Selak Raspudić se u Nu2 izmotavala iz pitanja trebaju li gej parovi udomljavati djecu. Evo još par momenata

Izjavila je i da u razgovorima s Mostom njen suprug "nije žicao ništa za ženu"

U HRT-ovoj emisiji ‘Nedjeljom u 2’ Aleksandra Stankovića gostovala je saborska zastupnica MOST-a Marija Selak Raspudić. Na pitanje namjerava li se uključiti u utrku za gradonačelnicu Zagreba odgovorila je kako ju to ne zanima. Kazala je i kako bi u ovom trenutku možda bilo oportunije reći kako o tome “trenutno ne razmišlja, ali da će vidjeti”, no da ona nije takva.

“Ja nisam ministar Vili Beroš, mislim da bi to bilo pretenciozno od mene. Tek sam postala saborska zastupnica, moram opravdati glasove da bi uopće sada ciljala na takvo nešto”, kaže Selak Raspudić.

Ne može s Možemo!

Na pitanje može li s platformom Možemo!, odnosno postoji li tu nekog prostora za suradnju, izjavila je da je Možemo! već pokazalo da ne može kada nisu htjeli podržati njenu inicijativu oko mjera za rad u Saboru tijekom epidemije.

“Ja sam se prva javila za stanku da kažem kako ne možemo ovako funkcionirati i da nam žele začepiti usta, a Tomašević se nešto rugao. Onda su pet minuta nakon toga, kada su shvatili da ne mogu sudjelovati u raspravi, i oni digli bunu”, tvrdi zastupnica MOST-a.

Prema njoj ispada da kod Možemo! i “neideološke teme imaju ideološki predznak” pa je pesimistična po pitanju bilo kakve suradnje.

‘Premijer je bahat’

Kazala je i kako misli da je kod nas arogancija zamijenila kompetenciju te je prozvala premijera Andreja Plenkovića. “Premijer ima bahatost u nastupu i time prikriva nedostatak autentičnog vodstva. Smatram da je došlo vrijeme da inicijativama pokažemo da mi možemo bolje”, izjavila je.

Tvrdi da premijer u razgovoru s novinarima ima dva tipična načina ponašanja. “Jedan je sad ću ja vama objasniti, a drugi je kad nešto kaže, onda poentira i što ćemo sad. To nije dobar put”, kaže Selak Raspudić.

Dobar vladar koji suvereno vlada i kojemu narod vjeruje za nju je Angela Merkel. “To je prirodan autoritet koji se stječe donošenjem dobrih odluka”, izjavila je te dodala kako će možda njen politički put biti pogreška, ali će se time možda otvoriti put za aktivaciju novih ljudi. Prema njoj se odavno nije pojavio netko kome su građani vjerovali u punom smislu te riječi. Smatra da bi glavnu ulogu trebao imati Sabor, jer se onda “može sve mijenjati”.

‘Nije on žicao ništa za ženu’

Na pitanje Stankovića je li njenog supruga Ninu Raspudića iznenadila kada mu je na njegovu izjavu da kreće u politiku, odgovorila da i ona kreće, odgovorila je kako ga nije htjela samog pustiti u rat. “Ja sam načelno razmišljala o tome, a on me iznenadio kad je pomislio da je to taj trenutak. Nisam vjerovala da će on zaista ići. Ja sam onda rekla: Kvragu sve, idem i ja”, tvrdi Selak Raspudić.

Tvrdi i da je u medijima plasirana laž da je on u MOST-u inzistirao i tražio mjesto za nju. “Ja nisam bila dio tih pregovora, to je neistina. Kasnije, MOST nas je htio oboje. Nije on meni ni trebao da pregovara za mene. Nije on žicao ništa za ženu”, izjavila je Selak Raspudić.

Ne bi žalila da nije ušla u Sabor jer, kako kaže, “ne može se žaliti za nečim ako se ne pokuša”.

Izbjegla konkretan odgovor oko gej udomitelja

Selak Raspudić nije se željela očitovati o tome trebaju li gej parovi moći posvojiti djecu uz tvrdnju da ne zna dovoljno o toj temi pa ne može dati decidirani odgovor. “Ne mislim da je to ideološko pitanje, ono što je najvažnije je dobrobit djece. Postoje prava djece, a ne pravo na dijete. Treba staviti sve sa strane i vidjeti što je najbolje za njih. Da bi vam dala politički stav morala bih sve detaljno proučiti”, rekla je.

Dodala je i da djeca žele nekome pripadati pa bi “otišla s bilo kim”. “Drugi aspekt je reakcija društva, a naša istraživanja pokazuju da društvo nije tolerantno prema gej parovima. Uz to i homoseksualni parovi su različiti između sebe. Djeca moraju biti prioritet. Najbolja je varijanta da su s roditeljima”, misli Selak Raspudić.

Osjeća se revolucionarno otkako je majka

Na pitanje osjeća li se revolucionarno, Selak Raspudić kaže da se tako osjeća otkad imaju dijete. “Zagovornik sam toga da totalitarne i represivne metode koje inzistiraju na tome da se otprilike svatko mora brinuti sam za sebe, a one su na tragu toga da svatko mora predstavljati sam sebe i sve ostalo što izgleda popularno i ljevičarski, da zapravo ne odražavaju pravu bit ljudske prirode”, misli Selak Raspudić.

“Mi uvijek prepuštamo dio djelovanja drugima i moramo ukazivati povjerenje jedni drugima da bi mogli funkcionirati kao ljudska bića i u politici i u ljubavi, samo je pitanje kome dajemo povjerenje”, rekla je.

Tvrdi da je čovjek biće zajednice i sebe prepoznaje u drugima i druge prepoznaje u sebi. “To se najbliže vidi u ljubavničkom odnosu, a u njemu možemo biti i najusamljeniji i to je opomena mom muškarcu”, rekla je Selak Raspudić te naglasila da je biti majka “vrlo zahtjevan, ako ne i najzahtjevniji posao koji postoji na svijetu”.

Inicijative koje planira pokrenuti

Selak Raspudić ujedno je i na čelu saborskog Odbora za ravnopravnost spolova. Na pitanje o inicijativama koje planira pokrenuti, rekla je kako misli da ovo može biti promjena u dobrom smjeru da se pokaže da teme ravnopravnosti, koje se često vežu za nasilje, nemaju ideološki predznak.

Spomenula je i tri inicijative koje će pokrenuti, a u sklopu, kako kaže, proaktivnijeg pristupa. Prva bi trebala bila pokrenuta već 29. rujna u sklopu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. “Zvala bi se ‘Tko se tuče taj se voli’, a riječ je o tom nekakvom prihvaćanju nasilja u ranoj dobi kao nečega što može biti simpatično”, rekla je Selak Raspudić. Dodala je i kako bi u suradnji s Ministarstvom obrazovanja i animatorima voljela pokrenuti natječaj za edukativne crtića o nasilju o školi između dječaka i djevojčica.

Druga inicijativa zvat će se “Želim što više followera”, a u njoj će biti riječ o ranoj seksualizaciji kojima su izložene djevojčice, a i neki dječaci, a koji su nesvjesni, kaže Selak Raspudić, da sve što rade virtualno ima za njih posljedice, koje stvaraju “hiperseksualiziranu sliku sebe”. Treća inicijativa bavila bi se nasiljem nad muškarcima i zvala bi se “Rekao sam ne”. Njome, kaže, želi u javnosti osvijestiti da su i muškarci, čak češće nego žene, žrtve nasilja.