Nekad je nužno odabrati stranu

Skandalozno: Sutkinja optužena za kriminal težak 45 milijuna kuna taji imovinu, dobiva većinu plaće i ne radi ništa

Na činjenicu da sutkinja, uhićena još 2017. zbog stečajnog kriminala, nije prijavila imovinu reagirano je tek nakon Telegramovog upita

Sutkinja Trgovačkog suda u Zagrebu Vesna Malenica uhićena je u studenom 2017. godine. Zajedno sa stečajnim upraviteljem Perom Hrkaćem sada je optužena da je godinama izvlačila novac iz stečajnih postupaka. Ukupno ih se povezuje sa štetom od 45 milijuna kuna.

Međutim, suđenje Malenici i Hrkaću do danas nije započelo. Trebalo je krenuti idući tjedan, ali je na zahtjev obrane odgođeno za idući mjesec. I dok se, eto, sudski postupak oteže, sutkinja Malenica tek je privremeno udaljena od svoje dužnosti. U tom statusu prima oko 60 posto svoje sudačke plaće. Osnovna plaća iznosi oko 11.500 kuna. Dakle, već gotovo tri i pol godine sutkinji optuženoj za težak kriminal isplaćuju se primanja, iako ona ništa ne radi. Udaljenje joj je određeno upravo zbog uhićenja i pokretanja kaznenog postupka.

Sutkinja nije prijavila svoju imovinu

Ovoj apsurdnoj situaciji treba dodati i podatak da sutkinja Malenica nije ispunila ni imovinsku karticu iako je rok za to bio lipanj 2019. godine. Nepodnošenje imovinske kartice stegovno je djelo, te se kažnjava prema Zakonu o Državnom sudbenom vijeću.

Pitali smo Državno sudbeno vijeće kako to da sutkinja Malenica nije podnijela imovinsku karticu i je li protiv nje išta poduzeto? Upit smo poslali 15. ožujka.

Iz DSV-a su nam dva dana kasnije javili da sutkinja Malenica doista nije prijavila imovinu, te da je o tome obavješten Trgovački sud u Zagrebu.

Hoće li predsjednik suda reagirati?

Pitali smo zatim i predsjednika Trgovačkog suda u Zagrebu Ninu Radića kako to da sutkinja Malenica nije prijavila svoju imovinu.

“O činjenici nepodnošenja imovinske kartice sukladno važećim odredbama od strane sutkinje Vesne Malenice Ured predsjednika ovog suda izviješten je dopisom Državnog sudbenog vijeća od 16. ožujka 2021.”, odgovorio nam je gospodin Radić.

Na pitanje o mogućem pokretanju stegovnog postupka protiv sutkinje Malenice pojašnjeno nam je da se taj postupak može pokrenuti u roku od godine dana od saznanja za počinjeno stegovno djelo i počinitelja, odnosno tri godine od počinjenog stegovnog djela. Moguće kazne za stegovna nedjela su ukor, umanjenje plaće u određenom postotku, te razrješenje. Ostaje za vidjeti hoće li sutkinja Malenica biti stegovno prijavljena zbog nepodnošenja imovinske kartice.

Kada će početi suđenje sutkinji?

Zanimalo nas je i kako to da protiv sutkinje Malenice nije pokrenut stegovni postupak zbog optužbi o stečajnom kriminalu. Iz DSV-a navode kako se protiv nje vodi kazneni postupak, dok je sutkinja za to vrijeme privremeno udaljena od sudačke dužnosti. Svaka tri mjeseca to udaljenje se produljuje. Zašto pak stegovnog postupka nema nisu nam odgovorili ni DSV ni predsjednik Trgovačkog suda u Zagrebu.

Ovdje valja ponoviti informaciju s početka da je sutkinja bila uhićena, te je optužena za izvlačenje 45 milijuna kuna iz tvrtki u stečaju. Međutim, suđenje još nije ni započelo. Nakon istrage lani u svibnju podignuta je optužnica, no nije do sada potvrđena. Sjednica optužnog vijeća očekuje se tek idući mjesec.

