Sin Ibrahima Dedića istupio za Telegram: 'Prijetnje mom ocu nitko nije shvaćao ozbiljno, želim znati tko je naručio ubojstvo'

Alen Dedić za Telegram je potvrdio da mu je policija javila kako je uhitila jednog osumnjičenika

Sin Ibrahima Dedića, Alen Dedić za Telegram je potvrdio da mu je policija javila kako je uhitila jednog osumnjičenika za likvidaciju njegovog oca. Danas je i službeno objavljeno da je osumnjičen 49-godišnjak Tomislav Viktor Basa, dok je druga osoba, koju je policija ranije uhitila, puštena na slobodu. Nije, naime, pronađeno dovoljno dokaza protiv nje.

“Nisam do sada imao nikakvih informacija o istrazi. Sada su mi tek javili. U međuvremenu sam tužio državu jer smatram da nije učinjeno dovoljno u potrazi za ljudima koji su ubili Ibrahima Dedića. Tužio sam i jer sam smatrao da ga država nije zaštitila nakon što je prijavio sve one pokušaje ubojstva prije nego što je na kraju i likvidiran.

Pa nije Ibrahim Dedić bio bilo tko, pa da se nije moglo učiniti više. Postupak u kojem tražim odštetu od države još je u tijeku i neću odustati”, kazao nam je Alen Dedić.

Dedić je dobivao brojne prijetnje

U tužbi kojom je od države tražio deset milijuna kuna odštete podsjetio je i kako je njegov otac u ono vrijeme tražio pomoć tadašnjeg ministra unutarnjih poslova Ivana Penića.

“Svi u Hrvatskoj i u MUP-u bili su upoznati s prijetnjama koje je dobivao, ali ih očito nitko nije shvaćao ozbiljno. Policijska uprava zagrebačka trebala je osigurati život mog oca i dati mu stalnu pratnju. Dakle, MUP nije postupio prema Zakonu o policiji”, pisao je Dedić u tužbi protiv Republike Hrvatske.

“Ja sam s nepunih 19 godina ostao bez oca, nezaštićen i bez prihoda za život koje mi je otac davao. Bio sam u strahu i za vlastiti život s obzirom da su i mene namjeravali likvidirati”, dodao je još.

Motiv ubojstva još se ne zna

Sada pak ključnim pitanjem smatra razlog ubojstva svog oca. “Želim znati zašto je moj otac ubijen. Zato ću i doći u Hrvatsku pratiti proces protiv ovog koji je uhićen”, rekao nam je danas Alen Dedić.

Pita se i je li ovaj slučaj mogao biti ranije riješen. Naime, do osumnjičenog je policiju doveo trag krvi koji je pronađen još na mjestu događaja te ga se identificiralo nakon vještačenja. Dedić vjeruje kako je ta osoba morala u ovih 20 godina na neki način morala doći u kontakt sa službenim evidencijama, odnosno da su istražitelji mogli doći do uzroka krvi kako bi ga usporedili s tragom s mjesta ubojstva.

Kako se može zaključiti iz onoga što je danas rečeno u Policijskoj upravi zagrebačkoj, rasvjetljavanje ubojstva Ibrahima Dedića otežavalo je to što je Basa najviše živio u Švicarskoj. Iako je hrvatska policija koristila sve instrumente međunarodne policijske suradnje, na uhićenje se čekalo sve dok se nije pojavio u Hrvatskoj.