Situacija s koronom postaje sve gora u Americi. Kriminalci su počeli koristiti prijetnju virusom kao oružje

Prijetnje širenja zaraze pojavile su se u cijeloj zemlji pa se postvlja pitanje hoće li počinitelji biti kazneno gonijeni

Metopolitan Transportation Authority Police(MTA) officers walk the subway platform to clear the subway cars of passengers at the last stop at the Coney Island station in Brooklyn, New York on May 6, 2020. - The New York City subway system is being suspended between 1 AM and 5 AM EDT starting tonight so that trains may be cleaned to stop the spread of the coronavirus. (Photo by COREY SIPKIN / AFP) / “The erroneous mention[s] appearing in the metadata of this photo by COREY SIPKIN has been modified in AFP systems in the following manner: [Metopolitan Transportation Authority Police(MTA) officers ] instead of [NYPD officers]. Please immediately remove the erroneous mention[s] from all your online services and delete it (them) from your servers. If you have been authorized by AFP to distribute it (them) to third parties, please ensure that the same actions are carried out by them. Failure to promptly comply with these instructions will entail liability on your part for any continued or post notification usage. Therefore we thank you very much for all your attention and prompt action. We are sorry for the inconvenience this notification may cause and remain at your disposal for any further information you may require.”
FOTO: AFP

Kriminalci diljem SAD-a počeli su koristiti prijetnju smrtonosnom zarazom koronavirusom kao oružje u napadima na policiju i na prodavaonice prehrambenih namirnica koje žele opljačkati.

Prijetnje širenja covida-19 pojavile su se u cijeloj zemlji i sada se nameće pitanje hoće li savezne države kazneno goniti korištenje novog koronavirusa kao oružja, na način na koji je više od polovice američkih država proglasilo zločinom prijenos HIV-a kada je izbila kriza AIDS-a ’80-ih godina.

Napad na trgovca i policajce

Muškarac u Michiganu obrisao je nos i lice majicom zaposlenika u trgovini koji je tražio od njega da stavi zaštitnu masku. Šezdesetosmogodišnji muškarac optužen je za napad i ako bude osuđen mogao bi dobiti tri mjeseca zatvora i novčanu kaznu u iznosu od 500 dolara.

Na Floridi je jedan muškarac zakašljao i pljunuo na policajce te im zaprijetio širenjem virusa kada su došli u njegov dom na dojavu o obiteljskom nasilju. Suočen je sa zatvorskom kaznom u trajanju do pet godina po saveznoj optužnici za lažnu prijetnju biološkim oružjem nakon što je testiran i pokazalo se da je negativan na koronavirus.

New Jersey prvi razmatra kriminalizaciju

U San Antoniu u Teksasu muškarac je ustvrdio u objavi na Facebooku da je nekome platio da širi koronavirus u prodavaonicama prehrambenih proizvoda. Utvrdilo se da je lagao, ali je uhićen i optužen. Rekao je da je na taj način pokušao obeshrabriti ljude od odlaska u trgovine kako bi se suzbilo širenje virusa, izjavili su savezni tužitelji u Teksasu.

New Jersey je među prvim državama koje će razmotriti kriminalizaciju “vjerodostojne prijetnje širenja zaraze covidom-19”, priopćile su vlasti.

Kriminalizacija prijenosa HIV-a

Udruge koje pomažu osobama pozitivnima na HIV rekle su da države moraju biti oprezne prilikom pisanja takvih zakona kako ne bi bili previše široki pa da se počnu kažnjavati i oni koji ne bi trebali, kao što je bilo u slučaju kriminalizacije prijenosa HIV-a, navodi Institut Williams.

Tijekom zadnja četiri desetljeća najmanje 26 država je kriminaliziralo širenje HIV-a.

Za prijetnje virusom i 10 godina zatvora?

U New Jerseyu, prijedlog zakona republikanske senatorice Kristin Corrado za kažnjavanje onih koji prijete širenjem covida-19 s 10 godina zatvora i novčanom kaznom u iznosu od 150.000 dolara bio je ovaj tjedan na senatskom Odboru za proračun.

“Za one koji misle da je zabavno izvesti takvu bolesnu šalu – snosit ćete posljedice vaših loših odluka”, rekla je Corrado. “Te prijetnje neće biti olako shvaćene i oni koji budu proglašeni krivima bit će kažnjeni.”