Nekad je nužno odabrati stranu

Situacija s koronavirusom uživo: 5 najvažnijih stvari koje su se dogodile danas

Virus ugrožava i svjetsku ekonomiju: ovaj tjedan bit će najgori u posljednjih 12 godina

People infected with Coronavirus are brought from the Codogno hospital to the Sacco hospital
Coronavirus outbreak, Milan, Italy - 21 Feb 2020, Image: 500689142, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Massimo Alberico / Shutterstock Editorial / Profimedia
FOTO: Massimo Alberico / Shutterstock Editorial / Profimedia

Jutro nije počelo najbolje: mediji su donijeli vijest da su u Zagrebu i Rijeci otkrivena dva nova slučaja zaraze koronavirusom, što znači da je broj zaraženih u Hrvatskoj skočio na pet. Malo bolje vijesti stigle su iz Kine, gdje je zabilježen najmanji broj novozaraženih u jednom danu još od početka zaraze. Kina je u dva mjeseca od izbijanja virusa u gradu Wuhanu u provinciji Hubei izvijestila o gotovo 80 tisuća slučajeva. Oko 10 posto njih se vode kao teški slučajevi, a zabilježen je 2791 slučaj smrti, pokazuju posljednje brojke WHO-a.

Ipak, bolest se i dalje širi izvan Kine, gdje je prisutna u 49 država s 4351 slučajem zaraze i 67 smrtnih slučajeva, a WHO je danas objavio kako je sasvim realan scenariji prema kojem će koronavirus stići u svaku državu svijeta. Krizu izazvanu koronavirusom sve teže osjećaja globalno tržište, s kojeg dolaze vijesti kako će tjedan za nama biti najgori još od početka recesije 2008. godine. Donosimo pregled najvažnijih dnevnih događaja povezanih s koronavirusom.

1. Novi slučajevi zaraze u Hrvatskoj

Ministar zdravstva Vili Beroš jutros je potvrdio dva nova slučaja zaraze koronavirusom, što znači da ih je u Hrvatskoj ukupno pet. Novi oboljeli su osobe bliske onima dosad zaraženima. “Jedan novooboljeli je kontakt prvog zaraženog iz Zagreba i hospitaliziran je u Klinici za zarazne bolesti Dr. Fran Mihaljević, a drugi je kontakt zaraženog iz Rijeke i nalazi se u bolnici u Rijeci. Riječ je o blagim simptomima”, kazao je Beroš na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera civilne zaštite. Svi novozaraženi su otprije bili u bolnici u karanteni, tako da se radi o osobama koje su se zarazile kontaktom s prvozaraženima, i nije riječ o nekim novim vanjskim slučajevima zaraze, rečeno je na presici.

Mediji su naknadno doznali da je novozaražena osoba iz Zagreba zapravo djevojka prvog hrvatskog građanina kod kojega je otkriven koronavirus, 26-godišnjaka koji je izoliran u klinici Fran Mihaljević. Prisutnost virusa kod djevojke je utvrđena tek nakon trećeg testiranja, doznaje Večernji list. I ona se nalazi u zaraznoj bolnici Fran Mihaljević, a prije toga je bila u samoizolaciji. Djevojka se osjeća dobro i ne pokazuje simptome bolesti.

2. U Kini pada broj novozaraženih

Nešto bolje vijesti stigle su iz kontinentalne Kine, gdje se koronavirusom u posljednja 24 sata zarazilo 327 osoba, što je najmanji broj novozaraženih u više od mjesec dana. Još 44 osobe su umrle, priopćile su u petak kineske zdravstvene vlasti, pa se ukupan broj smrtnih slučajeva u kontinentalnoj Kini penje na 2.788. No, novosti koje o širenju koronavirusa stižu iz ostataka svijeta pokazuju da epidemija na globalnoj razini ne jenjava.

