Šešelju danas istječe rok za odlazak u Haag, ali svi kažu da nema šanse da tamo ovih dana doista i završi

Vođa srpskih radikala morat će biti uhićen, a za to postoje procedure

Serbian nationalist politician Vojislav Seselj waves to his supporters during an anti-government rally in Belgrade on November 15, 2014. Seselj is spearheading an anti-government rally but as he fights cancer and awaits judgement on war crimes charges, he is as beleaguered as his once formidable party.  /
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Srbijanskom ministarstvu pravosuđa jučer je iz Den Haaga stigao dopis kojim se traži povratak vođe Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja. Navodno bi se haaški optuženik trebao vratiti 26. svibnja ili u “najkraćem razdoblju nakon toga”. Šešelj je već ranije nekoliko puta izjavio da se neće dragovoljno predati ICTY-ju, “ali da neće ni bježati”, piše Hina. To u praksi znači da će ga vlasti morati uhititi.

Glavni tužitelj ICTY-ja Serge Brammertz, koji je bio u dvodnevnom posjetu Srbiji uoči podnošenja redovitog izvješća Vijeću sigurnosti UN-a o suradnji te zemlje s Haaškim tribunalom, razgovarao je jučer s premijerom Aleksandrom Vučićem, tužiteljem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem te ministrom unutarnjih poslova Nebojšom Stefanovićem. Razgovorima je, tvrdi, bio zadovoljan, no iz Beograda će ipak otići bez Šešelja.

Zdravstveno stanje nije razlog za neizručenje

Beogradski dnevnik Politika piše da je u zahtjevu koji je dostavljen ministarstvu istaknuto da Šešeljevo zdravstveno stanje nije razlog za njegovo neizručenje jer “njegovo zdravlje ne bi uopće trebalo biti narušeno povratkom u Haag”, piše B92. U dokumentu stoji i da je Šešelj u odgovoru Tribunalu naveo da se nije ogriješio o nalog kojim je pušten na privremenu slobodu. Dodao je i da ne postoji opasnost od bijega te da nije utjecao niti ugrozio ijednog svjedoka.

Vučić je nakon razgovora s Brammertzom rekao da će vlada postupiti po zakonu Srbije i u skladu s međunarodnim javnim pravom. Predsjednik Savjeta za suradnju s Haaškim tribunalom Rasim Ljajić rekao je da se ovih dana neće dogoditi ništa spektakularno, pie Tanjug.

“Mi ćemo poslati pismo Tribunalu. Nemoguće je da Šešelj bude isporučen 26. svibnja. Nas obvezuje zakon, u kojem postoje vrlo jasni rokovi. Ako Šešelja uopće mislite uhititi morate utvrditi njegov identitet i donijeti odluku o izručenju. On ima pravo žalbe na tu odluku, a onda postoje rokovi unutar kojih treba odgovoriti na žalbu. U idealnim uvjetima to je 10 do 15 dana”, kazao je on.

Šešelj danas u Haagu samo ako on tako odluči

Šešelj se, čini se, danas može naći u pritvoru Haaškog tribunala samo ako on tako odluči, što se očigledno neće dogoditi. Sve ostale procedure, po zakonu, traju mnogo više od jednog dana. Podsjetimo, Šešelja, optuženog za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH od 1991. do 1993., prvostupanjsko je vijeće na privremenu slobodu pustilo krajem prošle godine iz humanitarnih razloga, radi liječenja.

Žalbeno vijeće je 30. ožujka naložilo prvostupanjskom vijeću ICTY-ja da opozove odluku o njegovu privremenom oslobođenju zato što je izjavom da se neće dragovoljno vratiti u Tribunal prekršio jedan od dva temeljna uvjeta za ostanak na privremenoj slobodi. Šešelj je u pritvoru Tribunala bio od 24. veljače 2003., kada se dragovoljno predao. Suđenje mu je započelo 2007., a izricanje presude je bilo zakazano za listopad 2013., ali je odgođeno zbog izuzeća suca.