Američke i britanske sigurnosne službe: 'Kina je ogromna prijetnja, izvlače lekcije iz invazije na Ukrajinu'

Čelnici američkog FBI-ja i britanskog MI5-a prvi put su zajedno nastupali

This photo taken on January 4, 2021 shows Chinese People's Liberation Army (PLA) soldiers taking part in military training at Pamir Mountains in Kashgar, northwestern China's Xinjiang region. (Photo by AFP) / China OUT
FOTO: AFP

Čelnici sigurnosnih agencija SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva – šef FBI-a Christopher Wray i prvi čovjek MI5-a Ken McCallum, u dosad neviđenom zajedničkom nastupu upozorili su da Kina predstavlja “ogromnu prijetnju”, prenosi BBC.

Wray je konstatirao da je Kina “najveća dugoročna prijetnja gospodarskoj i nacionalnoj sigurnosti” te da se Peking uplitao u politiku SAD-a uključujući i u izbore. McCallum je ustvrdio da je njegova agencija udvostručila količinu posla u suzbijanju kineske aktivnosti u posljednje tri godine te da će ga ponovno udvostručiti. Dodao je i da provode sedam puta više istraga u aktivnosti Kineske komunističke partije nego 2018.

Dvojica čelnika, govoreći u sjedištu MI5-a u Londonu u prvom zajedničkom javnom nastupu pred direktorima kompanija i predstavnicima sveučilišta, ocijenili su da Kineska komunistička partiju predstavlja “ogromnu” prijetnju i da ona “mijenja igru”.

‘Kina se uplitala u izbore u SAD-u’

Šefovi FBI-a i MI5-a su upozorili da se Peking sprema “ukrasti tehnologiju” kompanija koristeći razne alate te su iznijeli više primjera od pokušaja krađe genetski modificiranih sjemenki do pokušaja da od stručnjaka, lažnim ponudama za posao, izvuku tehničke informacije o vojnim zrakoplovima.

Govorili su i o cyber prijetnju koju Kina predstavlja. Wray je rekao kako je Kina razvila “program za hakiranje” veći od svih ostalih velikih zemalja zajedno, a McCallum je naveo da su informacije o kineskim cyber prijetnjama podijelili s 37 zemalja te da su u svibnju spriječili “sofisticiranu” prijetnju protiv zrakoplovstva.

Čelnik FBI-a je kazao da se kineska vlada izravno uplitala u izbor za zastupnika u Kongresu u New Yorku ovo ljeto, jer nisu htjeli da pobjedi kandidat koji je kritizirao kinesku vlast i koji je bio jedan od prosvjednika na Tiananmenskom trgu. Kada nisu našli ništa kompromitirajuće protiv tog kandidata Kinezi su pokušali stvoriti skandal s prostitutkom, tvrdi.

‘Kina više ne leti ispod radara’

Wray je konstatirao i da Kina “uči brojne lekcije” od rata u Ukrajini, između ostalog, i kako se zaštititi od sankcija kakve je Zapad uveo protiv Rusije. Tvrdi da bi, pokrene li Kina invaziju protiv Tajvana, globalni gospodarski poremećaj bio veći nego sada, da bi Kina zapadna ulaganja držala “taocima” te da bi opskrbni lanci bili poremećeni.

McCallum je zaključio kako bi novi zakoni pomogli za zaštitu UK-a od kineske prijetnje, ali i da zemlja mora postati “teža meta” tako što osiguraju da je javnost svjesnija rizika koje Kina predstavlja. Rekao je da je reformom sustava viza više od 50 studenata povezanih s kineskom vojskom napustilo Britaniju.

“Kina je predugo računala na to da bude svačiji drugi najvažniji prioritet… Više ne lete ispod radara”, poručio je Wray.