Sjeverna i Južna Koreja postigle sporazum o smirivanju napetosti (koje su ih dovele na rub rata)

Visoki dužnosnici Sjeverne i Južne Koreje počeli su pregovore u subotu

This picture taken by North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) on August 20, 2015 shows North Korean leader Kim Jong-Un attending an emergency enlarged meeting of the Workers' Party of Korea (WPK) Central Military Commission at undisclosed place in North Korea. Kim Jong-Un ordered his frontline troops onto a war-footing from on August 21, as military tensions with South Korea soared following a rare exchange of artillery shells across their heavily fortified border.     AFP PHOTO / KCNA via KNS    REPUBLIC OF KOREA OUT
THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE. THIS PHOTO IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY AFP.
---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

SEUL – Sjeverna i Južna Koreja postigle su sporazum rano u utorak po korejskom vremenu nakon više od dva dana razgovora o okončanju krize koja je dovela poluotok na rub oružanog sukoba, javila je južnokorejska novinska agencija Yonhap.

Ured predsjednika Južne Koreje priopćio je da su razgovori završili u 00.55 sati po lokalnom vremenu te da će predsjednikov savjetnik za nacionalnu sigurnost dati izjavu kada se vrati u Seul iz Panjmunjoma, pograničnog sela gdje su su održavali razgovori i gdje je potpisano primirje nakon rata 1950-1953, prenosi Reuters.

Niz incidenata

Kako javlja BBC pozivajući se na Yonhap, dvije strane su dogovorile smirivanje napetosti nakon niza nedavnih pograničnih incidenata. U skladu sa sporazumom, Sjeverna Koreja će izraziti “žaljenje” zbog incidenta s nagaznom minom ranije ove godine. Zauzvrat, Južna Koreja će prekinuti emitiranje propagande preko zvučnika duž granice.

Napetosti između dviju zemalja su porasle u četvrtak kada je Sjeverna Koreja ispalila nekoliko granata na teritorij Južne u znak prosvjeda protiv emitiranja. Južna Koreja odgovorila je na paljbu s 29 svojih topničkih granata. Pritom nije bilo žrtava ili materijalne štete.

Godine 2004. dvije Koreje dogovorile su da će razmontirati zvučnike za propagandu na granici. Emitiranje propagande i kontrapropagande bio je sastavni dio psihološkog rata dviju zemalja.

Emitiranje propagande preko zvučnika

Južna Koreja ponovo je počela s emitiranjem 10. kolovoza u očitoj reakciji na to što su dvojica južnokorejskih vojnika ranjena u eksploziji mine u demilitariziranoj zoni. Seul smatra da je za to kriv Pyongyang.

Sjeverna Koreja je idućeg dana odgovorila time što je i ona ponovo krenula s emitiranjem. Međutim, sjevernokorejski zvučnici su toliko loši da se teško moglo razumjeti što se govori.

Visoki dužnosnici Sjeverne i Južne Koreje počeli su pregovore u subotu kako bi spriječili eskalaciju sukoba. Južnokorejske postrojbe bile su stavljene u maksimalnu pripravnost zbog ultimatuma Pyongyanga koji je zaprijetio Seulu “totalnim ratom” ako odmah ne prekine propagandne operacije.