Nekad je nužno odabrati stranu

Serija Novine kreće od listopada, Dnevnik će biti kraći i ostale vijesti s HRT-a koji je predstavio novu shemu

Član Vijeća novi program smatra retrogradnim i ultrakonzervatinim

Programskom vijeću HRT-a predstavljen je na sjednici u četvrtak prijedlog jesenske programske sheme koja počinje 19. rujna i u kojoj se ističe novi, kraći 40-minutni središnji Dnevnik, nove emisije – “Mali noćni razgovori” autorskog para Milane Vuković Runjić i Daniela Rafaelića i “Iza zavjese” Tihomira Dujmovića te dramska serija “Novine” i nova sezona “Crno-bijelog svijeta” koje će, po najavama programskih urednika HRT-a, početi u listopadu.

“Gledajući Dnevnik, shvatili smo da postoji mogućnost da se on sažme. Procijenili smo, uz neke analize, da Dnevnik može biti oko 35 minuta plus pet minuta sporta, nakon kojeg slijede ‘Teme dana’ koje će obrađivati teme koje su obilježile taj dan u zemlji ili svijetu”, rekao je za Hinu obnašatelj dužnosti urednika HRT-a 1 Miro Branković, dodajući kako će kraći Dnevnik početi u ponedjeljak, 19. rujna u 19 sati kao “brži i s kraćim prilozima” te da on može samo poboljšati kvalitetu informativnog programa.

S Romanom Bolkovićem još sređuju papirologiju

Branković je najavio da na HRT-u 1 počinje nova emisija autorskog para Milane Vuković Runjić i Daniela Rafaelića “Mali noćni razgovori”, koja bi trebala biti emitirana ponedjeljkom navečer, no, dodao je, još ne može najaviti talk show Romana Bolkovića koji bi išao četvrtkom jer se, kako je rekao, trebaju riješiti neka pravna pitanja.

Nedjeljom ujutro trebao bi biti emitiran nasljednik negdašnjega Press Cluba – emisija “Iza zavjese” s voditeljem Tihomirom Dujmovićem, ali taj ugovor još nije potpisan, rekao je Branković. Od dramskih serija istaknuta je nova sezona “Crno-bijelog svijeta”, koja bi trebala biti emitirana na HRT-u 1 u listopadu u udarnom terminu petkom, a nedjeljom bi išla nova serija “Novine”.

Možda ste propustili gospodina Bilića

Uvode se emisije poput talk showa Željke Ogreste, novi vanjskopolitički magazin “Global” autorice Zdenke Kardum, u program se vraća emisija “Pola ure kulture” urednice Branke Kamenski, a najavljeni su i novi show Željka Pervana, kviz “Šifra” Joška Lokasa te nova emisija autora Branimira Bilića “Hrvatska za 5”.

Kad smo kod gospodina Bilića, podsjećamo na vrlo čitani Telegramov tekst od prije desetak dana. Ukoliko ste ga propustili, a zanima vas, možete ga pronaći ovdje.

Članovi Vijeća nakon predstavljanja su iznijeli svoje viđenje nove sheme. Tako je Zoran Šangut pohvalio radio i predložio da emisija “Veterani mira” traje dulje. Neda Ritz poduprla je vraćanje programa za mlade, no uputila je kritike zbog ukidanja emisija “Uvijek kontra” i “Vita jela zelen bor” te zbog premještanja termina emisije “Hrvatska uživo”. Vijest je i kako Petar Vlahov više nije urednik Hrvatske uživo. Vraćena je Maja Sever, koju je aktualna Uprava smijenila na proljeće.

Vrlo ozbiljne kritike članova vijeća

Najoštrije je kritizirao novu shemu član Vijeća Saša Milošević, koji je rekao kako najavu sheme doživljava kroz namjeru stvaranja retrogradnoga, ultrakonzervativnog programa čija je metodološka paradigma propovijed. Milošević smatra kako će to uzrokovati pad gledanosti te prosvjed stručnih novinarskih krugova.

Urednici programa odgovorili su na kritike ističući kako su neki formati zamijenjeni onima za koje se procjenjuje da će biti bolji, a drugi su postavljeni u gledanije termine. Nevenka Dujmović replicirala je Saši Miloševiću tako što je rekla kako daje ocjenu nečega što još nije čuo ni vidio.

Problematičan angažman vanjskih suradnika

Članica Vijeća Maja Sever iznijela je primjedbe zbog angažmana vanjskih suradnika umjesto zaposlenika HRT-a te je izrazila nezadovoljstvo zbog ukidanja pojedinih emisija na Trećem programu Hrvatskog radija koje je vodila Ljubica Letinić. Dujmović je odgovorila kako je Ljubica Letinić dobila priliku na drugim emisijama i kanalima.

Na početku sjednice predstavljeno je izvješće o poslovanju HRT-a za 2015. godinu u kojem je istaknuto kako je Hrvatska radiotelevizija lani ostvarila dobit od 18,3 milijuna kuna. Ostvarena dobit najviše se temelji na stabilnosti prihoda HRT-a (osobito mjesečne pristojbe) koji su realizirani u iznosu od 1,399 milijarda kuna, što je 1,2 posto niže od plana, a u odnosu prema 2014. viši su za 0,1 posto.

Kriza upravljanja HRT-om

Na sjednici Programskog vijeća obnašatelj dužnosti glavnog ravnatelja HRT-a Siniša Kovačić odgovorio je i na novinarsko pitanje o krizi upravljanja javnom radiotelevizijom nakon što mu 1. listopada istekne mandat.

“Tko će preuzeti HRT nakon isteka roka, pravno je pitanje, a ja se u pravna pitanja neću miješati”, rekao je Kovačić te dodao i kako je “hipotetsko i daleko pitanje” hoće li se javiti na novi natječaj za glavnog ravnatelja HRT-a.