Šefica Uskoka o aferi Softver: 'Da, učinili smo propust'

Glavna državna odvjetnica i ravnateljica USKOK-a održale su veliku konferenciju za medije nakon uhićenja Gabrijele Žalac i povlačenja optužnice za Agrokor

Glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj-Šipek i ravnateljica USKOK-a Vanja Marušić danas su održale konferenciju za medije, tjedan dana nakon uhićenja u aferi Softver i dan nakon što je objavljeno da optužnica u slučaju Agrokor “povlači na doradu”.

Konferenciju je otvorila šefica DORH-a. “Moram reći da sam kao glavna državna odvjetnica čvrsta i odlučna u namjeri da se razina odgovornosti u DORH-u podigne na višu razinu. Neki smatraju da se prljavi veš treba prati u svom dvorištu iza zatvorenih vrata, a ja mislim da o tome možemo i trebamo otvoreno progovarati”, rekla je.

“Odbacujem svaku insinuaciju da bilo tko utječe na nas”, dodala je i zaključila kako DORH “kritiziraju odvjetnici nekih okrivljenika” te, citiramo, skupine koje imaju političke interese”. Zatim je zaključila kako su nju “davno učili da prije nego pogledaš što se govori, moraš vidjeti tko to govori”, rekla je.

‘Nismo odustali od Agrokora’

Potom je Vanja Marušić počela govoriti o jučerašnjim uhićenjima. “Činjenica je da se radi o pet osoba; bivšoj zamjenici županijske državne odvjetnice i još nekima. Sigurno ste popratili detalje na našem webu. U 16 sati je zakazano istražno ročište, a za sve okrivljene je predložen istražni zatvor. Vidjet ćemo ishod i epilog”, rekla je i dodala da se nada kako će biti onako kako je predloženo sudu. Detaljnije o predmetu nije htjela.

“Bivša zamjenica Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu, koja je među okrivljenima, jedna je od troje zamjenika koji su radili na predmetu veliki Agrokor”, rekla je Hrvoj Šipek. Tvrdi da se izvidima pokazalo da postoje osnovane sumnje za pokretanje postupka protiv navedene zamjenice. “Bilo je jasno da nemamo drugog izbora nego povući optužnicu u velikom Agrokoru”, rekla je i dodala: “To ni slučajno ne znači da smo odustali od tog predmeta.”

“Opet ćemo je podići nakon što se predmet očisti od toga što je radila ova zamjenica, a oni koji špekuliraju jako dobro znaju što bi se dogodilo da su postupci tekli paralelno, to bi bila osnova za postavljanje postupka i kompletan predmet bi pao u vodu. To bi bila blamaža za DORH, a ovo nije ni blamaža ni poraz”, rekla je. Tvrdi da su insinuacije kako je to zbog vještačenja neosnovana i da to dolazi od branjenika optužene bivše zamjenice.

Zašto optužnica nije povučena ranije?

Novinari su zatim postavili pitanje zašto optužnica u slučaju Agrokor nije povučena prije godinu dana, otkako tužiteljica ne radi u DORH-u, a postavljeno je i pitanje o zakonitosti vještačenja. Šipek odgovara da su oni stava da je vještačenje zakonito, a o zamjenici kažu da nisu imali nikakvih naznaka prije godinu dana da je dostavljala podatke optuženima u predmetu Agrokor.

Novinari Hrvoj Šipek zatim su pitali je li joj neugodno zbog toga kakav odjek u javnosti ima rad DORH-a. “Meni je neugodno zbog negativnog konteksta koji se stavljaju DORH-u. Da li mi je neugodno zbog toga što ja radim? Ne nije jer radim jedan težak posao i jako sam svjesna svojih odgovornosti, kad me netko omalovažava u javnosti teško mi je, ali nisam za to odgovorna jer svoj posao radim dobro. Jer obično kada krenete nešto saditi, treba proći vremena da se vide plodovi toga”, kazala je Hrvoj Šipek.

Na isto pitanje odgovorila je i Marušić. “Svoj posao radim zakonito i profesionalno i poričem da bih u bilo kojem trenutku postupala po nečijim pritiscima, nalozima i dirigiranju”, rekla je i dodala da su odluke USKOK-a “uvijek rezultat zakonitog postupanja”.

Novinari su Hrvoj Šipek pitali i kako komentira izjave predsjednika Zorana Milanovića koji je jučer oštro kritizirao njihov rad. “Ja o ostavci uopće ne razmišljam. Mislim da sam to već i prije rekla, stojim iza onoga što radim. A izjave bilo kojeg političara ne bih komentirala”, pojasnila je.

Konačno o slučaju Žalac

Konačno je na rad došao i slučaj Gabrijele Žalac. Šefica USKOK-a kazala je: “U javnosti se polemizira i različito tumače priopćenja Ureda i moje izjave. Točno je da je ovaj ured otvorio predmet Žalac temeljem medijskih objava. Također je točno i da je USKOK provodio višemjesečne izjave tijekom kojih su uzete izjave 30-ak osoba i izuzeta je dokumentacija. Dakle, opsežni izvidi trajali su mjesecima. Meritorna odluka nije donesena jer sukladno izvidima nismo mogli utvrditi dostatan stupanj sumnje kako bismo otvorili istragu”.

