Nekad je nužno odabrati stranu

Sjeverna Koreja potpuno je podivljala jer ih je Trump vratio na crnu listu; vrijeđaju ga kao nikad dosad

Nije trebalo dugo čekati na reakcije na Trumpovu odluku da ih vrati na popis država koje 'sponzoriraju terorizam'

Pedestrians walk in front of a large video screen in Tokyo broadcasting a news report showing North Korean leader Kim Jong-Un, following a North Korean missile test that passed over Japan on September 15, 2017.
North Korea fired a ballistic missile over Japan and into the Pacific on September 15, responding to new UN sanctions with what appeared to be its furthest-ever missile flight amid high tensions over its weapons programmes. / AFP PHOTO / Toru YAMANAKA
FOTO: AFP

U utorak je propagandna mašinerija Sjeverne Koreje po količini uvreda upućenih američkom predsjedniku nadmašila sve što je do sada izrečeno u izmjenjivanju međusobnih uvreda između predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog diktatora Kim Jong una. Tako su sjevernokorejski propagandisti nazvali američkog predsjednika “starim luđakom i ljudskim otpadom” koji je putovao po Aziji poput “gladnog vuka” gdje je “iznuđivao rijeke novca od svojih podređenih saveznika kako bi obogatio američku vojnu industriju”.

Rodong Sinmun, glavne sjevernokorejske partijske novine, objavile su da je Trump za posjeta Japanu, Južnoj Koreji, Filipinima, Japanu i Kini “neobuzdanim izjavama” otvoreno najavio rat Pjongjangu. “Korištenje zlostavljanih pasa nikada neće uplašiti korejski narod” stoji u komentaru u kojemu se prijeti da će Sjeverna Koreja “snažno reagirati na sve neprijateljske poteze”.

Nova eskalacija sukoba zbog Trumpove odluke

Neposredni je povod za novu eskalaciju sukoba između Pjongjanga i Bijele kuće odluka Donalda Trumpa da vrati Sjevernu Koreju na popis država koje sponzoriraju svjetski terorizam. Pjongjang je s tog popisa prije devet godina, a na njemu se sada nalaze još Iran i Sudan. “To se trebalo dogoditi prije nekoliko godina jer Sjeverna Koreja prijeti svijetu nuklearnim uništenjem te je više puta izvodila akcije međunarodnog terorizma, uključujući ubojstva na stranom tlu”. Pri tomu je Trump ciljao na ubojstvo polubrata Kim Jong-una kemijskim otrovom u zračnoj luci u Kuala Lumpuru.

Trump je u obraćanju javnosti nazvao Pyongyang “ubojitim režimom” koji “mora okončati nezakonit razvoj nuklearnog oružja i balistički raketa” te potporu međunarodnom terorizmu. Prije toga američki predsjednik u 35-minutnom govoru u nacionalnoj skupštini Južne Koreje čak je 22 minute oštro kritizirao režim u Pyongyangu. Nazvao je Sjevernu Koreju “paklom koji nitko ne zaslužuje”, a čak se i izravno obratio Kim Jong unu pozivajući se njegovog djeda i osnivača Sjeverne Koreje predsjednika Kim Il Sung. Trump je kazao da “Sjeverna Koreja nije raj kojeg je vaš djed zamišljao.”

Trumpa u Sjevernoj Koreji ‘osudili na smrt’

Inače, Trump je za govora optužio Kima da je još tiranin i fašist, a prije toga ismijavao ga je da je malen i debeo te da je “mali raketni čovjek”. U zemlji u kojoj se Kim Jong-un tretira poput Boga, takve uvrede dočekane su užasom pa je Trump po kratkom postupku, doduše ne eksplicitno i formalno, premda svi znaju o čemu se radi, osuđen na smrt zbog četiri neoprostiva zločina. “Najgori zločin Trumpa koji mu se nikada neće oprostiti jest maligna povreda dostojanstva vrhovnog vodstva Demokratske narodne republike Koreje zbog čega će Trump platiti najvišu cijenu u bilo kojem trenutku”.

Trumpa se takođe osuđuje da je povrijedio “dostojanstvo Sjeverne Koreje jer je ocrnio sliku sretnog života velikog korejskog naroda”. Tako su se odnosi između Washingtona i Pjongjanga ponovo zaoštrili premda se ponadalo da će doći do smanjenja napetosti pa i početka pregovora jer Severna Koreja puna dva mjeseca nije izvela niti jednu provokaciju niti je ispalila raketu. Premda je američki državni tajnik Rex Tillerson nakon Trumpove odluke o zaoštravanju sankcija protiv Sjeverne Koreje rekao kako i dalje postoje nade u diplomasko rješenje, u to sada opet malo tko vjeruje.

Pogotovu stoga što je Kim Jong-un odbio razgovarati s Song Taom, posebnim izaslanikom kineskog predsjednika Xi Jinpinga, s kojim je, očekivalo se, trebao razgovarati o ponudi Kine za mirno rješavanje spora na Korejskom poluotoku. Song se vratio kući neobavljena posla, što se drži svojevrsnim poniženjem za kineskog predsjednika. Istodobno južnokorejska obavještajna agencija izvjestila je svoju vladu da Sjeverna Koreja priprema novo testiranje nuklearne bombe, ali nije otkrila na temelju čega je to zaključeno.