3. Ostala žarišta su i dalje aktivna

Loše vijesti i dalje stižu iz ostala četiri velika žarišta zaraze osim Kine – Južne Koreje, Irana, Italije i kruzera Diamond Princess usidrenog pred obalom Japana. U J. Koreji se broj zaraženih popeo na 2237, a 13 ljudi je umrlo. Danas je javnost obaviještena da je na luksuznom kruzeru Diamond Princess umrla peta putnica, žena stara oko 70 godina. Na brodu je registrirano 705 slučajeva zaraze.

Povećao se broj umrlih od koronavirusa i u Italiji, najteže pogođenoj europskoj zemlji. Ukupno je u toj zemlji umrlo 17 osoba, a broj zaraženih povećao se za 200 te je sada zaraženo 655 osoba. Iz WHO-a tvrde da bi situacija u Iranu mogla biti gora nego što se čini. Čak 26 osoba, najviše izvan Kine, umrle su u toj zemlji od koronavirusa, a prijavljeno je samo 245 slučajeva.

4. Virus se širi svijetom

Prvi slučaj zaraze novim koronavirusom potvrđen je u četvrtak u Nigeriji. Ovo je prvi potvrđeni slučaj zaraze u Africi južno od Sahare. Druga dva slučaja zabilježena su ovih dana u dvjema zemljama sjeverne Afrike, u Egiptu i u Alžiru. Zasad na tom kontinentu nitko nije umro od koronavirusa. Epidemiolozi se pitaju kako to da nema više zaraženih u afričkim zemljama koje imaju slabe sustave zdravstvene skrbi.

Epidemija koronavirusa “se širi” i može stići u većinu, ako ne i u sve države, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) nakon vijesti iz Nigerije. Još četiri države – Estonija, Danska, Nizozemska i Litva – izvijestile su o prvim slučajevima zaraze virusom COVID-19, a svi su povezani s putovanjem u Italiju, otkrio je glasnogovornik WHO-a Christian Lindmeier. “Epidemija se širi”, rekao je na konferenciji za medije u Ženevi. “Scenarij u kojem koronavirus stiže u više država, ako ne i u sve na svijetu, nešto je što proučavamo i o čemu upozoravamo već neko vrijeme”, dodao je.

5. Sve teže posljedice po ekonomiju

Sve se više osjećaju ekonomske posljedice produženog izvanrednog stanja koje u velikom dijelu svijeta vlada zbog koronavirusa. Na azijskim su burzama cijene dionica pale i u petak, peti dan zaredom, pa su, kao i ostale najveće burze u svijetu, pred najvećim tjednim gubitkom od financijske krize 2008. godine. Azijske burze tako prate jučerašnji pad Dow Jones i S&P 500 indeksa na Wall Streetu šesti dan zaredom, i to za više od 4 posto. I ostalim najvećim svjetskim burzama prijeti najveći tjedni pad od financijske krize.

Kriza je dotaknula i valutna tržišta, pa je američki dolar tako oslabio prema euru i prema japanskom jenu. Cijene su nafte, pak, pred najvećim tjednim gubitkom u više od četiri godine. Na američkom je tržištu cijena barela jutros potonula 2,8 posto, na 45,76 dolara, pa je na putu tjednog gubitka od 14 posto. Na londonskom je tržištu, pak, barel pojeftinio 2,7 posto, na 50,35 dolara, pa mu je cijena skliznula na najnižu razinu u 14 mjeseci.

S obzirom na restrikcije u putovanjima i zatvaranje tvornica, ekonomisti širom svijeta smanjuju procjene rasta kako kineskog, tako i ostalih gospodarstava. “Koronavirus sada izgleda kao pandemija. Tržišta se mogu nositi i s velikim rizicima sve dok vidimo svjetlo na kraju tunela. No, trenutno nitko ne može reći koliko će dugo to trajati i koliko će ozbiljno biti”, objasnio je Norihiro Fujito, strateg u tvrtki Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities. Koliko je koronavirus uzdrmao globalno gospodarstvo pokazuje i vijest iz Švicarske, gdje je otkazan Međunarodni sajam automobila u Ženevi.