Nekad je nužno odabrati stranu

Šijitski pobunjenici su iznad Jemena srušili američki dron. SAD će vjerojatno opet za sve okriviti Iran

Američke obavještajne službe smatraju da je Iran svojim saveznicima dostavio projektil kojim je dron srušen

INDIAN SPRINGS, NV - NOVEMBER 17: (EDITORS NOTE: Image has been reviewed by the U.S. Military prior to transmission.) An MQ-9 Reaper remotely piloted aircraft (RPA) flies by during a training mission at Creech Air Force Base on November 17, 2015 in Indian Springs, Nevada. The Pentagon has plans to expand combat air patrols flights by remotely piloted aircraft by as much as 50 percent over the next few years to meet an increased need for surveillance, reconnaissance and lethal airstrikes in more areas around the world.   Isaac Brekken/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Na Bliskom istoku oboren je još jedan američki dron. Odgovornost su preuzeli Hutiji, šijitski pobunjenici koji u Jemenu već četiri godine vode rat protiv vlade te zemlje. Iako službeni Teheran to poriče, smatra se da su Hutiji blisko povezani s Iranom. U to su svakako uvjerene američke obavještajne službe, koje smatraju da je projektil zemlja-zrak kojim je dron srušen Hutijima dostavio baš Iran.

Hutiji su objavili da su dron srušili iznad jemenske pokrajine Dhamar. Izvor iz vlade SAD-a kaže da će Trumpova administracija zbog rušenja letjelice uskoro javno prozvati Iran. CNN potvrđuje da je riječ o američkoj letjelici, ali ističe da još nije jasno je li dron pripadao američkoj vojsci ili nekoj od obavještajnih službi. Riječ je o bespilotnoj letjelici MQ-9, 15,9 milijuna dolara vrijednom dronu koji može ponijeti više od tonu raketa ili bombi.

Prošli put je skoro izbio rat

Posljednje rušenje američkog drona na Bliskom istoku izazvalo je jačanje napetosti između SAD-a i Irana. U lipnju je iranska elitna Revolucionarna garda oborila je američku bespilotnu letjelicu u južnoj pokrajini Homozgan. Radilo se o dronu američke mornarice MQ-4C Triton, a iz SAD-a su tvrdili da je dron oboren raketom dok je letio u međunarodnom zračnom prostoru iznad Hormuškog tjesnaca.

Predsjednik SAD-a Donald Trump je nakon rušenja drona u lipnju odobrio zračne napade na Iran, ali ih je otkazao kad su zrakoplovi već bili u zraku, objavio je New York Times. Trump je navodno prvotno odobrio udare na mali broj odabranih ciljeva kao što su radarski i raketni sustavi, no u zadnji se čas predomislio. Američki predsjednik objavio je seriju tvitova u kojima je tvrdio da je od napada odustao jer su mu vojni savjetnici rekli da bi u planiranim napadima moglo poginuti 150 ljudi. U idućoj objavi napisao je da to ne bi bio proporcionalan odgovor na rušenje bespilotne letjelice.