Sjeverna Koreja zaprijetila je SAD-u i Južnoj Koreji nuklearnim udarima

Pyongyang u svom priopćenju kaže da bi se time preduhitrio protivnik

(FILES) This file picture released by North Korea's official Korean Central News Agency on March 26, 2013 and taken on March 25, 2013 shows North Korean leader Kim Jong-Un (C) inspecting the landing and anti-landing drills of KPA Large Combined Units 324 and 287 and KPA Navy Combined Unit 597 at an undisclosed location on North Korea's east coast. North Korea announced on January 6, 2016 it had successfully carried out its first hydrogen bomb test, a development that, if confirmed, would marking a stunning step forward in its nuclear development.       THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE, AND CONTENT  OF THIS IMAGE. THIS PHOTO IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY AFP.  AFP PHOTO / FILES / KCNA via KNS   REPUBLIC OF KOREA OUT   ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / FILES / KCNA via KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS / AFP / KCNA / KCNA VIA KNS
FOTO: AFP

Sjeverna Koreja zaprijetila je u ponedjeljak Sjedinjenim Državama i Južnoj Koreji “neselektivnim” nuklearnim udarima ako ne odustanu od zajedničkih vojnih vježbi, izvijestili su svjetski mediji.

U redovnim američko-južnokorejskim vojnim manevrima obično sudjeluju deseci tisuća vojnika i svake godine generiraju napetosti u odnosima sa Sjevernom Korejom, napominje BBC. Zapovijed o “nuklearnom udaru pravde” koji bi se preduhitrio protivnik izrečena je u priopćenju koje je objavio Pyongyang.

Nije prva prijetnja SAD-u

Takva je retorika uobičajena za sjevernokorejski režim i stručnjaci sumnjaju da zemlja može na projektile staviti nuklearne glave. Prošle godine Sjeverna Koreja je zaprijetila da će Washington pretvoriti u “more vatre”.

U ovogodišnjim vojnim vježbama sudjelovat će oko 300 tisuća južnokorejskih vojnika i 15 tisuća Amerikanaca, što znači da će biti najveće u povijesti. Manevri bi trebali početi nekoliko dana nakon što su Ujedinjeni narodi uveli nove sankcije Sjevernoj Koreji zbog nedavnog nuklearnog testa i lansiranja raketa.

Odgovor Sjeverne Koreje na sankcije

Slijedom tih postroženih kaznenih mjera filipinske su vlasti u subotu zaplijenile sjevernokorejski teretni brod. Glasnogovornik predsjednika kazao je da će posada biti deportirana a brod podvrgnut inspekciji prema mandatu UN-a.

Sjeverna Koreja odgovorila je na sankcije priopćenjem da priprema nuklearno oružje za akcije kojima će preduhitriti protivnika. Također su u more ispalili nekoliko raketa kratkog dometa.

SAD i Južna Koreja također su prošlog petka započeli službene razgovore o instalaciji američkih proturaketnih sustava na korejskom poluotoku, čemu se žestoko protive Sjeverna Koreja, Rusija i Kina. Peking je poručio da proturaketni sustav Thaad ugrožava sigurnost Kine i da bi potkopao njegov nuklearni sustav za odvraćanje od napada.

Najavio je “preventivni i ofenzivni nuklearni udar” na “neprikrivene vježbe za nuklearni rat, čiji je cilj kršenje suvereniteta” Sjeverne Koreje, stoji u priopćenju koje je objavila državna novinska agencija.

Pokazat ćemo ‘vojnu snagu’

Sjevernokorejski je režim prošlog četvrtka s istočne obale ispalio nekoliko raketa kratkog dometa – samo nekoliko sati nakon što je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda Pyongyangu uvelo do sada najstrože sankcije zbog navodnog testiranja nuklearnog projektila u siječnju i rakete dugog dometa u veljači.

Sjeverna Koreja izrekla je slične prijetnje i prije tri godine, uoči redovnih godišnjih vježbi američke i južnokorejske vojske. U priopćenju objavljenom u ponedjeljak ističe se da zbog “nezakonitih i nečuvenih” sankcija u zemlji “kipi kao u loncu”.

“Neselektivni nuklearni udar” koji Sjeverna Koreja planira pokazat će “vojnu snagu” zemlje, dodaje se.