Sisačka bolnica stradala u potresu diže kredit. A 8,5 milijuna kuna iz EU izgubili su zbog nepravilnosti u javnoj nabavi

Vlada je obećavala svu pomoć nakon potresa. Tri mjeseca kasnije sisačka županija mora dizati kredit da bi završila bolnicu

Andrej Plenković je taj dan bio ljut. Bio je peti siječnja, a premijer je obilazio potresom pogođena područja. Nije bio nimalo zadovoljan tezom koja je tad kolala u javnosti, da je odgovor države na potrese bio nedovoljan i kaotičan.

“Ljudi isto tako prate i jedno ozračje koje se stvara, koje bi se otprilike trebalo svesti na nedostatak povjerenja u funkcioniranje države i u funkcioniranje institucija”, nabrajao je Plenković poručujući kako situaciju ne treba doživljavati kao priliku za demontiranje povjerenja u državu i institucije jer to nije tema. “Tema je pomoć onima koji su unesrećeni, a hrvatska država je pokazala u mnogim krizama da zna pronaći rješenja, a pronaći će ih i ovdje”.

Tri mjeseca kasnije…

A pomoći je, itekako, trebalo sisačkoj Općoj bolnici “Dr. Ivo Pedišić” koja je teško stradala u potresu, najveći dio njenih zgrada i danas ima žutu ili crvenu naljepnicu. Spas je pronađen u Središnjem paviljonu čija je gradnja, uz pomoć EU fondova, bila pri kraju i kojeg potres nije uzdrmao. I Plenković je tog 5. siječnja izjavio kako je brzi dovršetak paviljona najbolje rješenje i kako će o tome još isti dan razgovarati s ministrom zdravstva Vilijem Berošem.

Tri mjeseca kasnije, situacija, međutim, nije nimalo blistava. Središnji paviljon još nije dovršen. Za njegov dovršetak županija će se morati dodatno zadužiti. Dio novca iz EU fondova, kojim je financirana izgradnja, pak, izgubljen je zbog utvrđenih nepravilnosti u javnoj nabavi.

Pitali Vladu, odgovorio ravnatelj bolnice

Za nedovršeni dio ipak je dobivena uporabna dozvola i u njega je preseljen dio bolničkih kapaciteta. Ministarstvo zdravstva i Vladu smo pitali što je od potresa dosad konkretno napravljeno na ubrzanju izgradnje Središnjeg paviljona sisačke bolnice, ozbiljno oštećene potresom.

Dobili smo odgovor, ali ravnatelja sisačke bolnice dr. Tomislava Dujmenovića. On kaže kako se, zahvaljujući ministru zdravstva i njegovim pomoćnicima, svi teži bolesnici mogu transportirati i liječiti u zagrebačkim bolnicama. Kaže i kako se u svibnju planira aktivacija Središnjeg paviljona, te kako su, zahvaljujući podršci Ministarstva zdravstva, u mogućnosti prenamijeniti taj prostor i povećati bolničke kapacitete.

Ex machina – novi kredit

“U tijeku su završni radovi i opremanje paviljona. Na 3. i 4. katu središnjeg paviljona predviđen je prostor za dnevne bolnice. Isto tako, uspjeli smo prenamijeniti prostor tako da će na ova dva kata, osim 46 kreveta dnevne bolnice, biti i 34 kreveta za hospitalizirane bolesnike, uglavnom internističke i neurološke”, kaže dr. Dujmenović.

Ravnatelj sisačke bolnice vezano za njen Središnji paviljon, međutim, ovih dana je potpisao još jedan dokument – zahtjev skupštini Sisačko-moslavačke županije da izda suglasnost kojom bi bolnici odobrio kredit kod komercijalne banke u iznosu od 16 milijuna kuna.

Razlog za podizanje kredita? Dovršetak izgradnje i opremanje Središnjeg paviljona.

Viši troškovi

Ukratko, bolnica se uz suglasnost svog osnivača (Sisačko-moslavačke županije) želi na tržištu zadužiti za dovršetak izgradnje Središnjeg paviljona. S obzirom na teško stanje (Dujmenović u odgovoru koji smo dobili kaže da trenutno rade s manje od 20 posto prostornog kapaciteta), teško je vjerovati da tu suglasnost neće i dobiti sljedećeg četvrtka kad se održava sjednica županijske skupštine.

Bolnica se, inače, za ovaj projekt već zadužila za 40 milijuna kuna, no ta sredstva su već utrošena. U dopisu ravnatelja Dujmenovića skupštini Sisačko-moslavačke županije navode se razlozi za više troškove od planiranih – produženje rokova zbog pandemije, viša cijena od planirane na javnoj nabavi opreme i to za skoro deset milijuna kuna, te mogući izvantroškovnički radovi.

Nepravilnosti pojele 8,5 milijuna kuna

Uz to, projekt je ostao i bez dijela bespovratnih sredstava iz EU fondova – radi se o skoro 8,5 milijuna kuna koji nisu isplaćeni zbog, kako skupštinarima objašnjava ravnatelj bolnice “nepravilnosti u postupku nabave za izvođenje radova”. O kakvim se točno nepravilnostima radi da je uskraćen ovoliki iznos pitali smo Sisačko-moslavačku županiju, no do zaključenja teksta nismo dobili nikakav odgovor.

Naposljetku, odobri li županijska skupština novi kredit, za vjerovati je da će se Središnji paviljon ipak dovršiti i da će sisačka bolnica moći mnogo normalnije funkcionirati nego posljednjih mjeseci. No, činjenica je da će se, od sve pomoći koja je država obećavala, dovršetak radova financirati otplatom kredita na teret sredstava za decentralizirane funkcije za zdravstvene ustanove Sisačko-moslavačke županije. Dakle, iz blagajne županije pogođene katastrofalnim potresom 29. prosinca prošle godine.