Proruski separatisti u Donjecku oslobodili zarobljenog Hrvata. MVEP potvrdio: 'Posredovao je saudijski princ'

Već sutra bi trebao biti u Hrvatskoj

FOTO: AFP, screenshot RTRS

Rusija je danas oslobodila deset ljudi koje su zarobili u Ukrajini. Radi se o ratnim zarobljenicima iz Velike Britanije, Švedske, Maroka, ali i Hrvatske. Za Sky News, koji je prvi objavio ovu informaciju, je potvrđeno da je pri njihovom oslobađanju posredovao saudijski prestolonasljednik, princ Mohammed bin Salman, te da je avion sa zarobljenicima već sletio u Saudijsku Arabiju.

Ubrzo se javilo i hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova koje je potvrdilo da je među oslobođenima hrvatski državljanin Vjekoslav Prebeg. “Hrvatski državljanin Vjekoslav Prebeg, zarobljen u Ukrajini u travnju, danas je oslobođen te će sutra biti u Hrvatskoj”, javili su.

Zahvalili bin Salmanu

Iz Ministarstva dodaju da je Vlada zajedno sa Službom vanjskih poslova, od prvog dana predano radila i surađivala s ukrajinskim tijelima na oslobađanju Prebega. “To je bila i tema razgovora predsjednika Vlade Andreja Plenkovića s ukrajinskim državnim vrhom, pri njegovom posjetu Ukrajini u svibnju”, dodali su.

“Ovim putem zahvaljujemo i Saudijskoj Arabiji i prestolonasljedniku Mohammedu bin Salmanu na zalaganju, kao i ukrajinskoj strani na suradnji i svesrdnoj pomoći u rješavanju ovog slučaja”, zaključuju.

Oglasio se i Plenković. “Upravo sam telefonski razgovarao s Vjekoslavom Prebegom, koji je oslobođen iz ruskog zarobljeništva. Radujemo se svi što se sutra vraća u Hrvatsku! Zahvaljujem vlastima u #Ukraine i Saudijskoj Arabiji na suradnji i pomoći, kao i hrvatskoj diplomaciji na uloženim naporima”, objavio je.

Uhvaćen u kolovozu

Prebega je separatistički sud na istoku Ukrajine optužio da je plaćenik snaga Kijeva. Sredinom kolovoza su ga izveli pred sud te ga skupa s četvoricom stranih državljana optužili da se kao plaćenih borio na ukrajinskoj strani.

Konkretno, Prebeg je bio optužen za “sudjelovanje u neprijateljstvima kao plaćenik i za obuku za nasilno preuzimanje vlasti”. Prijetila mu je smrtna kazna, a suđenje se trebalo nastaviti u listopadu.

Hrvatska odbacivala optužnicu

Hrvatska je tada najstrože osudila podizanje optužnice samozvane Narodne Republike Donjeck protiv Prebega, pritvorenog u toj “republici”.

Službeni Zagreb “odbacuje optužnicu i ne smatra je utemeljenom i legalnom, jer je protivna međunarodnom pravu i međunarodnim konvencijama o postupanju sa zarobljenim civilima i ratnim zarobljenicima“, priopćilo je Ministarstvo vanjskih i europskim poslova još prije suđenja.