Šefica udruge liječnika o Beroševoj reformi: 'Prisile i pritisci otjerat će još mladih doktora u inozemstvo'

Kazala je i da se problem listi čekanja u Hrvatskoj 'oteo kontroli'

FOTO: Screenshot RTL

Prijedlogom zdravstvene reforme nije riješeno “apsolutno ništa” od onoga što liječnici godinama ističu kao problem, kazala je šefica Hrvatske udruge bolničkih liječnika dr. Ivana Šmit za RTL Danas. “Puno je tu problema. Pokušalo se kroz neke davno zaboravljene metode, kao što su prisile, nameti i pritisci, riješiti probleme koji su nagomilani u zadnjih 15, 20 godina. Sve zajedno dosta loše”, rekla je.

Posebno se osvrnula na novi uvjet za doktore medicine koji bi, prema izmjenama zakona, trebali odraditi godinu dana u primarnoj zdravstvenoj zaštiti prije odobravanja specijalizacije. “Te metode prisile i zastrašivanja su u 21. stoljeću nešto što treba zaboraviti”, dodala je.

Šmit smatra da treba ići na stimulativne metode. “Ne možemo mi prisiliti netom diplomirane liječnike da, kao u bivša vremena, godinu dana idu raditi posao za koji možda nisu ni završili medicinu ili ih ne zanima”, kazala je. Naglasila je da će, ako se ništa ne promijeni, liječnici sreću potražiti u inozemstvu. “To su nam već i najavili”, dodala je.

‘Liste čekanja otele se kontroli’

Komentirala je i duge liste čekanja, veliku boljku hrvatskog zdravstvenog sustava.

“Godinama ističemo problem kadrovske devastacije. Veliki dio posla primarne zaštite pretače se u bolnice. Liste čekanja postoje u cijelom razvijenom svijetu, a kod nas se to otelo kontroli. Nisu tu problem samo ljudi u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, tu je niz problema”, rekla je.

“Struku godinama nitko ne sluša, iskreno, nismo to očekivali ni od trenutnog ministra. I evo, sada što je tu je”, dodala je Šmit.