Sjećate se tipa koji je plaćao Srbima da dođu glasati u Hrvatsku? Sud mu je otvorio stečaj nad strankom

Stečaj nad Demokratskom partijom Srba u Hrvatskoj otvoren je zbog više od 40 tisuća kuna duga

Trgovački sud u Osijeku pokrenuo je proceduru otvaranje skraćenog stečajnog postupka nad Demokratskom partijom Srba u Hrvatskoj. Riječ je o jednoj od stranaka srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj koja je neko vrijeme imala i zastupnike u pojedinim gradskim vijećima. Na čelu joj je Branislav Švonja, protiv kojeg se vodi nekoliko kaznenih postupaka, što u Hrvatskoj, što u Srbiji gdje zapravo živi.

Telegram je nedavno pisao o malverzacijama u koje je bio uključen i još jedan nekadašnji član ove stranke i bivši gradski vijećnik u Zadru Dušan Oluić. Tvrtka što ju je, kako se sumnja, vodio sa Švonjom, godinama je varala razne druge firme, škole, institucije te gradove i općine nudeći im navodno besplatne primjerke telefonskih imenika Republike Hrvatske. No, naknadno se ispostavilo da su ih ipak trebali platiti, pa je sada Oluićevo Telekom izdavaštvo pokrenulo seriju ovrha.

Kupovina glasova birača iz Srbije

Sam Švonja prije nešto više od mjesec i pol dana na Općinskom sudu u Zadru nepravomoćno je osuđen za kazneno djelo protiv biračkog prava, odnosno povredu slobode odlučivanja birača. Kažnjen je uvjetno s godinom dana zatvora uz rok kušnje od četiri godine jer je organizirao da Srbi van Hrvatske dolaze glasovati u obrovačka mjesta, čime su zapravo kupovani njihovi glasovi. Prijevoz im je, naime, organiziran besplatno, a Švonja im je davao upute kako će glasovati.

Priča je izbila u javnost u svibnju prošle godine nakon što jedan autobus nije stigao u Obrovac, budući da im onaj tko je pozvao birače pozvao, nije platio dolazak. Glasači su tako u autobusu čekali da im se plati trošak dolaska u Hrvatsku i nadnica za određenu političku opciju. No kako do isplate nije došlo svoju su priču iznijeli novinarki RTL televizije Nikolini Radić. Kasnije se ispostavilo da je plaćano 10 tisuća kuna po autobusu kako bi putnici glasali za lokalnu listu SDSS-a Stanka Mijića, kojoj su pristupile i pristaše DPS-a Branislava Švonje. Među dokazima protiv Švonje našao se i e-mail Dragana Prtine s privitkom popisa putnika autobusa,te naputcima kako glasati na lokalnim izborima održanima 21. svibnja 2017. godine.

Tijekom suđenja Švonja je negirao krivnju, objašnjavajući kako uopće nije sudjelovao u organiziranom dovoženju i plaćanju birača. Objašnjavao je i kako on uopće ne misli da je nagrađivanje birača kazneno djelo.

Stečaj u Hrvatskoj, istrage u Srbiji

U međuvremenu je otkriveno da su i Švonja i Oluić uključeni u malverzacije s telefonskim imenicima i u Srbiji. Osim toga, Švonju se povezuje i s ponudom navodno besplatnih primjeraka USB-a s Paketom osobnih podataka tvrtki iz Srbije. No, i to su svi koji su ih preuzeli na kraju morali platiti. Švonja i njegovi suradnici pri tome su glumili predstavnike srbijanskog Ministarstva privrede, Ministarstva zdravlja, Narodne banke Srbije i Privredne komore Srbije.

Trgovački sud u Osijeku stečaj nad Švonjinom Demokratskom partijom Srba pokreće zbog nešto više od 40 tisuća kuna duga. Zahtjev je stigao od Fine, koja je utvrdila dugovanje prema Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje. Utvrđeno je i da DPS, kao pravna osoba nema zaposlenih te da joj je u dokumentima predsjednik još uvijek Mitar Kojadinović. Švonja pak u Srbiji figurira kao predsjednik Zajednice Srba iz Hrvatske i BiH.