Nekad je nužno odabrati stranu

Skrećemo pozornost na istup rektora Borasa; možda najbolji dio je onaj kad priča o 'dobrom odnosu s Bandićem'

Rektor tvrdi kako je procedura dodjele počasnog doktorata gradonačelniku i dalje u tijeku te da Senat čeka izvješće

U jeku cijelog niza afera koje gotovo svakodnevno potresaju zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, ujedno i predloženika za počasni doktorat Sveučilišta u Zagrebu, svoj odnos s njim danas je komentirao rektor Sveučilišta Damir Boras. “Mi poštujemo gradonačelnika i imamo dobre osobne odnose”, istaknuo je danas rektor, a referirao se i na ideju dodjele počasnog doktorata Bandiću. Postupak, naime, gotovo godinu dana stoji bez pomaka.

Bez obzira na to, Boras tvrdi da tu nema nikakvog problema i da Senat i dalje čeka izvješće povjerenstva koje se bavi prijedlogom bivšeg dekana Muzičke akademije Dalibora Cikojevića da se Bandića proglasi počasnim doktorom Sveučilišta. “Ja sam rekao da ono što je napravio Sveučilištu treba cijeniti. Čuli ste gospodina Aziza efendiju Hasanovića: “Tko nije zahvalan, ne voli sebe ni nikoga drugoga”, kazao je, kako prenosi N1 televizija i dodao da mu nije poznato kada će Senat o tome donijeti konačnu odluku. Odbacio je ideju da se na njih vrši pritisak zbog Bandića.

Kvarovi na Akademiji tek ‘minimalni i tehnički’

Rektor se dotaknuo i problematične zgrade Muzičke akademije, o čemu je Telegram u više navrata iscrpno izvještavao. “Izvedba zgrade je jedno, a financiranje drugo. Ne možemo ju održavati, jer kada je izgrađena voljom Republike Hrvatske nju je onda potrebno održavati, a znate da za ovakvo novo zdanje, koje je veliki robot s puno tehnologije, grijanja i elektrornike… za to treba skrbiti Republika Hrvatska”, istaknuo je rektor.

Potom je dodao i kako po Ustavu nitko ne može dovoditi obrazovne ustanove u probleme te otkrio kako Sveučilištu nedostaje minimalno 100 milijuna kuna za održavanje zgrade. Što se tiče izgradnje manjkavoga zdanja, Boras smatra kako novac nije bačen u vjetar te da se radi o minimalnim tehničkim kvarovima. Zatim je lopticu zbog nedostatnog financiranja Muzičke akademije prebacio na ministricu Divjak.

Autonomija prije svega

“Gospođa Divjak tvrdi da za to nema novaca, što nije točno. Oni moraju postaviti prioritete, to moram otvoreno reći. Mi smo kao Sveučilište Muzičkoj akademiji pomogli s dva milijuna kuna, no nije Sveučilište ono koje to od svojih prihoda mora financirati, država je dužna nadoknaditi stvarne troškove”, poručio je Boras ministrici. I dok je na temu Muzičke akademije zazivao intervenciju financijsku intervenciju države, vezano za spornu pretvorbu Hrvatskih studija u fakultet odbacuje mogućnost petljanja i propitivanja Ministarstva.

Poručio je, naime, kako su Hrvatski studiji zakonito uspostavljeni i kako Sveučilište ima pravo samostalno odlučivati o vlastitoj strukturi. “Čak i da se primjenjuje Zakon o radu, ne moramo unaprijed tražiti dozvolu, no ako smo se obratili sudu koji je druga instanca, kako može Ministarstvo davati suglasnost da je nešto zakonito?”, zapitao se rektor i još se jednom pozvao na autonomiju sveučilišta.