Škotski sud odlučio da Johnsonova odluka o prekidanju rada parlamenta nije legalna. Što sad?

Suci nisu dali nalog da se odmah ukine suspenzija, nego će finalnu odluku donijeti Vrhovni sud

A video grab from footage broadcast by the UK Parliament's Parliamentary Recording Unit (PRU) shows Britain's Prime Minister Boris Johnson as he stands a thte dispatch box and speaks in the House of Commons in London on September 3, 2019, as he gives a statement on the recent G7 meeting. - Prime Minister Boris Johnson was braced for a showdown with parliament on Tuesday over his Brexit plan that could spark a snap election and derail Britain's exit from the European Union next month. (Photo by - / PRU / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT " AFP PHOTO / PRU " - NO USE FOR ENTERTAINMENT, SATIRICAL, MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS - EDITORS NOTE THE IMAGE HAS BEEN DIGITALLY ALTERED AT SOURCE TO OBSCURE VISIBLE DOCUMENTS
FOTO: AFP

Odluka britanskog premijera Borisa Johnsona da prekine rad britanskog parlamenta sve do 14. listopada, dva tjedna prije planiranog datuma Brexita, nije bila zakonita, presudili su danas suci visokog građanskog suda u Škotskoj. Panel od tri suca time je ukinuo raniju presudu prema kojoj je Johnsonova odluka bila legalna.

Britanski parlament prekinuo je rad u noći s ponedjeljka na utorak i trebao bi na pauzi ostati sve do sredine listopada. Odluka Johnsonove vlade da suspendira rad parlamenta u ključnom trenutku za Brexit izazvala je snažan otpor među oporbenim zastupnicima i onima koji se protive Johnsonovom planu o Brexitu pod svaku cijenu.

Finalna odluka sljedeći tjedan

No, današnja sudska odluka, kako javlja BBC, neće odmah utjecati na rad parlamenta, odnosno ne znači da se zastupnici mogu odmah vratiti u parlamentarne klupe. Prema informacijama BBC-ja, razlog je taj što suci nisu dali nalog da se odmah ukine suspenzija, nego će finalnu odluku donijeti Vrhovni sud. Saslušanje pred tim sudom u Londonu zakazano je za 17. rujna.

Škotski sud tako je danas stao na stranu 75 zastupnika koji su Johnsonovu, za mnoge kontroverznu odluku o prekidu rada parlamenta, odlučili osporavati u pravnom procesu. Paralelno se vode još dva procesa, jedan pred sudom u Londonu i drugi pred sudom u Belfastu.

Sporan tajming prekida rada parlamenta

Iako nije neobično da parlament prekine rad na neko vrijeme, ova odluka smatra se spornom zbog tajminga i dužine trajanja prekida. Velika Britanija trebala bi iz Europske unije izaći 31. listopada, a Johnson je obećao da će se to dogoditi bez obzira bude li postignut novi sporazum s EU-om ili ne.

Protivnici neuređenog Brexita smatraju da je suspenzijom rada parlamenta na pet tjedana, uoči planiranog datuma izlaska iz EU-a, vlada pokušala spriječiti zastupnike da stopiraju kaotični Brexit. Očekuje se da će se vlada žaliti na odluku škotskog suda.