Šeks u NU2 o razlozima ostavke i ledenom odnosu s Karamarkom

Predsjednica mu je zamjerila kontakte s članovima komisije

FOTO: Screenshot HRT

Danas u HRT-ovoj emisiji Nedjeljom u 2 gostovao je Vladimir Šeks. Objasnio je razloge odlaska iz ureda predsjednice, komentirao je aktualne političke događaje te se osvrnuo na svoju dugogodišnju političku karijeru.

Prošlo je sedam godina otkako je Šeks posljednji put gostovao u emisiji. “Jako sam borben jer sam zabrinut za stabilnost i sigurnost Hrvatske. Ja sam čovjek koji je stvarao ovu modernu hrvatsku. Dolazi do snažnog rasta uzajamnog neprijateljstva. Borbeno sam raspoložen jer želim dati prilog rješavanju takve situacije”, poručio je Šeks.

“Otpisuju me posljednjih 50 godina. Uskrsnuo sam 90-ih. Mnogi su me grobari pokapali u valovima. Moja karijera nije završena. Više se neću kandidirati za uloge u izvršnoj ili sudbenoj vlasti. Pisat ću memoare i svoja sjećanja. Politikom se nastavljam baviti drugim sredstvima”, rekao je Šeks.

Jednoglasna odluka komisije o pomilovanju

Osvrnuo se i na slučaj Vanje Goldbergera. Ostavku na mjesto savjetnika predsjednice dao kako bi je spasio od medijskog linča kojem je bila izložena.

“Ja sam razgovara s nekoliko članova komisije. Upozorio sam ih na okolnosti koje je Goldberger napisao u svojoj molbi za pomilovanje. On je u svom stanu držao određene količine droge, policija je to pronašla. On ni jedan gram te droge nije preprodao. Znam to iz sudskoga procesa. Nagodio se s tužiteljstvom i pristao je na kaznu”, objasnio je Šeks.

Dodao je da su pažljivo izlagali sve njegove razloge iz molbe i jednoglasno su donijeli odluku o njegovom pomilovanju.

Medijski linč

“Predsjednica je to uvažila zato ga je i pomilovala. Kasnije je došlo do pravoga medijskoga linča prema predsjednici. Pod tom žestokom medijskom paljbom je ona na dan svetog Vlaha došla iz Dubrovnika u Zagreb. Prije nego je stigla bila je bijesna, ali je sa mnom razgovarala mirno”, rekao je Šeks.

“Zamjerila mi je zašto je nisam upozorio da sam razgovarao s članovima njene komisije” dodao je Šeks. “Nisam vas upozorio jer mislim da vas nisam trebao upozoriti. Vanja je imao sve reference za pomilovanje”, kazao je Šeks.

“Rekao sam da je ispravno postupila u pogledu odluke, ona je ustrajala da sam je trebao upozoriti. Nakon što ona nije uvažila moje objašnjenje, ja sam dao ostavku, prvo usmenom, a onda i pismeno”, rekao je Šeks.

“Kao visokopozicionirana osoba sam se trebao suzdržati od bilo kakvih kontakata s članovima komisije. Ja to nisam učinio, nego sam ih upozorio na razloge za pomilovanje koje bi trebali uvažiti”, rekao je.

Nije želio govoriti o smjeni ravnatelja SOA-e Dragana Lozančića rekavši kako o tome nema dovoljno informacija. Smatra da su predsjednica i premijer Tihomir Orešković trebali zajedno donijeti odluku ali u tome što nisu, ne vidi neki poseban problem. Pripisao je to nesnalažljivošću ili neiskustvom u politici.

Odnosi s Karamarkom su ledeni

Na pitanje kakvi su njegovi odnos s Tomislavom Karamarkom, Šeks je rekao: “Ledeni, nikakvi. Glavne razloge vidi u tome što je upozoravao da u stranci nema dovoljno demokracije. Karamarku sam rekao da ne govorim da nema demokracije, nego da se unutarnji problemi moraju rješavati unutar stranke, a ne ekskomunikacijom kao u slučaju Jadranke Kosor, rekao je Šeks.

“Postoje špekulacije da je Karamarko nagovarao da me se riješi jer se približavaju unutarstranački izbori. Ja ne želim vjerovati da Karamarko stoji iza toga”, rekao je Šeks o odnosu s Karmarkom.

