Skupi diletantizam državne uprave: inspekcija zaustavila sumnjivi građevinski projekt, sad moramo platiti milijunsku odštetu

Važno je istaknuti ulogu Službe za prostorno uređenje koja je izdala nelegalnu građevinsku dozvolu

Telegram je doznao detalje još jedne građevinske afere s Brača. Taj otok ovih dana potresa skandal s višegodišnjom nezakonitom legalizacijom. USKOK je naime otkrio da je uz pomoć lokalne Službe za prostorno uređenje, zaštitu, okoliša i graditeljstvo, koja ima ispostavu u Supetru, napuhavana vrijednost zemljišta u skrovitim uvalama.

Sumnja se da su investitori to radili u suradnji s ljudima iz sustava koji su im krivotvorili dokumentaciju za legalizaciju. Geosnimke objekata napravljenih doslovno od kartona i knaufa prihvaćali su kao snimke stvarnih nekretnina, te odobravali njihovu legalizaciju.

Novi slučaj za koji smo doznali povezan je s gradnjom iznad jedne od najpoznatijih bračkih uvala, Male Lozne u Postirama. Tamo je građevinska inspekcija prije više godina zaustavila projekt koji nije bio u skladu sa Zakonom o gradnji. Sada je lokalni sud donio nepravomoćnu presudu prema kojoj država mora nadoknaditi milijunske gubitke investitorima koji su uložili u taj projekt. Zaključeno je, naime, da im građevinska dozvola nije smjela biti poništena. Iznos s kamatama i sudskim troškovima već sad prelazi deset milijuna kuna. Je li moguće da se tako nešto uopće dogodilo?

Građevinski projekt iznad uvale

Kako proizlazi iz nepravomoćne presude suda u Supetru, u pitanju je investicija koju su još 2006. pokrenuli Ivan i Dorjan Ivanović, te Tonči Ljubetić. Njima to, kao što je na Braču poznato, nije bio prvi građevinski projekt na otoku. Ovoga puta odlučili su graditi stambenu zgradu s više stanova za prodaju, za što su u ožujku 2006. od Službe za prostorno uređenje, zaštitu, okoliša i graditeljstvo u Supetru dobili građevinsku dozvolu.

S tom građevinskom dozvolom, prema do sada dostupnim informacijama, u prvi mah nije bilo problema. No, u prosincu 2006. inspektori Ministarstva graditeljstva utvrđuju da se radovi na parceli u Postirama obavljaju prema građevinskoj dozvoli koja nije bila u skladu sa zakonom, odnosno da građevina za koju je izdana nije bila u skladu s urbanističkim planom. Drugim riječima, utvrđuju ilegalnu gradnju zbog čega je sve moralo biti zaustavljeno.

Nakon takvog rezultata nadzora Ministarstvo graditeljstva ukida građevinsku dozvolu za nekretninu iznad uvale Mala Lozna. Investitori su morali obustaviti gradnju, iako su do tog trenutka već gotovo dovršili objekt, te su računali na zaradu od prodaje stanova.

Tko je izdao nezakonitu dozvolu?

Ovdje valja napomenuti da su u to vrijeme inspektori pronašli još niz nezakonitih projekata na Braču, nakon čega je uslijedilo i ukidanje više građevinskih dozvola. Je li u pitanju namjerno kršenje zakona od strane nadležnih u Ispostavi u Supetru, u ovom trenutku nije poznato. Naime, vezano za ovaj slučaj nema podataka o kaznenom postupku pokrenutom protiv bilo kojeg sudionika u lancu realizacije tih nekretnina.

Poznato je da je uskoro uslijedio protupotez investitora u Maloj Lozni. Ivanovići i Ljubetić podnose tužbu Upravnom sudu i traže poništenje rješenja Ministarstva graditeljstva o ukidanju građevinske dozvole. No, Upravni sud ne žuri s donošenjem odluke. Sve se oteže na iduće dvije godine. Zbog sporosti pravosuđa u ožujku 2009. investitori se obraćaju Ustavnom sudu RH. Tvrde da im je zbog otezanja s rješavanjem njihovog slučaja prouzročena nenadoknadiva šteta.

Opisuju da im je objekt već bio “pod krovom”, ali ga zbog ukidanja građevinske dozvole nisu mogli prodati. Žale se da im je povrijeđeno pravo vlasništva, te da trpe štetu jer su se za gradnju nekretnine zadužili kod banke. Banka im, zbog situacije u kojoj su se našli, nije željela preuzeti nekretninu zbog neplaćenih rata.

Investitori: ‘Mi nismo odgovorni’

“Ne možemo mi snositi odgovornost za propuste i nejasnoće upravnih tijela. Mi smo postupali po zakonu i imali smo valjanu građevinsku dozvolu”, isticali su. Već par mjeseci kasnije, u srpnju 2009. Ustavni sud objavljuje presudu kojom im daje za pravo. Potpisala ju je ondašnja predsjednica suda Jasna Omejec.

Navela je kako su prema stavu Ustavnog suda RH investitori doista izigrani. Iako ne tvrdi da je rješenje o ukidanju građevinske dozvole bilo nezakonito, ističe da je Ivanovićima i Ljubičiću povrijeđeno pravo vlasništva. Zapravo zaključuje kako oni nisu krivi za grešku koju je navodno napravljena u Ispostavi Supetar kada im je izdana građevinska dozvola koja nije bila u skladu sa zakonskim odredbama. Investitori nisu smjeli trpjeti zbog moguće greške tijela državne uprave.

Ustavni sud RH na kraju je ukinuo poništenje građevinske dozvole za zgradu iznad uvale Mala Lozna. U odluci je čak sugerirao da bi država trebala platiti investitorima tržištu cijenu nekretnine ukoliko im ne izda novu, valjanu građevinsku dozvolu. Već u kolovozu 2009. Ministarstvo graditeljstva obavještava investitore da im je dozvola, nakon odluke Ustavnog suda RH, ipak i dalje važeća.

Zašto je nastala milijunska šteta?

Zgrada se do sredine 2010. konačno finalizira. Kako proizlazi iz podataka u zemljišnim knjigama, stanove u njoj investitori u idućem periodu počinju prodavati.

No, unatoč tome ipak odlučuju tužiti državu. U tužbi podnesenoj u lipnju 2010. godine traže novac koji su izgubili na razlici prodajne cijene u trenutku kada su planirali prodati stanove i trenutku kada su ih doista prodali. Žele da im se plati i razlika na vrijednosti tečaja budući da su imali kredit u ‘švicarcima’, te kamate na kredite i pozajmice koje su morali uzeti zbog prekida gradnje.

Država će im, prema nepravomoćnoj presudi suda u Supetru, platiti i štetu nastalu na objektu zbog prestanka radova. Ukupna cifra iznosi oko šest milijuna kuna, a tu je i 1,4 milijuna kuna sudskih troškova koji su se nagomilali u ovih 11 godina. Na sve to obračunavaju se i kamate od 2007., pa već sada iznos prelazi deset milijuna kuna. Općinsko državno odvjetništvo u Splitu već je uložilo žalbu o kojoj će odlučivati viši sud.