S. Koreja je, neposredno prije Olimpijade, održala vojnu paradu i to neobično tiho. Svi se pitaju što to znači

Je li sjevernokorejski vođa pokazao iskrenu namjeru prema Južnoj Koreji ili je podlegao pritiscima iz Washingtona

FOTO: Twitter

To se još nikad nije dogodilo: u Pjongjangu je, na Trgu Kim Il Sunga, bez ikakve pompe, gotovo u potpunoj tišini i sasvim nezamijećeno za širu domaću i svjetsku javnost, održana velika vojna parada u kojoj je sudjelovalo 50.000 ljudi, od toga 13.000 vojnika. S obzirom da državna televizija Sjeverne Koreje nije prenosila tu vojnu smotru, što je također izuzetak, a nije bilo niti jednog stranog novinara, za razliku od prošle godine kad ih je bilo 130 iz 40 zemalja i medija, još se ne zna koje je oružje prikazano i kakve su eventualno poruke odaslane.

Na paradi su pokazali i interkontinentalne balističke rakete. Na prošlogodišnjoj paradi javnost je prvi put vidjela tri nove interkontinentalne balističke rakete, za koje se kasnije utvrdilo da mogu doseći ciljeve u SAD. Jedno je međutim izvjesno: diktator Kim Jong un nazočio je svečanosti.

Parada neuobičajena za sjevernokorejskog vođu

Ove godine režim u Pjongjangu očito je želio izbjeći optužbe da dan uoči otvaranja zimskih Olimpijskih igara u Južnoj Koreji opet provocira. Takva tiha vojna parada potpuno je neuobičajeno za Kim Jong una koji takve prilike koristi za demonstraciju svoje moći ne samo kod kuće nego još više i u inozemstvu. Po svemu sudeći u posljednji trenutak ipak je došlo do preokreta. Naime, prije nekog vremena u Pjongjangu je objavljeno da će se proslava utemeljenja Korejske narodne armije umjesto 25. travnja, održati 8. veljače.

Tada je odmah bilo jasno da Kim Jong un želi pokazati da njegova odluka da sjevernokorejski sportaši sudjeluju na Olimpijadi nije nikakav znak slabosti. No, očito se nakon posljednjih događaja vezanih uz krizu na Korejskom poluotoku Kim Jong un, milom ili silom, svejedno, ipak predomislio.

Dva moguća razloga promjene plana

Dva su moguća razloga zbog kojih je diktator Kim Jong un održao tako skromnu proslavu Dana Korejske narodne armije. Ili je želio dan uoči početka 23. zimskih Olimpijskih igara u Južnoj Koreji još jednom pokazati iskrenu namjeru da sa Seulom počne pregovarati o mirnom rješenju krize na Korejskom poluotoku. Ili se naprosto povukao pred sve žešćim pritiscima i prijetnjama iz Washingtona. Naime, najviši vojni i diplomatski dužnosnici SAD-a objavili su posljednjih dana da je sve spremno za vojnu operaciju Krvavi nos koja podrazumijeva snažan preventivni udar na Sjevernu Koreju i njenu vojnu infrastrukturu.

U Seulu su pomno pratili sve što se događa u Pjongjangu i zasigurno su odahnuli jer se događaj tako niskog profila ne može smatrati nekom ozbiljnijom provokacijom. Da je vojna smotra održana na razini prošlih godina tada bi to bilo u potpunoj suprotnosti s dosadašnjim pomirbenim gestama režima u Pjongjangu. Sjever je, naime, poslao gotovo 500 ljudi na Olimpijadu u PyeongChangu što je protumačeno kao jasan znak težnji da se kroz sportski aranžman uspostave što bolji odnosi sa Seulom.

Amerika nije najsretnija

U Bijeloj kući možda ne dijele to zadovoljstvo. Naime, Washington se, nema sumnje, najozbiljnije priprema za preventivni vojni udar na Sjevernu Koreju pa predsjednik Donald Trump samo čeka provokacije koje bi joj dobro došle kao alibi za početak te opasne i riskantne operaciju. Naime, američki veleposlanik Robert Wood na konferenciji o razoružanju koja se pod okriljem UN-a održava u Ženevi upozorio je da Sjeverna Koreja mora biti razoružana jer će za nekoliko mjeseci biti sposobna izvesti nuklerani napad na SAD.

Ravnatelj CIA-e Mike Pompeo nedavno je pak ocijenio kako treba još samo “nekoliko mjeseci” da Sjever razvije nuklearno oružje i balističke rakete koje mogu pogoditi SAD. Zbog toga ne čudi što je na kraju je veleposlanik Wood znakovito upozorio kako Washington ni pod koju cijenu neće dopustiti da Sjeverna Koreja ima oružje kojim će gađati ciljeve u SAD.