Senzacionalni Grlić Radman nazvao Putina ratnim zločincem, a sad se ovako izvlači: 'Gledajte, ja ne mogu govoriti, ja mogu reći…’

'Ja nisam sudac', opravdavao se hrvatski šef diplomacije

FOTO: Screenshot RTL

Šef diplomacije Gordan Grlić Radman prošlog je tjedna Vladimira Putina nazvao ratnim zločincem i time izazvao oštru reakciju ruskog veleposlanstva u Zagrebu. Danas je za RTL pojasnio svoju izjavu ustvrdivši da je ona bila “rezultat ogorčenja na situaciju”. Njegove izjave prenosimo integralno.

“Pogledajte. Bio je jedan intervju koji je bio pola sata trajao, ja sam govorio o puno tema. Ja nisam sudac, znači ja gledam situaciju razaranja, stradavanja civila, agresiju koju nismo očekivali, okupaciju”, odgovorio je Grlić Radman na pitanje bi li danas opet Putina nazvao ratnim zločincem, a na ponovljeno pitanje je kazao: “Vidite ja vam govorim o tome. Znate, ja ne mogu govoriti, ja mogu reći, ali ne mogu govoriti u ime suda.”

Novinarka RTL-a ministru je pokušala pomoći konstatirajući kako je to bilo njegovo osobno mišljenje, a ne i službeni stav, na što je Grlić Radman slegnuo ramenima i nastavio: “Ja ne mogu govoriti u ime nekoga [sic] tko treba istražiti ratni zločinac, tko je počinio ratni zločin.”

‘Uvredljive i neutemeljene optužbe’

Nakon što je Grlić Radman Putina nazvao ratnim zločincem rusko veleposlanstvo je uputilo snažan prosvjed Hrvatskoj. “Uvredljivi jezik i neutemeljene optužbe na račun predsjednika Ruske Federacije apsolutno su neprihvatljive”, priopćili su.

Zasmetalo ih je i što je Grlić Radman rusku vlast nazvao “režimom” i javno poželio da ne ostane još dugo na vlasti. “Ovakvo neodgovorno ponašanje predstavnika hrvatskog rukovodstva razara tkivo bilateralnih rusko-hrvatskih odnosa koji ove godine obilježavaju 30 godina”, navodelo je rusko veleposlanstvo pozvavši službeni Zagreb da se suzdrži od izazivanja negativnih posljedica za međudržavne odnose Rusije i Hrvatske. “Također smatramo potrebnim pridržavati se općeprihvaćenih pravila međunarodne komunikacije i diplomatskog bontona”, zaključili su.

Grlić Radman svoje je izjave pokušao objasniti i za Dnevnik Nove TV. Na pitanje je li reakcija ruskog veleposlanstva bila pretjerana, odgovorio je: “Pa, naravno to isto nije uobičajeno da jedna… Veleposlanici su ovdje zapravo gosti. Mi njima pružamo svestranu pomoć kako bi mogli predstavljati svoju zemlju i pridonositi unaprjeđenju bilateralne suradnje… Ovdje ono što smo mi osudili, osudili smo rusku agresiju koja je bez presedana u 21. stoljeću tome su se pridružile sve zemlje EU-a i NATO-a. Tu ne vidimo razlog za takav prosvjed. To nije uobičajeno”, kazao je ministar.

‘Ne znam što je tu ekstrem’

Na pitanje odlazi li previše u ekstreme kao diplomat s obzirom na to da je nedavno čitao poeziju s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom, a sada Putina zove ratnim zločincem, Grlić Radman je odgovorio: “Ne znam zapravo što je tu ekstrem. Mi smo recimo ovdje, ja znam da sam jednom našao u školi pjesme Brane Crnčevića, a on vam je bio najveći pobornik četništva i pristalica Šešeljeve politike, a pisao je pjesme za malu djecu.”

“Vi ne znate zapravo nikada… Ja nikada nisam očekivao da se može dogoditi ovako nešto. Jedno je poezija kada gradite dobre odnose s jednom zemljom, gdje želite promovirati mir, stabilnost, deeskalaciju, ulažete diplomatske napore, a s druge strane kada ste suočeni s agresijom nezamislivom u 21. stoljeću”, nastavio je ministar.

Ustvrdio je kako je pristup ruskih veleposlanstva ujednačen diljem svijeta te da nemaju Hrvatsku na piku. “Jedno je vlast, drugo je ruski narod. Mi to shvaćamo, uvijek dijelimo vlast koja govori u ime naroda tako da i ovdje treba isključiti bilo kakav [sic] antogonizam i nekakav osjećaj neprijateljstva prema nekoj zemlji kao cjelini”, zaključio je Grlić Radman.