Sjevernokorejski prebjeg je u groznom stanju

U međuvremenu, sjevernokorejski vojnik koji je prošli tjedan prebjegao preko granice na demilitariziranoj zoni u Panmunjeomu, došao je svijesti i samostalno diše. “Njegova jetra ne rade dobro, ima upalu pluća i hepatitis B te trovanje krvi koje je povezano s ogromnim transfuzijama koje je dobio nakon što su njegovi sunarodnjaci pucali na njega tijekom bijega. Nakon dolaska u bolnicu primio je čak 16 transfuzija krvi”, izjavio je glasnogovornik bolnice te zaključio “u nevolji je.”

U medicinskom centru Sveučilišta Ajou u blizini Seula liječnik Lee Guk-jong, koji je operirao mladog vojnika, opisao je stanje svog pacijenta kao “vrlo opasno”. Imao je dvije teške operacije na abdomenu koje su se zakomplicirale zbog toga što mu je organizam bio kontaminiran brojnim parazitima zbog grozne i manjkave kvalitete hrane, što otežava njegov oporavak. Mladi prebjeg pogođen je sa šest metaka, a dva su ga pogodila nakon što je već nepomično ležao na tlu unutar teritorija Južne Koreje.

Nakon što se probudio iz kome i otvorio oči, prvo pitanje liječnicima bilo je nalazi li se u Južnoj Koreji. Nakon što je dobio potvrdan odgovor, zamolio je da mu puste južnokorejsku pop glazbu. Sjevernokorejski vojnik prešao je graničnu crtu između Sjeverne i Južne Koreje na prostoru zajedničkog sigurnosnog područja u Panmunjeomu. Tu je došao vozeći džip, ali je morao napustiti vozilo kad je jedan od kotača zapeo u jarku.

Situacija koja je mogla prerasti u oružani sukob

Nakon što je počeo bježati, sjevernokorejski vojnici počeli su pucati na njega, no uspio se domoći južnokorejskog teritorija gdje je pao, a ubrzo ga je pokrilo lišće s okolnog drveća. Južnokorejski vojnici nisu uzvratili paljbu niti su se usudili pohitati u pomoć ranjeniku, nego su četrdesetak minuta čekali upute zapovjedništva kako postupiti. Bojali su se da će ih sjevernokorejski stražari, ako pokušaju doći do vojnika, zasuti mecima. Tek nakon dogovora američkog i južnokorejskog zapovjedništva te poslije konzultacija s vladama u Seulu i Washingtonu, odlučeno je da se krene u akciju spašavanja.

Diplomatski izvori u Seulu tvrde da se reagiralo tek kad su dobivena neformalna jamstva sjevera da oni neće pucati. U protivnom, južnokorejski vojnici morali bi uzvratiti paljbu što bi moglo za čas prerasti u ozbiljan oružani sukob, a s obzirom na ukupno ozračje, možda čak i u pravi rat. Nakon što su ga izvukli izvan dometa sjevernokorejskih vojnika, komandni helikopter UN-a prevezao je teškog ranjenika u bolnicu.

Granica koju vojnici i turisti ne smiju prijeći

Panmunjeom je jedino mjesto na granici između Južne i Sjeverne Koreje, koja je inače prava utvrda ograđena bodljikavom žicom i minskim poljima, široka po četiri kilometara, gdje su vojnici jedne i druge države udaljeni jedni od drugih nekoliko metara. Na južnoj strani nalazi se golema zgrada i promatračnica Freedom House, a objekt slične veličine na sjevernoj strani nazvan je Panmon Hall. Kad se posjetitelji popnu na promatračnicu iz koje se vidi Sjeverna Koreja vojnici odmah upozoravaju da se ništa ne smije fotografirati s objašnjenjem da se susjede ne smije bespotrebno uznemiravati.

Nakon toga se kreće u obilazak šest plavo obojenih baraka, koje se nalaze točno na pola puta između Freedom housea i Panmon Halla. Tako se dobiva prilika izravno se suočiti sa sjevernokorejskim vojnicima koji su udaljeni svega nekoliko metara. U tim trenucima potpisnik ovih redova doista se našao u jedinstvenoj situaciji: točno između vojnika dviju država koje su još uvijek formalno u ratu i koji kamenih lica i stisnutih šaka gledaju jedni prema drugima. Cementna ploča između zgrada označava granicu koju vojnici i turisti ne smiju prijeći. S obzirom da je riječ o prostoru širokom tek pedesetak metara pravo je čudo da nije bilo više prebjega, pogotovu stoga što nema nikakvih prepreka.

No, to je ipak prvi bijeg u Panmujeomu nakon više od tridesetak godina. Nakon što je sjevernokorejski vojnik preživio, njegove zapovjednike i kolege čekaju najstrože kazne, a najviše komandante možda i smrtna presuda. Taj bijeg dogodio se, naime, u krajnje osjetljivoj fazi krize u odnosima između Sjeverne Koreje i SAD-a te je nanio veliku štetu Pjongjangu. Stoga će svi oni koji su imali bilo kakve veze s tim prebjegom, a nisu prepoznali njegove namjere, biti primjereno kažnjeni. Jednako će teško stradati i vojnici koji su ispalili četrdeseta metaka, a kolegu nisu uspjeli ubiti. Inače, od kraja Korejskog rata 1953. i podjele zemlje, oko 30.000 sjevernokorejanaca prebjeglo je u Južnu Koreju, uglavnom preko Kine.