“Zamjerio mi je što sam predsjednici rekao neka mu ne da mandat jer nema 76 ruku. Ja sam pazio da se ona strogo pridržava Ustava. Nije bila vična ustavnom pravu i ja sam njoj neprestano upozoravao da je ona čuvarica Ustava. U ovim konkretnim slučajevima sam joj i pisao i govorio da mandat može povjeriti samo osobi koja može dokazati da uživa povjerenje 76 zastupnika”, rekao je Šeks.

Šeks o HRT-u

“Ljudi na istim pozicijama postupaju drugačije. Ja sam drugačije razrješavao svoje nezadovoljstvo s uredničkom politikom HRT-a”, govorio je referirajući se na svoje nezadovoljstvo uredničkom politikom HRT-a dvijetisućitih. “Standard kojem treba težiti da je javni servisi budu imuni od bilo kakvih političkih promjena. To će vrijeme doći.”

“Morat će se promijeniti cijeli mehanizam. On treba biti tako naperavljen da funkcionira nezavisnost HRT-a”, poručio je.

O Domoljubnoj koaliciji

“Glavna poluga vlasti je HDZ, plus Most. Most je grupacija vrlo heterogenih osobnosti koje nisu same po sebi razvile svijest da trebaju nastupati disciplinirano. U njima je još jedna misao da su u isto vrijeme stranka i slobodni strijelci. Dok se to ne riješi unutar samoga MOST-a događat će se šumovi kao ovo oko Ostojića. To je ozbiljna pukotina u funkcioniranju Vlade bila, ne može se dogoditi da oko toga nema suradnje, to nije mala stvar, imenovanje šefa saborskog odbora tog”, rekao je.

“Nadam se da će doći do stabilizacije odnosa MOST-a i HDZ-ove koalicije uskoro, optimist sam oko toga. Svi akteri će se kloniti loma i novih izbora, održanje na vlasti je jači eliksir o bilo čega”, ističe.

Hasanbegović je teret koji Vlada može nositi

“Vrše se ogromni pritisci na premijera da razriješi Hasanbegovića. Ne mogu se zanemariti, ali na premijeru je da uđe u vrlo jasno označavanje nekoliko elemenata koji su vezani uz ministra Hasanbegovića”, rekao je.

“Radilo se o grijehu i zabludama iz mladosti. On je kroz svoje znanstvene radove napravio ogroman otklon od toga. I ne treba zbog grijeha iz mladosti sad ispaštati”, nastavio je. “On je teret, ali mislim da se taj teret s jednom pametnom politikom premijera i vlade i podrškom dijela društva može mogao prevladati”, zaključio je Šeks.

Slučaj obitelji Zec

Stanković je Šeksa ispitivao i o slučaju ubijene obitelji Zec. “Već 25 godina se borim protiv laži koja se servira, a ja je demantiram. Jučer je opet u Novostima ta laž, a sastoji se od dva dijela. Jedna je da sam kao državni tužitelj napravio grešku zbog koje su oslobođeni ubojice obitelji Zec, a drugo je da nisam podnio žalbu na to. Stotinu puta sam to ponovio”, branio se.

“Proceduralna greška je nastala kod dežurnog istražnog suca. Ta presuda je došla 5.11.1992., a ja sam prestao biti tužitelj 10.8. te godine. Strahovito mi je žao te djece, obitelji i zločina. Žao mi je što odgovorni nisu došli pod lice pravde, ali ne prihvaćam nikakvu odgovornost, ni moralnu ni bilo kakvu drugu”, kaže Šeks.

O unutarstranačkim izborima u HDZ-u

“Ja ću kao član HDZ-a sudjelovati na unutarstranačkim izborima. U onom dijelu izbora koji se odvija za razna tijela stranke, tu ću se kandidirati, ali pod uvjetom da dobijem snažnu i jaku potporu. Ako me kandidiraju i traže moju suglasnost da se kandidiram. Što se tiče pozicije Predsjednika stranke, ja se s ogromnom sigurnošću neću kandidirati za predsjednika HDZ-a”, rekao je.

“O gospodinu Plenkoviću imam vrlo visoko mišljenje. Političar i profesionalac velikog kalibra je, europskog kova. Vrhunski hrvatski političar, usto je i moj veliki prijatelj. Prepuštam njemu da vam kaže koji su njegovi planovi. Mislim da bi on bio dobar predsjednik HDZ-a”, zaključio je Šeks.