Tvrdi da nikakvih pritisaka i zataškavanja u ovom predmetu nije bilo. “Paralelno s tim izvidima vi imate predmet Rimac i dolaze dokazi da je ista osoba, bivša ministrica počinila druga koruptivna djela i pokrećemo istragu”, rekla je i pitala bi li se protiv te iste osobe to pokrenulo da je bilo zataškavanja. “Apsolutno poričem ono što se naziva fijaskom u ovom predmetu. Na temelju prikupljenog nije moguće bilo donijeti meritornu odluku. Prijava OLAFA-a nije dostavljena nama nego Uredu EU tužitelja”, rekla je.

Podsjećamo, u prijavi koju je Telegramov novinar poslao OLAF-u bile su informacije već objavljene u Telegramovim tekstovima nakon kojih je USKOK proveo izvide i zaključio da u tom predmetu nema dokaza kaznenog djela. Šefica USKOK-a zatim je ponovila kako pritiska nema te da ona i njeni kolege rade isključivo po zakonu i profesionalno te samo na temelju činjenica i podataka.

Šefica DORH-a: Ja nisam znala

“Drugih elemenata koji bi utjecali na naš rad, nema”, kaže pa dodaje da se ne spominje sve što je USKOK zadnjih godina, pa i kroz cijelo svoje postojanje napravio. “Koje su sve istrage protiv visokorangiranih dužnosnika, pa i na lokalnoj razini pokrenuti, neki od njih i uspješno završeni. To se ne spominje”, požalila se.

Glavna državna odvjetnica na pitanje novinara kaže da nije uopće znala za izvide u aferi Softver. “Ja sam formacijski nadređena svima, ali ovo nije DORH iz 50-ih a ni 90-ih godina prošlog stoljeća”, kazala je. Novinari su tada postavili ključno pitanje: Zašto o slučaju Žalac Ured europskog javnog tužitelja nije doznao od DORH-a nego od europskog OLAF-a.

“Obavještavali smo o onim predmetima o kojima je nas obavijestio USKOK i niža državna odvjetništva”, rekla je Glavna državna odvjetnica. Novinari nisu bili zadovoljni odgovorima, no šefice DORH-a i USKOK-a samo su ponavljale kako “izvidi nisu bili aktivni” i da zato “nisu obavijestili europske istražitelje o svojim saznanjima”.

‘Da, to je bio propust’

U nekom trenutku Vanja Marušić priznala je kako je “bio propust” to što nisu sami obavijestili europske istražitelje o slučaju Žalac. Telegramova Ana Raić Knežević pitala je kako je moguće da navodi objavljeni na našem portalu nisu bili dovoljni da USKOK otvori istragu protiv Žalac. “Objavili smo kako iz poslovnih knjiga tvrtke Ampelos nedvojbeno proizlazi da je softver koji je Ministarstvo platilo 13 milijuna, zapravo koštao nešto više od 2 milijuna”, kazala je Raić Knežević. Ravnateljica USKOK-a na to je replicirala: “Točno je da su uzimane izjave od 30-ak osoba. Svaka od njih se treba upariti i potkrijepiti dokazima. Ponavljam, tada nismo imali dovoljni stupanj sumnje da bi se moglo donijeti odluku”, rekla je.

Slično je odgovorila i na zamolbu da komentira današnji istup bivšeg zaposlenika agencije SAFU koji je za Telegram tvrdio kako je još 2019. USKOK-u dostavio dovoljno dokaza o kriminalu u njegovoj agenciji. Nakon što je ispitan, iz USKOK-a mu se više nikada nisu javili. “Dakle, kao što sam rekla, tridesetak osoba je ispitano kada je USKOK provodio izvide. Točno je da su pozivani i predstavnici SAFU-a i ministarstva. Izvlačiti iz konteksta pojedine dijelove… Morate to upariti s drugim činjenicama. Mi smo u tom trenutku ocijenili da nema dovoljno dokaza za pokretanje istrage”, rekla je.

Telegramova novinarka zatim je upitala kako nakon ovoga javnost može imati povjerenje da se ovakvi propusti više neće događati. “Mi nikad nismo tvrdili da smo savršeni i nepogrešivi jer takvih nema. Točno je da su nam se događale pogreške i previdi, ali one nisu posljedica namjere. Gdje se to utvrdi, s tim se odlučno obračunavamo”, kazala je Glavna državna odvjetnica.

O ostalim aktualnim aferama

Tim je pitanjem bio gotov dio presice o aferi Softver. Marušić i Hrvoj Šipek zatim su govorile o drugim aktualnim slučajevima te odgovarale na pitanje zašto je odbačena prijava protiv HDZ-ovca kojeg je gradonačelnik Oroslavja snimio kako ga pokušava podmititi. “Situacija u tom predmetu se i dalje provjerava, kao i moguće nezakonitosti i nepravilnosti vezano za Oroslavje”, rekla je Marušić.

Šefica DORH-a zatim je zamolila: “Dajte nam malo vjetra u leđa. Tko je od vas prenio u novinama vijest da je DORH uspio u arbitraži od 72 milijuna eura?”, upitala je. Novinarka Jutarnjeg joj je odgovorila: “Ja, očito niste vidjeli.”

Glavna državna odvjetnica zatim je upitala novinare jesu li primijetili da DORH ima novu stranicu i sviđa li im se. Kaže i da bi za presice trebali značajno povećati kapacitete. Tvrdi da novinari znaju objaviti netočne informacije pa DORH šalje demantije, koji se, tvrdi, ne objavljuju, pa im jedino preostaje objaviti priopćenje na DORH-ovim stranicama.

Na kraju je postavljeno pitanje provode li se izvidi o slučaju vojnog nebodera. “Provode se izvidi, a o detaljima ne mogu”, rekla je Marušić i time je ova press konferencija završila.