Seizmolog Kuk umiruje: 'Ovako jaki potresi kod nas nisu mogući, mi nismo na direktnom sudaru ploča'

Kaže da je očigledno da su u Turskoj srušene zgrade koje nisu građene protupotresno

FOTO: Screenshot RTL

Razorni potresi koji su jutros pogodili Tursku i Siriju ponovno su otvorili pitanje seizmičke aktivnosti na području Hrvatske. No, seizmolog Krešimir Kuk tvrdi da ovako snažni potresi kod nas nisu mogući. “Mi nismo na direktnom kontaktu, odnosno sudaru nekoliko ploča. Ovako jaki potresi kod nas nisu mogući”, rekao je za RTL Danas.

Što se tiče potresa u Turskoj, Kuk kaže da se radi o izrazito seizmički aktivnom području. “Radi se o direktnom kontaktu nekoliko tektonskih ploča. Afrička ploča pomiče se prema Europi, Arabijska ploča, cijela Turska se nalazi na tzv. Anatolijskoj ploči i Euroazijska ploča je sjeverno od njih. Postoje stalne tektonske sile koje djeluju. Postoji sustav rasjeda koji je dosta dobro definiran i poznat i na njemu su se i prije događali potresi”, objasnio je Kuk.

Dodao je i da su pod Hrvatskom samo rasjedi, a ne tektonske ploče.

‘Što je potres jači, to dulje traje’

Komentirao je i ogroman broj srušenih zgrada u Turskoj, koje su u potresu sravnjene sa zemljom.

“Očigledno je da nije bilo sagrađeno protupotresno. Zna se jačina maksimalnih potresa i pitanje je gdje je došlo do problema. Potres traje dulje čim je snažniji. On nastaje u jednoj točki gdje dolazi do pomaka na rasjedu, a onda ta pukotina ima svoju dimenziju. Cijelo pomicanje rasjednih krila je tim dulje što je potres jače”, rekao je Kuk.

‘Očekuje se još potresa’

Što se tiče procjene situacije u Turskoj i Siriji u idućim satima, seizmolog kaže: “Sad se proučava. Svi su nastali uglavnom na istočnom anatolijskom rasjedu, ona je gotovo na pravcu koji se podudara gotovo s kontaktom ploča. Drugi potres danas je, izgleda, čak i malo pomaknut. U svakom slučaju se očekuje još potresa, to će biti duže vremena, duže nego što je bilo kod nas”, rekao je Kuk pa usporedio jačinu današnjeg potresa s onim u Petrinji.

“Ako bismo uzeli 7,8 kao vrijednost magnitude i usporedili s Petrinjskih 6,4, to bi bilo 125 puta više oslobođene energije u ovom potresu. To nije direktno da je bio 125 puta jači, ali najpreciznije je reći da je oslobodio 125 puta više energije”, zaključio je.