Skromni prijedlog za Bandića: Ovo su cijeli stadioni izgrađeni za 38 milijuna eura, koliko on plaća krov na Maksimiru

Posve nestručnim guglanjem pronašli smo u Mađarskoj i Austriji stadione sagrađene za sličan iznos

Grad Zagreb još jednom sprema veliku obnovu maksimirskog stadiona, koja bi trebala početi najranije sljedeće godine, a koštat će ukupno 280 milijuna kuna. Za tu svotu trebalo bi se rekonstruirati i natkriti zapadnu i sjevernu tribinu. Jutarnji list piše kako se procjenjuje da bi izgradnja krova trebala koštati 140 milijuna kuna, a jednako toliko koštalo bi i uređivanje tribina.

U stadion Maksimir tijekom posljednjih 20-ak godina uloženo je više od 100 milijuna eura. U tom razdoblju nekoliko puta pojavljivale su se priče prema kojima se novi stadion, gradski ili nacionalni, trebao graditi na nekoj drugoj lokaciji. Ako se sada najavljena rekonstrukcija zbilja realizira, to će vjerojatno značiti da od novog stadiona neće biti ništa. Zasad je sigurno jedino to da radovi neće početi ove godine jer financijskim planovima grada Zagreba nisu predviđene takve investicije.

Krov i uređenje dvije tribine

Kako piše Jutarnji, krov nad zapadnom maksimirskom tribinom trebao bi biti dug 153 i širok 54 metra te natkrivati 12.600 sjedala. Sjevernu tribinu natkrit će krov dug 180 i širok 32 metra, koji će natkriti 10.965 sjedala. To, navodno, neće biti kraj radova. U budućnosti bi krov trebao biti sagrađen nad cijelim stadionom, a razmišlja se i o uređivanju unutrašnjosti svih tribina.

Prema današnjem tečaju, 280 milijuna kuna je oko 38 milijuna eura, pa nam se učinilo kako se radi o prilično velikom iznosu za izgradnju krova nad polovicom stadiona i sređivanje dvije od četiri tribine. Zato smo si dalo malo truda i brzinski, i posve nestručno, pokušali pronaći neke stadione u susjedstvu koji su od temelja izgrađeni za taj nemali novac.

Mađari grade kao ludi

Ako zanemarimo zbilja smiješno jeftine stadione koji se grade po Turskoj i koncentriramo se samo na naše najbliže susjedstvo, pronaći ćemo svakakve zanimljive primjere. Posebno su se ozbiljno u izgradnji sportske infrastrukture angažirali Mađari, koji su za otprilike ovaj iznos koji se planira potrošiti na rekonstrukciju maksimirskog stadiona sagradili posve novi stadion u Debrecenu. Kamen temeljac za izgradnju Nagyerdei Stadiona položen je 3. ožujka 2013. godine, a najavljeno je da će biti otvoren u travnju 2014.

Da vam netko u Hrvatskoj dođe s takvim predviđanjima, vjerojatno bi vam bilo smiješno, ali Mađari su zbilja 28. travnja, dakle nakon nešto malo više od godine dana, objavili da je sve spremno za svečano otvaranje, koje je održano 1. svibnja. Cijena kompletne izgradnje novog stadiona za 20.340 gledatelja bila je 40 milijuna eura.

Nagyerdei Stadion 24.hu

Kako se gradi u Beču i Budimpešti

Dobro, to je Debrecen, reći će netko, grad u istočnoj mađarskoj provinciji. Tko zna kakve su tamo cijene zemljišta, radne snage i materijala? No, naletjeli smo i primjer Groupama Arene u Budimpešti. Izgradnja ovog višenamjenskog stadiona koji prima 22 tisuće gledatelja počela je 27. ožujka 2013. godine. Najavljeno je da će radovi biti završeni u jesen 2014. I eto, prva utakmica zbilja je odigrana 10. kolovoza te godine. I ovaj stadion koštao je 40 milijuna eura.

Groupama Arena gastop.ca

Ako gledamo malo luksuznije projekte, pronaći ćemo Allianz Stadion u Beču. Sagrađen je na mjestu starog Gerhard Hanappi stadiona, koji je srušen 2014. godine. Do 16. srpnja 2016. na njegovom mjestu niknuo je najmoderniji stadion u Austriji, koji može primiti 28.600 gledatelja. Cijena projekta, uključujući i rušenje starog stadiona, iznosila je 47,5 milijuna eura. Kada se tome dodaju pravni troškovi, dozvole i studije, stadion u Beču stajao je ukupno 53 milijuna eura, a od trenutka kada je gradnja najavljena do dana kada je na njemu odigrana prva utakmica prošlo je manje od dvije i pol godine.

Allianz Stadion skrapid.at