Za što je sutkinja optužena?

Inače, prema optužnici čije je detalje prvi objavio Jutarnji list, sutkinja Malenica i stečajni upravitelj Hrkać izvučenim novcem stjecali su nekretnine, investirali u privatne građevinske projekte, renovirali i opremali vlastite kuće, vikendice i poslovne prostore, nabavljali skupe automobile, primali skupocjeni nakit, kao i dijamante navodno vrijedne oko dva milijuna eura.

USKOK tereti Malenicu, Hrkaća i još četvero suokrivljenih osoba da su svojim nezakonitim postupanjem oštetili Glumina banku u stečaju za više od 20 milijuna kuna, Glumina gradnju za tri milijuna kuna, tvrtku Amfora Maris u stečaju za 15,5 milijuna kuna, a TŽV Gredelj za 1,6 milijuna kuna. U još 11 stečajnih postupaka zamračili su, prema optužnici, više od 4,5 milijuna kuna.

Sumnjivi stečaj Zlatarnice Rodić

Jedna od točaka odnosi se na vođenje stečaja nad obrtom Zlatarnice Rodić. Iako je pokrenut krajem 2004., stečajni postupak je trajao sve do 2016. USKOK smatra da su Hrkać i Malenica taj stečajni postupak držali na životu samo zato što je on bio ‘platforma za ostvarenje niza njihovih privatnih interesa’.

Prema obrazloženju optužnice u tom je slučaju Vesna Malenica postala vlasnica lokala od 23,55 četvornih metara u Importanne centru, vrijednog gotovo dva milijuna kuna, dok je Pero Hrkać dobio pet dijamanata čija se vrijednost, prema navodima prijašnjeg vlasnika, penje na oko 15 milijuna kuna.

Iskaz zlatara protiv stečajnog upravitelja

“Dijamante sam Hrkaću predao u Frankopanskoj ulici u Zagrebu, u prostorijama Komercijalne banke u stečaju. Uz dijamante sam mu predao i certifikate te smo sačinili zapisnik o primopredaji”, izjavio je tijekom istrage svjedok Toma Rodić.

Rodić je ustvrdio da je Hrkać dijamante godinama čuvao u prostorijama TŽV-a Gredelj koje je on kao stečajni upravitelj te tvrtke koristio. “Osobno sam ih tamo vidio 2012. i 2013., a Hrkać mi je rekao da ih tamo drži jer su prostorije reprezentativne i dobro čuvane”, rekao je Rodić USKOK-u.

Sve je otkrio zaplijenjeni rokovnik

Rodićev iskaz, navodi se, potvrđuju i bilješke u zaplijenjenom rokovniku Pere Hrkaća. “20. prosinca 2006. 14,00 Rodić, prezentacija crvenog kamena Sirija?”, “27. prosinca 2006. Toma Rodić i Zvonko… 2. Pinko za Grbavca 170.000 eura, crveni je 1997. u Londonu prodan za 950.000 USD/carat”, “Rodić Toma 8,26 dobili robu – deep pink”. Doduše, tijekom istrage nikakvi dijamanti nisu pronađeni, no ne zna se jesu li prodani ili su skriveni.

Rodić je, tvrdi USKOK, sutkinji tijekom godina stečajnog postupka dao više poklona, uglavnom zlatni nakit ukupne vrijednosti veće od 100.000 eura. Nakit joj je predavao kada bi se našli u kafićima na Kaptolu ili na Trgu bana Jelačića. O tom nakitu svjedoče i bilješke u rokovniku Pere Hrkaća koji je, primjerice, 11. travnja 2006. upisao: “T. Rodić narukvica 27.000 eura… Malenica”.

Tri mjeseca poslije zapisao je “Vesna Malenica – ogrlica (dukati za Ana-Mariju)”, a 25. siječnja 2007. “Rodić Toma – privjesak je gotovo! Malenica za komplet”. Istražitelji su u pretresu kuće Vesne Malenice pronašli veću količinu zlatnog nakita s dragim kamenjem i certifikate, među kojima su bili i oni Zlatarnica Rodić i Dodić.