Sjednica Gradske skupštine trajala je do 4 ujutro. Izglasana je promjena mjere roditelj-odgojitelj i još par bitnih stvari

Do kraja maratonske sjednice uz vladajuće su ostala samo dva oporbena zastupnika

FOTO: Vjekoslav Skledar

Sjednica Zagrebačke skupštine trajala je gotovo 19 sati. Početak zasjedanja bio je jučer u 9 sati, a završili su iza pola 4 ujutro. Na maratonskoj sjednici izglasan je, između ostalog, i proračun Grada za 2022. u iznosu od 15,12 milijardi kuna koji je predložio gradonačelnik Tomislav Tomašević. Ukupni proračun je za milijardu i 120 milijuna kuna veći u odnosu na rebalans proračuna iz 2021.

Druga najbitnija točka jučerašnje sjednice je bila odluka o novčanoj pomoći za roditelja odgojitelja o čijim su izmjenama zastupnici tri sata raspravljali te su na kraju prihvaćene većinom glasova. Tim izmjenama mjera se ukida onima kojima je dijete navršilo sedam godina, a onima s djetetom mlađim od sedam godina, smanjuje se na 1000 kuna od 1. svibnja.

Izmjena odluke prihvaćena je s 27 glasova “za” i 11 glasova “protiv”, uz vrlo oštro protivljenje oporbenih gradskih zastupnika, ali i korisnika te mjer – njih 5793 i 20.000 njihove djece, koji su Njihovi jučer od osam sati ujutro pa do večernjih sati prosvjedovali pred Gradskom skupštinom. Bili su i u Vijećnici gdje se održavala sjednica, a ponovno su bili primljeni i na razgovor s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem i predsjednikom Gradske skupštine Joškom Klisovićem – no neuspješno.

Povećana novčana pomoć za novorođenče

Osim odluke o izmjenama mjere za roditelje odgojitelj, u Skupštini je jučer kasno navečer većinom glasova, 27 “za” i tri protiv, prihvaćen prijedlog odluke gradonačelnika Tomislava Tomaševića da novčana pomoć za opremu novorođenog djeteta iznosi 2500 kuna po djetetu, a na snagu stupa 1. siječnja 2022. Isplaćivat će se u dva jednaka obroka tijekom godine dana od dana prve isplate.

Riječ je o velikoj promjeni budući da je dosad za prvo dijete u Gradu Zagrebu ta novčana pomoć iznosila 1800 kuna tijekom jedne godine, za drugo dijete 3600 kuna tijekom dvije godine, a za treće i svako daljnje dijete 54.000 kuna tijekom šest kalendarskih godina.

“Dugoročni trendovi vezani uz ukupan broj živorođene djece s prebivalištem u Gradu Zagrebu ne pokazuju jednosmjernu povezanost s ovom poticajnom mjerom. U razdoblju od 2005. do 2010. ukupan je broj živorođene djece rastao, no, od 2010. godine nastupa dugoročno negativan trend ukupnog broja živorođene djece unatoč tome što je 2009. mjera izmijenjena tako da se dodjeljuje visok financijski poticaj za trećerođeno i svako sljedeće dijete te unatoč tome da se takav visoki iznos mjere zadržao do danas”, objašnjavaju u Gradu Zagrebu.

Za 2022. 80 milijuna kuna iz proračuna

Uzevši u obzir opisane trendove, čini se važnim da Grad Zagreb na jednak način podupire svako živorođeno dijete, kao što je predloženo ovom Odlukom, dodaju. Što se tiče financijskih učinaka mjere, napominju kako je u proteklih 15 godina, u razdoblju od 2006. do 2020. Grad Zagreb za provedbu mjere novčane pomoći za opremu novorođenog djeteta ukupno isplatio 1.166.335.413,28 kuna za ukupno 99.100 korisnika. Drugim riječima, po ovoj osnovi prosječno je godišnje izdvajano 78 milijuna kuna, za prosječno 6600 korisnika.

“Ujednačavanje iznosa za svako dijete, koja se na taj način ravnomjerno vrednuju, u prvom razdoblju neće se značajnije odraziti na rasterećenje proračunskih izdataka. Naime, korisnici nastavljaju primati iznose prema odredbama Odluke koja je bila na snazi u trenutku ostvarivanja novčane pomoći do isplate u cijelosti te stvorene obveze predstavljaju značajan udio u planiranim sredstvima za 2022.”

Prema dosadašnjoj Odluci, za 2022. bilo bi potrebno osigurati 84 milijuna kuna, dok će prema predloženim izmjenama biti potrebno osigurati 80 milijuna kuna. Projekcije potrebnih proračunskih sredstava za 2023. iznose 66,0 milijuna kuna te za 2024. godinu 52,0 milijuna kuna, najavljuju u Gradskoj upravi.

