Sjećate se bivše HAC-ovke koja je pijana pregazila studenticu u Splitu? Vrhovni sud joj je smanjio kaznu

Umjesto deset, Ivana Tena Gotovac Soldatić u zatvoru će provesti sedam godina

08.07.2019., Split - Sudjenje Ivani Teni Gotovac za prometnu nesrecu na Poljickoj cesti u kojoj je smrtno stradala djevojka.
Photo:Ivo Cagalj/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Vrhovni sud Republike Hrvatske smanjio je za tri godine kaznu Ivani Teni Gotovac Soldatić koja je pijana 23. listopada prošle godine u Splitu, nakon što je prošla na crveno svjetlo, automobilom na zebri naletjela na 19-godišnju studenticu Mariju Ćorić i na mjestu ju usmrtila.

Ovu vozačicu Županijski sud u Splitu nepravomoćno je kaznio s 10 godina zatvora, dok je Vrhovni sud sada djelomično prihvatio njezinu žalbu i osudio ju na sedam godina. Ostala joj je, međutim, doživotna zabrana upravljanja vozilima.

Nije kriva za bijeg s mjesta nesreća

Vrhovni sud RH odlučio je smanjiti kaznu vozačici budući da je priznala krivnju i time pridonijela brzini postupka, te ranije nije bila kazneno osuđivana. Drugim riječima, to što je već bila pet puta prekršajno kažnjavana, te joj je čak na snazi bila zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom ‘B’ kategorije izrečena u prekršajnom postupku, za konačnu presudu nije bilo od značaja.

Istovremeno Vrhovni sud nije prihvatio žalbu državnog odvjetništva koje je tražilo da bivša djelatnica HAC-a bude kažnjena i zbog bijega s mjesta nesreće. Naime, utvrđeno je kako je Županijski sud u Splitu ispravno zaključio da vozačica ne može odgovarati za nepružanje pomoći pješakinji na koju je naletjela, budući da je djevojka vrlo brzo podlegla teškim ozljedama. Zato joj, tvrde oba suda, i nije bilo moguće pružiti pomoć, te činjenica da je Ivana Tena Gotovac Soldatić pobjegla s mjesta nesreće, zapravo ne predstavlja kazneno djelo.

Presuda od 10 godina bila je najstroža

Vrhovni sud je, dakle, zaključio da će i presuda od sedam godina zatvora ispuniti svrhu kažnjavanja.

I nakon što je ublažena, ova presuda jedna je od najviših do sada izrečenih kazni za izazivanje prometne nesreće sa smrtnom posljedicom. Još je uvijek najstroža ona što je u studenom 2009. izrečena Miljenku Stričaku zbog nesreće u tunelu Ledenik gdje su četiri osobe poginule, a šest ih je ozlijeđeno. Prema sudskoj praksi kazne rijetko prelaze pet godina zatvora.