Sjeverna Koreja je razmontirala glavnu raketnu bazu, ali Amerikanci su otkrili da su lukavo sagradili 16 manjih

Kim Jong-un nije napravio nikakav strateški odmak od svog nuklearnog programa

FOTO: Profimedia, Polaris

Vodeći američki dnevnici objavili su u ponedjeljak kako su satelitske snimke otkrile najmanje 16 novih skrivenih baza za lansiranje balističkih raketa u Sjevernoj Koreji.

Joseph Bermudez, koautor izvješća i veteran analitičar satelitskih slika Sjeverne Koreje, Victor Cha, nesuđeni američki veleposlanik u Južnoj Koreji i jedan od najvećih američkih stručnjaka za pitanja Koreje, ujedno i savjetnik u Centru za strateške i međunarodne studije, kao i Lisa Collins, objasnili su da su koristili satelitske snimke i intervjue sa sjevernokorejskim prebjezima kako bi identificirali 16 raketnih baza, s tim da je još najmanje sedam baza ostalo neotkriveno. Upozorili su da svaka raketa ispaljena iz tih baza može podnijeti nuklearnu bojnu glavu.

Tako je razotkrivena velika prijevara sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una. On je, naime, dao demontirati glavnu raketnu bazu, ali je onda sagradio 16 manjih iz kojih se mogu lansirati rakete s konvencionalnim i nuklearnim bojevim glavama. Ta su otkrića objavljena je studiji Beyond Parallel programa Centra za strateške i međunarodne studije, glavnog think tanka u Washingtonu.

Amerikanci znali za baze, ali su šutjeli

S obzirom na to da su baze identificirane pomoću komercijalnog satelita, američki mediji vjeruju da su za njih znale američke obavještajne službe, ali nisu željele o tomu obavijestiti javnost budući da američki predsjednik Donald Trump već duže vrijeme tvrdi kako više nema nikakve opasnosti od raketnog napada iz Sjeverne Koreje. “Sankcije funkcioniraju, nema lansiranja raketa, taoci su pušteni kućama, uspio sam u onomu što nije pošlo za rukom niti jednom američkom predsjedniku”, hvalio se Trump.

Doista, Sjeverna Koreja već godinu dana nije testirala rakete, no, američki obavještajni dužnosnici kažu da je nastavila proizvodnju nuklearnog materijala i raketa koje se mogu lansirati iz tajnih baza u planinama. Satelitske snimke napravljene ovog ljeta pokazale su da je Sjeverna Koreja nastavila proširivati i nadograđivati glavni nuklearni objekt u Yongbyonu, čak i nakon povijesnog sastanka predsjednika Trumpa i sjeverno korejskog vođe Kim Jong-una 12. lipnja u Singapuru.

Ovo ljeto Sjevernokoreanci su pokazali stranim novinarima kako se uništavaju glavna baza za nuklearno oružje u Punggye-riju na sjeveroistoku i kako demontiraju baze u Tongchang-riju, na sjeverozapadu zemlje.

Amerikanci mogu kontrolirati tek 30 posto novih baza

Najnovije snimke otkrile su raketnu bazu Sakkanmol, koja se nalazi oko 80 kilometara od demilitarizirane zone i oko 120 kilometara od Seula. U izvješću se tvrdi da se u bazi nalazi sedam tunela koji su zaštićeni od topničkih udara i zračnih napada. U tim tunelima može se sakriti do 18 transportera s lansirnim rampama koji se mogu staviti u funkciju za manje od sat vremena.

Američki vojni sateliti koji kontroliraju Sjevernu Koreju i koji su stajali više od milijardi dolara mogu kontrolirati tek 30 posto novih raketnih baza. Joseph Bermudez je u izvješću zapisao kako “ove baze ne izgledaju kao raketne baze u SAD-u, Rusiji, Kini ili Europi. No, od studenog 2018., baza Sakkanmol je aktivna, u funkciji i dobro održavana prema sjevernokorejskim standardima.”

Stvari ne idu u željenom smjeru

Predsjednik Trump ranije je najavio da će se sastati s Kim Jong-unom “početkom iduće godine”. Trump je bio uvjeren da je impresionirao Kima pa je čak kazao kako su se njih dvojica zaljubila. No, da nešto ipak nije u redu pokazalo je i to da je Kim Jong-un odbio predati popis svojih nuklearnih i raketnih baza te tvornica u kojem se proizvode nuklearne bombe, premda je to ranije čvrsto obećao.

Najava da stvari ipak ne idu onako kako je prognozirao Trump došla je prošlog tjedna kad je američki državni tajnik Mike Pompeo drugi puta otkazao već dogovoreni sastanak sa sjevernokorejskim dužnosnicima. Sve to pokazuje da Kim Jong-un nije napravio nikakav strateški odmak od svog nuklearnog programa, premda zagovornici diplomatskih pregovora tvrde da Trump mora ponuditi dodatne sigurnosne garancije prije nego li se Sjeverna Koreja definitivno odrekne nuklearnog oružja.

Sjevernoj Koreji prijetio potpuni kolaps

Međutim, za predsjednika Trumpa uopće nije problem u Kim Jong-unu već u Kini, pa i Rusiji. Naime, nakon što su SAD uvele dodatne carine na kinesku robu te ugrozile rast njenog BDP-a, Peking je odlučio odgovoriti izravno i neizravno. Pa je tako uveo carine za američke proizvode, ali i utjecao na Kim Jong-una da odustane od dogovora s Trumpom te ne pristane na denuklearizaciju.

Sjevernokorejski vođa pristao je ovog proljeća na sve zahtjeve Donalda Trumpa jer su ga posljednje sankcije UN-a, kojih su se striktno pridržavale Rusija i Kina, gotovo bacile na koljena. Sjevernoj Koreji zaprijetio je potpuni kolaps budući da su Peking i Moskva prekinuli opskrbu Pjongjanga naftom.

Čini se da Kim sad samo prkosi Trumpu

No, nakon što je Trump ekonomski ugrozio Kinu te uveo nove sankcije Rusiji, Peking i Moskva odlučili su prekršiti embargo tako da su počeli ilegalno dostavljati Pjongjangu naftu, ali i sve ostale nasušno potrebne proizvode za preživljavanje Sjeverne Koreje i održavanje Kima na vlasti.

Budući da sankcije više ne djeluju, Kim se osjetio dovoljno snažnim prkositi Trumpu. Po mnogima Kim je doista htio provesti denuklearizacije kako bi za uzvrat dobio ekonomsku pomoć SAD-a, Južne Koreje i zapadnih država te tako podigao očajni standard svojih građana. No, u tomu nije uspio jer su ga Kina i Rusija zbog svojih interesa prisilile da odbaci dogovore s Trumpom.