Seizmolog objasnio zašto se današnji potres mnogim Zagrepčanima činio jači od proljetnog

Iako su štete u odnosu na proljetni potres zanemarive, mnogima je današnji subjektivno bio gori

Večeras je u središnjoj RTL-ovoj informativnoj emisiji gostovao seizmolog Krešimir Kuk. Komentirajući današnji razorni potres s epicentrom kod Petrinje, kazao je kako su prilično uvjereni da je to bio najjači udar. Ogradio se ističući kako to ni jedan znanstvenik ne može sa sigurnošću potvrditi, no s obzirom na magnitudu, jačih potresa u ovoj seriji ne bi trebalo biti. Današnji je, kazao je, otprilike najjači potres koji prema procjenama može pogoditi tu lokaciju.

Tijekom ovog istupa objasnio je i zašto su mnogi Zagrepčani današnji potres doživjeli kao iznimno jak, možda i jači od onoga u ožujku, iako su štete nemjerljive. Zagreb, koji je u ožujku teško stradao, danas je prošao bez masovnih problema.

“Potres u ožujku bio je gotovo ispod Zagreba, a epicentar današnjeg udaljen je više od 40 kilometara”, kazao je i dodao kako su se zgrade u Zagrebu danas jako ljuljale, no nije bilo onog osjećaja direktnih udara, eksplozije, kao na proljeće. “Ne čuje se tutnjava i još neke karakteristike koje su vezane uz to da dolaze drugačiji valovi”, dodao je.

Potrošilo se puno energije

I Telegramov Andrej Dimitrijević danas je razgovarao sa seizmologom Kukom. “Energija koja je danas oslobođena doista je bila u omjeru nekoliko nuklearnih bombi”, kazao nam je i dodao: “Zagreb je na više od 49 kilometara udaljen, tako da se već dosta energije potrošilo od mjesta nastanka potresa. Onaj potres u ožujku imao je pet puta manje energije i dakako da bi bila puno veća šteta da je ovakav od 6,2 udario Zagreb. Mala promjena u magnitudi potresa iskazuje veliku količinu energije. Magnituda je osjetljiva veličina”.

U razgovoru za Telegram podsjetio je građane kako se treba ponašati za vrijeme potresa. “Ako možete, bježite van, ali u kratkom vremenu. Ako govorimo o potresu ove današnje magnitude, onda vam ostaje svega nekoliko sekundi za to. I nemojte stajati ispred zgrade nego se odmaknite. Van nemojte kretati ako je potrebno dulje vremena”, upozorio je.

Što se događa s Europom?

U gostovanju na RTL-u ponovio je i neke činjenice koje su seizmolozi već spominjali ovih dana; ovaj rasjed nije povezan sa zagrebačkim, stoga se ne očekuje da direktno izazove nove udare na epicentralnom području glavnog grada. No, susjedni potresi mogu izazvati ispuštanje energije iz obližnjih rasjeda, ako se u njima već nakupilo energije za jači potres.

“Što se događa pod Hrvatskom, odnosno Europom? Ovo nije osjetila samo Banovina, već sve do Napulja”, pitali su ga novinari RTL-a. “Osjetio se i u Sloveniji i čak u Njemačkoj. To je potres velike snage, oslobođena je velika količina energije i ti valovi zatim su prešli i nekoliko stotina kilometara noseći dovoljno energije da zatresu i tamo. To je normalna pojava”, kazao je.