Šire se snimke transporta golemih količina oružja kroz Bjelorusiju

Sve je više sumnji da Kremlj nastoji uvući Bjelorusiju u rat

FOTO: Screenshot/Twitter

Danas su se na Twitteru i drugim društvenim mrežama pojavile nove snimke na kojime se navodno vidi željeznički transport bjeloruske vojna opreme u Rusiju. Projekt Khajun, Telegram i Twitter profil koji objavljuje snimke praćenja vojnih aktivnosti u Bjelorusiji piše kako je bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko predao tenkove, streljivo i kamione Rusiji.

Danas je viđeno nekoliko novih vlakova s ​​vojnom opremom bjeloruskih oružanih snaga, izvađenih iz skladišta, koje transportiraju u Rusiju. Jutros je velikim vlakom prebačeno najmanje osam tenkova T-72A iz Minska prema Barisau. Prema pisanju Khajuna, svjedoci su im prijavili i znatno više tenkova, između 15 i 30 komada, s barem 28 kamiona Ural.

Tenkovi poslani u Donbas i na Krim?

Na tenkovima se mogu vidjeti bijeli natpisi, što može značiti da su uklonjeni iz skladišta iz 969. tenkovske pričuvne baze u Ureči, okrugu Luban unutar regije Minsk, budući da je tamo bio uskladišten ovaj tip tenkova. Podsjećaju i da je jučer Telegram kanal belzhd_live potvrdio transfer prvih 20 tenkova T-72A izvađenih iz skladišta iz Bjelorusije u Rusiju. Tenkovi su izvučeni iz skladišta iz 969. rezervne tenkovske baze i poslani u Donbas.

Informaciju o prebacivanju bjeloruske vojne opreme u Rusiju također potvrđuje kako Obrambena obavještajna služba Ukrajine. Prema njihovim navodima, vlak s 492 tone streljiva (12 vagona) već je stigao iz 43. arsenala raketa i streljiva na željezničku stanicu Kirovska na Krimu.

Ukrajinska služba ima podatke o dolasku još 13 ešalona (219 vagona) sa streljivom i vojnom opremom iz Bjelorusije. Khajun također podsjeća da su ranije već izvijestili o uklanjanju streljiva iz arsenala bjeloruskih oružanih snaga. Međutim, prijenos vojne opreme i streljiva, koji je sada započeo, učestaliji je nego ranije. Štoviše, prvi put je zabilježeno prebacivanje oklopnih vozila u Rusiju.

Zelenski: ‘Rusija uvlači Bjelorusiju u rat’

Poljski vojni portal Defence24.pl jučer je objavio detaljnu analizu vijesti o transportu bjeloruskih tenkova u Rusiju. Pišu kako su se prve snimke transporta tenkova T72 pojavile na društvenim mrežama dan prije nego što je Aleksandar Lukašenko izvijestio o formiranju zajedničke vojne skupine s Rusijom. Pišu i kako je već duže vrijeme postojala bojazan da će se Minsk aktivno uključiti u ofenzivne akcije protiv Ukrajine, te da je Bjelorusija do sada bila baza za ruske trupe, uz to što je pružala i logističku podršku.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski danas je na sastanku zemalja G7 optužio Rusiju za pokušaj izravnog uvlačenja Bjelorusije u rat. “Ruski vođa, koji je sada u završnoj fazi svoje vladavine, još ima prostora za daljnju eskalaciju. Ovo je prijetnja svima nama. Rusija pokušava izravno uvući Bjelorusiju u ovaj rat, glumeći provokaciju da mi navodno spremamo napad na ovu zemlju”, rekao je Zelenski, pozivajući se na jučerašnje izjave Lukašenka.

Premještanje tenkova ne mora značiti i angažman trupa

Defence24.pl ističe kako premještanje broja tenkova samo po sebi ne mora značiti i angažman trupa, jer se takve snimke pojavljuju i tijekom rutinskih vježbi. Snimke koje kruže društvenim mrežama ipak su vrijedne pažnje jer prikazuju tenkove u starijoj verziji – bez reaktivnog oklopa i s bacačima dimnih granata postavljenim na način koji pokazuje da nisu prilagođeni njegovoj instalaciji, pa je stoga najvjerojatnije riječ o modelu T -72A.

Ukupno, bjeloruska vojska, kako je analitičar Jarosław Ciślak nedavno napisao za Defence24.pl, ima oko 1250 tenkova T-72, ali više od polovice njih (gotovo 700) pohranjeno je u skladišnim bazama, uključujući i 969 tenkova u Ureči. Ta postrojba, uz mirnodopsku obuku, ima zadaću provedbe mobilizacijske izvedbe. Raspoloživa tehnika, uključujući tenkove i transportere, daje mogućnost uvođenja između tri i četiri brigade, naravno pod uvjetom da se proglasi mobilizacija.

Prilično je malo vjerojatno da su stariji T-72A u aktivnim brigadama, iako teoretski mogu biti u njihovim mobilizacijskim zalihama. Dakle, ako snimljeni tenkovi T-72A pripadaju Bjelorusiji, najvjerojatnije dolaze ili iz skladišnih baza.

Koja je uloga tih tenkova?

Postavlja se i pitanje uloge tih tenkova. Čini se da se mogu uključiti u ruske snage, uključujući i novoformirane jedinice. Zbog nastalih gubitaka Rusima nedostaje tenkova, o čemu svjedoči nedavno uvođenje sovjetskih tenkova T-62M/MW u službu barem u tzv. “narodnim republikama”. Alternativa je koristiti ih za obuku bjeloruskih jedinica u sklopu razvoja rusko-bjeloruske armijske skupine, osobito ako se Minsk odluči na djelomičnu mobilizaciju.

Na temelju dostupnih podataka također je nemoguće potpuno isključiti prozaičnije objašnjenje, tj. rutinske vježbe, iako se one u Bjelorusiji planiraju i provode tako da privuku pozornost Ukrajinaca i ograniče njihovu snagu na bojištu protiv Rusije. Ipak, prebacivanje takvih “rezervnih” tenkova u Bjelorusiju treba pratiti i analizirati, posebno u sadašnjoj situaciji.