Sjećate se da je Glavaševa zamjena u Saboru bila ilegalno? Čovjek koji je tamo trebao biti ne bi podržao HDZ

Drago Hedl o novim detaljima ovotjedne slabašne parlamentarne većine

Da je u Hrvatskom saboru umjesto Josipa Salapića (HDSSB), kao što bi to bilo u skladu sa zakonom, sjedio Dinko Burić koji je na prošlim izborima na listi te stranke dobio 11,47 posto preferencijalnih glasova, Zdravku Mariću vjerojatno bi bilo uskraćeno povjerenje.

Takav stav može se čuti iz izvora bliskih Dinku Buriću, aktualnom gradonačelniku Belišća i bivšem saborskom zastupniku, koji je zbog inertnosti Mandatno imunitetnog povjerenstva (MIP), a potom i Odbora za zakonodavstvo Hrvatskog sabora, ostao bez pola godina mandata u parlamentu. Naime, kao što je Telegram pisao još u prosincu prošle godine, Josip Salapić nezakonito je dobio saborski mandat nakon što je Branimir Glavaš svoj stavio u mirovanje.

Nevjerojatna pogreška saborskog povjerenstva

Mandatno imunitetno povjerenstvo tada je učinilo nevjerojatnu pogrešku: prihvatilo je prijedlog HDSSB-a da Salapić u Saboru zamjeni Glavaša, a Sabor potom takav zaključak i izglasao. Time je teško narušen izborni zakon i posve izigran smisao preferencijalnog glasovanja: po zakonu naime, ukoliko na izbornoj stranačkoj listi nema kandidata koji je osvojio više od 10 posto preferencijalnih glasova, zamjenika nekog zastupnika (u konkretnom slučaju zamjenika Branimira Glavaša), određuje politička stranka (u konkretnom slučaju HDSSB).

No, kako su na listi HDSSB-a za prošle parlamentarne izbore čak dvojica kandidata osvojila više od 10 posto preferencijalnih glasova – Vladimir Šišljagić 12,74, a Burić 11,47 posto – da se poštovao zakon, trebalo je da u Sabor umjesto Glavaša ode jedan od njih. Salapić je na izbornoj listi HDSSB-a dobio svega 2,69 posto preferencijalnih glasova i ni na koji način nije u Saboru mogao mijenjajte Glavaša.

Kako je Šišljagić obnašao dužnost osječko-baranjskog župana i kako je ta funkcija nespojiva sa zastupničkom, u Sabor je trebao otići Burić.
Kao što je poznato u HDSSB-u je potkraj prošle godine došlo do dramatičnog raskola i stranka se podijelila. Na jednoj strani ostali su Glavaš, predsjednik stranke Dragan Vulin i nelegalni saborski zastupnik Salapić, a na drugoj Burić, Šiljagić te većina HDSSB-ovih županijskih, gradskih i općinskih vijećnika.

HDZ-ov šef odbora nije htio staviti na dnevni red

Zbog sukoba u stranci Glavaša je, da bi demantirao Šišljagića i Burića koji su ga optuživali kako je, misleći samo na svoje interese, upropastio stranku, privremeno zamrznuo zastupnički mandat i u Sabor poslao Salapića. No, MIP nije obraćao pozornost na Zakona o izborima zastupnikâ u Hrvatski sabor, pa je, kao što smo rekli, verificirao Salapićev mandat.

Još u prosincu prošle godine Dinko Burić obratio se Mandatno imunitetnom povjerenstvu i tražio da u skladu sa zakonom, on ili Vladimir Šišljagić (koji bi tada morao dati ostavku na mjesto osječko-baranjskog župna) u Saboru zamijene Glavaša. Ali sve što je učinio MIP bilo je da svoju nevjerojatnu pogrešku na rješavanje prebaci saborskom Odboru za zakonodavstvo.

Na čelu tog odbora je HDZ-ov Dražen Bošnjaković, koji taj problem nije želio staviti da dnevni red, pa će Burić nepovratno ostati bez mogućnosti da iskoristi zakonsku odredbu o preferencijalnog glasovanju i da u Saboru mijenja Glavaša. Glavaš je, naime, ponovno aktivirao svoj mandat, što je zastupniku moguće nakon šest mjeseci mirovanja, a Sabor je na tek završenoj sjednici izglasovao aktiviranje njegovog zastupničkog mandata.

Posljedice do kojih, eto, u tom slučaju ne bi došlo

Nikola Grmoja, saborski zastupnik Mosta, upozorio je na nelegalni Salapićev status, na što mu je Salapić s pravom odgovorio kako Mostu taj njegov status nije smetao kada se glasovalo o izboru Bože Petrova za čelnika Sabora ili za Mostove ministre u Vladi. Tada, međutim, Salapićev glas nije bio presudan, kao što je to bilo sada, kada se glasovalo o povjerenju Mariću ili izboru Jandrokovića.

Da je, naime, umjesto Salapića u Saboru bio Dinko Burić i da je glasovao za opoziv ministra Marića – kao što tvrde Buriću bliski izvori govoreći kako on zastupa stav da su novi izbori najbolje rješenje – oporba bi imala 76 glasova. Marić bi bio smijenjen, a Saucha pošteđen optužbi da je njegov glas presudio i ne bi ga zasuli objedama da je glasujući za Marića, kupio svoju slobodu.

Glavaša nitko ne optužuje za političku trgovinu

Slično bi bilo i prilikom izbora Jandrokovića. Da je Burić, a ne Salapić, sjedio u Saboru i da je uskratio svoj potpis za izbor Jandrokovića, ne bismo imali novog šefa parlamenta i novi izbori bili bi jedina opcija. Zanimljivo je još nešto: na Sauchu se svalila lavina optužbi o neprincipijelnosti (što je uistinu opravdano), te sumnji da je glasujući za vladajuću većinu dobio obećanje da će mu se u aferi dnevnice progledati kroz prste (što je teško dokazivo).

No, isto bi se tako mogao promatrati i HDSSB-ov glas. Ta je stranka naime, osobito u istupima Glavaša, žestoko napadala HDZ, da bi mu sada pomogla u ostanku na vlasti. Glavaš se, kao što je poznato, nalazi pred ponovljenim suđenjem za ratne zločine, no njega, odnosno Salapića, – za razliku od Sauche – nitko ne optužuje da je tim glasom politički trgovao kako bi u sudskom postupku imao bolji tretman.