Kim Jong-un je, dakle, sjeo s izaslanstvom Južne Koreje; nema puno detalja sa sastanka, ali prvi istupi djeluju pomirljivo

Kim Jong-un kaže kako želi ispisati novu povijest ponovnog nacionalnog ujedinjenja

This picture taken on March 5, 2018 and released from North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) on March 6, 2018 shows North Korean leader Kim Jong-Un (C) meeting with South Korean delegation, who travelled as envoys of the South's President Moon Jae-in, in Pyongyang.   
North Korean leader Kim Jong Un discussed ways to ease tensions on the peninsula with visiting South Korean envoys, the state KCNA news agency reported on March 6. / AFP PHOTO / KCNA VIA KNS / STR / / AFP PHOTO / KCNA VIA KNS / STR / SOUTH KOREA OUT / REPUBLIC OF KOREA OUT   ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Već su srdačan pozdrav, stisak s obje ruke te široki osmjesi, dali naslutiti da će povijesna večera koju je u ponedjeljak sjevernokorejski diktator Kim Jong-un priredio za Chung Eui-yonga i peteročlano južnokorejsko izaslanstvo, označiti preokret u odnosima između Sjeverne i Južne Koreje.

Budući da su južnokorejski izaslanici bili gosti na večeri u svečanoj dvorani u Pjongjangu, javnost je o rezultatima susreta ekskluzivno obavijestila sjevernokorejska državna novinska agencija KCNA.

Kim je dao važne instrukcije za početak dijaloga

Nakon što mu je Chung Eui-yong, vođa delegacije, uručio pismo južnokorejskog predsjednika Moonom Jae-ina te ga upoznao s njegovim sadržajem, Kim Jong-un je zaključio da postoje iskrene namjere južnokorejske strane za sastankom dvaju predsjednika.

“Stoga su dvije strane razmijenile stajališta te postigle zadovoljavajući dogovor o načinima ublažavanje aktualnih vojnih napetosti na korejskom poluotoku i aktiviranja svestranog dijaloga, kontakta, suradnje i razmjene”, navodi se u priopćenju korejske središnje novinske agencije (KCNA).

Također je istaknuto kako je “Kim Jong-un dao važne instrukcije kako da se ostvare brzi i praktični koraci za realizaciju summita”. Kim Jong-un je, naime, izjavio da ima “čvrstu volju snažno unaprijediti veze dviju zemalja i napisati novu povijest ponovnog nacionalnog ujedinjenja”.

Počinje nova povijest u odnosima dviju Koreja

Zaključujući izvješće, KCNA je također naglasila da je Kim Jong-un otvoreno razgovarao s južnim izaslanstvom te da su večeri nazočili njegova sestra Kim Yo-jong te Kim Yong-chol, glavni sjevernokorejski pregovarač koji je prije nekoliko dana predvodio sjevernokorejsko izaslanstvo u Seulu.

U izvješću KCNA nije bilo ni spomena da se razgovaralo o denuklearizaciji Sjeverne Koreje, što je američki predsjednik Donald Trump postavio kao uvjet za početak dijaloga Washingtona i Pjongjanga. Sjevernokorejski diktator Kim Jong-un tako je nastavio iznenađivati svijet oko sebe.

Osim što je osobno primio južnokorejsko izaslanstvo, što je samo po sebi prava senzacija, mladi lider čak im je priredio i svečanu večeru. Što je jasan znak da će Kim Jong-un osobno sudjelovati u pregovaračkom procesu kojemu je cilj smanjiti napetosti na Korejskom poluotoku.

Kim se ne sastaje sa strancima i ne ide u inozemstvo

To je prvi puta od kraja 2011., kada je preuzeo vlast, da se Kim Jong-un sastao s južnokorejskim dužnosnicima. Doduše, Kim se do sada rijetko susretao sa strancima, valjda da bi svijetu demonstrirao svoju važnost i nedodirljivost.

Kim Jong-un tek je nekoliko puta u privatne posjete primio američku košarkašku zvijezdu Dennisa Rodmana, koji mu očito, kao košarkaškom fanu, imponira, a fotografirao se 2015. s Liuom Yunshanom, bivšim visokim dužnosnikom Komunističke partije Kine.

Međutim, prošle godine Kim je odbio primiti specijalnog izaslanika kineskog predsjednika Xi Jinpinga, kao što 2015. nije htio razgovarati s Jamesom Clapperom, bivšim direktorom američke nacionalne obavještajne službe. Kim Jong-un, koji ne putuje u inozemstvo, u više je navrata odbio pozive predsjednika Vladimira Putina i Xi Jinpinga da posjeti Rusiju i Kinu.

U južnokorejskoj delegaciji najviše šefova tajnih službi

Inače, tek po dolasku u Pjongjang, valjda iz sigurnosnih razloga, južnokorejsko izaslanstvo saznalo je detaljan plan svog boravka u Sjevernoj Koreji. U južnokorejskom izaslanstvu bila su čak tri najviša dužnosnika obavještajne zajednice te zemlje. Uz šefa Ureda za nacionalnu sigurnost Chung Eui-yong, u izaslanstvu su još bili direktor svih južnokorejskih obavještajnih službi Suh Hoon te glavni rukovoditelj nacionalne obavještajne službe Kim Sang-gyun.

Od 1972. šest južnokorejskih delegacija posjetilo je Pjongjang u nadi da će se uspostaviti bolji odnosi među dvjema državama, ali s vrlo malim ili gotovo nikakvim učinkom. Prije odlaska u Pjongjang, vođa južnokorejskog izaslanstva Chung Eui-yong, izjavio je kako odlazi u uzvratni posjet u nadi da će razgovori dovesti do početka procesa denuklearizacije korejskog poluotoka te ostvarenja trajnog mira i uspostave međukorejskog dijaloga.

Uključujući, istaknuo je, i mogući summit Moona i Kima, kojega je, u ime Kim Jong-una, predložila njegova sestra Kim Yo-jong, za posjeta otvaranju Olimpijskih igara. Također, Chung je najavio da će pokušati dogovoriti početak dijaloga Pjongjanga s međunarodnom zajednicom te dijalog Pjongjanga i Washingtona.

Trump se dotaknuo pitanja Sjeverne Koreje

U govoru u ekskluzivnom klubu Gridiron u subotu navečer, predsjednik Trump se dotaknuo i pitanja Sjeverne Koreje. “Nazvali su prije nekoliko dana i rekli: ‘Htjeli bismo razgovarati’, otkrio je Trump. “A ja sam odgovorio: ‘Možemo, ali morate se denuklearizirati, morate se denuklearizirati’.” Ministarstvo vanjskih poslova Sjeverne Koreje odmah je optužilo SAD da odbija priznati stvarnost na terenu postavljajući nerealno prepreke za početak dijaloga.

U međuvremenu, Rodong Sinmun, službeno glasilo sjevernokorejske vlade, osudio je nove sankcije koje Washington uvodi protiv tvrtki i pojedinaca koji trguju s Pjongjangom. “Sankcije SAD-a doživljavamo kao najavu rata i kao neprihvatljiv postupak koji krši i uništava suverenitet naše republike, pravo na preživljavanje i pravo na razvoj”.

U Seulu je u međuvremenu priopćeno da će vođe južnokorejskog delegacije Chung i Suh sljedeći tjedan otputovati u Washington kako bi američke dužnosnike obavijestili o rezultatima svog posjeta Pjongjangu te da će kineske i japanske vlade također biti upoznate s tijekom pregovora u Pjongjangu.