Singapur konačno ukida jeziv zakon, gej seks više neće biti zabranjen

Ipak, premijer je najavio i čvršću definiciju braka kao zajednice muškarca i žene

Supporters of Singapore's lesbian, gay, bisexual and transgender movement attend the 10th annual gay pride event in downtown Singapore on July 21, 2018. (Kyodo)
==Kyodo,Image: 378816257, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Singapur će ukinuti zakon koji zabranjuje homoseksualne spolne odnose između muškaraca, javlja BBC. Tu je odluku na nacionalnoj televiziji obznanio tamošnji premijer Lee Hsien Loong, nakon dugogodišnje žestoke javne rasprave.

Taj otočni grad-država poznat je po njegovanju konzervativnih vrijednosti, no sve veći broj stanovnika pozivao je na ukidanje takozvanog 377A zakona koji potječe još iz kolonijalnog doba. Ukidanjem istoga, Singapur postaje posljednja u nizu država u Aziji, nakon Indije, Tajvana, i Tajlanda, koja počinje s promicanjem LGBTQ prava.

Pravno će zaštiti definiciju braka

Dosadašnji stav singapurske Vlade bio je da zakon 377A treba zadržati, ali uz obećanje da se neće provoditi u praksi, kako bi se umirile suprotstavljene strane javnosti. Međutim, sada je premijer Lee najavio da će zakon ukinuti, uz poruku kako vjeruje “da je to ispravna odluka koju će većina Singapuraca prihvatiti”.

Kazao je i da su “gej osobe danas bolje prihvaćene” te da će ukidanje spornog zakona donijeti “olakšanje gej Singapurcima”.

No, naglasio je i kako će Vlada osigurati bolju pravnu zaštitu za definiciju braka kao zajednicu muškarca i žene. To je potez koji bi otežao legalizaciju istospolnih brakova u toj zemlji nekad u budućnosti. Poručio je i kako Singapur ostaje “tradicionalno društvo”.

Sve vidljivija LGBTQ zajednica

BBC piše kako je Singapur zakonsku zabranu istospolnog seksa među muškarcima preuzeo iz doba kada je bio britanska kolonija te ga zadržao i nakon osamostaljenja. Iako zakon formalno kriminalizira seks između muškaraca, on se zapravo smatra zabranom homoseksualnosti.

Budući da se 377A posljednjih godina nije provodio u praksi, tamošnja LGBTQ scena s vremenom je postala vidljivija, a došlo je i do otvaranja gej noćnih klubova. No, već dulje vrijeme pripadnici LGBTQ zajednice traže da se spolni odnos između muškaraca dekriminalizira i na papiru, tvrdeći kako spomenuti zakon samo produbljuje društvenu stigmu.

Isti zakon je Vrhovni sud Indije ukinuo povijesnom presudom 2018. godine