te aktualni status i probleme liječnika u Hrvatskoj. Govoreći za N1, Čulinović-Čaić je kazala kako problem reprezentativnosti sindikata mora biti riješen do 31. listopada kako bi i liječnički sindikat mogao zastupati svoje članove u pregovorima za kolektivni ugovor.

Pohvalila je Vladu koja je u nacrt prijedloga novog zakona o zdravstvenoj zaštiti stavila odredbu prema kojoj će liječnici moći sebe zastupati u pregovorima, no problem je, kaže, što taj zakon na snagu stupa s 1. siječnjem, a što bi pregovori za kolektivni ugovor trebali početi 31. listopada.

Problem prekovremenog rada

Potom se osvrnula na status liječnika. Istaknula je da sustav počiva na prekovremenom radu zdravstvenih liječnika. “Kad bi mi počeli raditi po normativima i kako to propisuje EU, nastao bi totalni kaos u zdravstvu”, rekla je Čulinović-Čaić. “Mi odrađujemo tri milijuna prekovremenih sati”, dodala je.

Iz ministarstva je stiglo priopćenje da je plaća liječnika specijalista s dodacima 22.000 kuna neto, što je gotovo jednako ministarskoj plaći.

“Mi smo se jako razljutili na to priopćenje jer to nije plaća liječnika za 40 radnih sati tjedno u prijepodnevnoj smjeni nego ukupno prosječno primanje liječnika koji je imao barem 40 ili 50 prekovremenih u tom mjesecu zajedno sa svim dodacima. To je zločesto, takvu plaću uspoređivati s nekim tko radi svaki dan osam sati od ponedjeljka do petka”, istaknula je liječnica.

Moguće duže liste čekanja

Kazala je kako su zbog problema u sustavu mladi liječnici najavili odlazak iz zemlje. “Ja sam prva zabrinuta tko će mene liječiti za 10-15 godina. Mladi liječnici su jako nezadovoljni neredom u sustavu”, navela je Čulinović-Čaić.

Naglašava da su liječnici jedino obvezni raditi po normativima koje je propisalo samo ministarstvo. “O potezima ministra zdravstva i vlade ovisi hoćemo li mi pozvati sve liječnike da rade po normativima. To znači da će se liste čekanja sigurno povećati, a onda će to pacijentima trebati objašnjavati ministar i vlada”, zaključila je.