Većina oporbe otišla, vladajući nastavili

Nova Odluka donosi i izmjenu vezano uz obvezu prebivališta oba roditelja u Gradu Zagrebu. “Uvažavajući mišljenje Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, prema kojem uvjetovanje novčane pomoći za opremu novorođenog djeteta prebivalištem oba roditelja u Gradu Zagrebu ne predstavlja primjer dobre prakse u kontekstu zabrane diskriminacije temeljem bračnog i obiteljskog statusa, nova Odluka ne uzima prebivalište drugog roditelja kao uvjet za ostvarivanje novčane pomoći”.

Novčanu pomoć može ostvariti roditelj koji kao državljanin RH ima neprekidno prijavljeno prebivalište u Gradu Zagrebu najmanje pet godina neposredno prije rođenja djeteta za koje podnosi zahtjev i dalje neprekidno sve do isplate novčane pomoći u cijelosti te koji ima prijavljeno prebivalište na istoj adresi kao i dijete za koje podnosi zahtjev. Ta je odluka izglasana oko 23,30 sati.

Od oporbe na glasovanju su bila samo trojica gradskih zastupnika iz Kluba Mosta i Domovinskog pokreta. Klub Mosta je na tu odluku podnio amandman koji većinom glasova nije prihvaćen. Inače je većina oporbenih zastupnika otišla jer su smatrali da se sjednica treba prekinuti i nastaviti danas. Međutim, vladajući su sjednicu nastavili

Izglasana Riznica Grada Zagreba

U nastavku sjednice izglasan je prijedlog o Riznici Grada Zagreba s 37 glasova “za” i jednim suzdržanim glasom, a time se uspostavlja i uvodi sustav rizničnog poslovanja na razini proračuna i proračunskih korisnika Grada Zagreba koji se temelji na jedinstvenom računovodstveno-informacijskom sustavu s ciljem podizanja razine transparentnosti proračuna.

Skupština je također većinom glasova izglasala Prijedlog odluke o obustavi plaćanja troškova izgradnje priključka na komunalne vodne građevine, kojim se obustavlja plaćanje troškova s obzirom na to da nema značajnijeg rasta usluga isporučene vode i odvodnje otpadnih voda u kategoriji kućanstava.

Više prijedloga Mostovog zastupnika Trpimira Goluže nije prihvaćeno. Od gradonačelnika je zatražio da naloži Upravi Holdinga za razdoblje od 2022. do 2025. godine te da navedeni plan i program podnese Skupštini na razmatranje i mjerama za povećanje transparentnosti javnih natječaja. Nije prihvaćen ni njegov prijedlog u kojem je zatražio od gradonačelnika da u roku od 15 dana od mogućeg donošenja prijedloga razriješi tri člana Upravnog vijeća Muzeja Grada Zagreba koje je imenovao te da imenuje nove.

Od oporbe do kraja ostali Goluža i Peternel

Prihvaćen je i prijedlog zaključka o otkazu Ugovora o osnivanju i djelovanju “Europskog doma” u Zagrebu. Navodi se da se s obzirom na to da je Grad Zagreb prema Popisu članova udruge koju vodi Europski dom Zagreb počasni član udruge, predlaže svojevoljno istupanje Grada Zagreba iz članstva. Dodaju da udruga može financijsku potporu za svoje projekte ili programe ostvarivati iz proračuna sukladno propisima kojima se uređuje financiranje udruga.

Većinom glasova prihvaćen je i prijedlog zaključka o prijenosu prava vlasništva na nekretnine domova za starije osobe u Zagrebu, i to s Hrvatskog zavoda za mirovinskog osiguranje na Grad Zagreb. Nije imenovana ravnateljica Javne ustanove “Maksimir” za upravljanje zaštićenim područjima Grada Zagreba, a radi kontinuiteta u radu Ustanove vršiteljicom dužnosti ravnatelja do imenovanja ravnatelja po ponovljenom natječaju, a najduže šest mjeseci, imenovana je Nika Dolenc.

Šesta maratonska sjednica zagrebačke Gradske skupštine koja je počela u četvrtak ujutro u 9 sati, zasjedanje je završila iza pola četiri u petak ujutro, a najaktivniji zastupnik Trpimir Goluža te Igor Peternel (Domovinski pokret) bili su ujedno jedini oporbeni zastupnici koji su ostali do ranih jutarnji sati. Gradonačelnik Tomislav Tomašević i predsjednik Gradske skupštine Joško Klisović zahvalili su svima koji su ostali na tako dugoj sjednici.