Slavko Linić objasnio zašto je ljutito napustio Sabor i zašto proziva Milanovića i Ostojića

Sve se dogodilo nakon što su zastupnici komentirali navodnu istragu

10.09.2015., Zagreb - Glasovanje o raspravljenim tockama na 19. sjednici Sabora RH.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Nezavisni saborski zastupnik i bivši SDP-ov ministar financija Slavko Linić u četvrtak je ‘glavnim razlogom’ za napuštanje sabornice, gdje se govorilo o ‘slučaju Linić’, označio istup bivšeg stranačkog kolege Igora Dragovana, a zbog svog ‘slučaja’ prozvao je i premijera, ministra unutarnjih poslova, načelnika PN USKOK-a.

Kršio sam Poslovnik, no ono što je najveći razlog (…) je Igor Dragovan, čovjek s kojm sam 25 godina gradio sustav SDP-a, koji se glasno smijao na optužbe u vrijeme HDZ-a da imam novce u frižideru (…), on danas veli normalno je istraživati Slavka Linića, objasnio je Linić novinarima ispred sabornice.

Duboko je razočaran ponašanjem bivših stranačkih kolega.

‘Danas bi me javno vješali, a jučer su me branili’

“Razočarenje je kad gledate moje kolege, do jučer su me branili svim silama, danas bi me javno vješali, više-manje za mene, ali im ne mogu oprostiti da diraju nevine ljude”, istaknuo je Linić.

“Znači, sada kad to radi policija po njihovu nalogu, onda je to sve regularno, kad je to radio HDZ onda smo se itekako branili, svi su bili uz mene. To je nemoralno, nisam mogao izdržati i zato sam reagirao i kršio Poslovnik”, kaže zastupnik.

Prstom upire i u premijera Zorana Milanovića, ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića i načelnika PNUSKOK-a Marija Bertinu.

“Hoćemo govoriti o Spačvi, prvi dan kad je otvorilo istragu Državno odvjetništvo je imalo jasne podatke da nema ništa, šest mjeseci nisu mogli dati odgovor. Znate zašto, policijski USKOK je odbijao, Bertina i Ostojić su odbijali da zaključe predmet koji su po svojoj volji otvorili”, tvrdi Linić.

“Šest mjeseci se moje ime povlačilo, šest mjeseci sam bio kriminalac koji je ukrao 30 milijuna kuna. Hoćete reći da je to normalan rad policije, da to nisu progoni”, upitao se Linić pred novinarima i zaključio da je “sve to po nalogu Milanovića”.

Bivši SDP-ovac u srijedu je potvrdio da je dobio dokument koji pokazuje da je Policijski nacionalni Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK) u ljeto prošle godine provodio istragu nad njim, članovima njegove obitelji i prijateljima, što tumači kao “dokaz organizirane akcije koju su protiv njega poveli premijer Zoran Milanović i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić”.

Linić je objasnio kako je riječ o službenom dokumentu iz kolovoza 2014. godine koji dokazuje da je načelnik PNUSKOK-a Mario Bertina predvodio istragu nad njim, njegovom suprugom Ksenijom i njezinom kćeri iz prvoga braka Majom Čule te Linićevim prijateljima Ivanom Franolićem i Veljkom Kneževićem.

Linić kaže da ne zna kako bi cijela priča mogla završiti.

“Papir koji sam dobio, dobio sam od novina, prema tome niti znam, niti mogu saznati što se događa”, tvrdi.

Kritičan je i spram rada Državnog odvjetništva.

Kad ga se, kaže, optuživalo da ima novac u Italiji, Državno odvjetništvo je to radilo tri godine. Prije toga je s odvjetnicima morao ići u talijansko pravosuđe da bi talijansko odvjetnišvo provelo istragu ima li račun, tek onda je Državno odvjetništvo završilo.

Reiner zvao Milanovića u Sabor

Podsjetimo, potpredsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner (HDZ) zatražio je danas nešto ranije da se u Sabor pozove premijera Zorana Milanovića, kako bi objasnio u medijima objavljene dokumente koji govore da je policija prošlog ljeta istraživala bivšeg ministra financija Slavka Linića.

“Radi se o skandalu kakav se još nije u novije vrijeme javio u našoj političkoj praksi. Pojavili su se dokumenti koji ukazuju da se provodila obrada nad jednim članom ovog Sabora, iako se tvrdilo da to nije tako, navodi koji upućuju na korištenje službi za osobne obračune unutar SDP-a”, kazao je Reiner nakon stanke koju je zatražio u ime Kluba HDZ-a.

Linić nije nezakonito obrađivan

Tumači kako dokument PNUSKOK-a, koji je u srijedu objavio dio medija, upućuje na to da se nad Linićem, nakon što je Milanovića javno prozvao za nepotizam, provodio “niz obrada, praćenja, itd.”. Podsjetio je da je saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na temelju Linićeve predstavke proveo postupak, nakon kojega je zaključio da se Linića nije nezakonito obrađivalo.

“Posebno zabrinjava to što se, slijedom dokumenata koji su se sada pojavili, u tom postupku lagalo i obmanjivalo saborski odbor, dakle i Hrvatski sabor. U koju je poziciju dovedeno vrhovno predstavničko tijelo hrvatskih građana ako mu se može lagati i obmanjivati ga bez ikakvih posljedica”, upitao je Reiner.

Upozorio je kako je pitanje je li Linićev slučaj jedina takva afera te “postoje li slične afere koje su prikrivane, a koje će prije ili kasnije izaći na svjetlo javnosti”. Tumači i kako je iz objavljenog dokumenta vidljivo da su su Linić i članovi njegove obitelji istraživani na temelju političkog naloga, upozorivši kako to “vrlo ozbiljno ugrožava parlamentarnu demokraciju”.

Svjesno obmanjivanje Sabora je iznimno ozbiljno

“Obmanjivati svjesno Sabor je nešto najozbiljnije što se može u parlamentarnoj demokraciji dogoditi. Premijer je to demantirao, sjećamo se, osobno, mašući dokumentima SOA-e i tvrdio da se takve stvari u Hrvatskoj ne događaju. Dakle, postavlja se vrlo ozbiljno pitanje tko može u ovoj državi sabotirati saborski nadzor, tko u parlamentarnoj demokraciji može lagati Saboru i tvrditi da su stvari za koje sada postoje dokumenti neutemeljene i neistinite”, upitao je Reiner.

Damir Kajin (Istarski demokrati) smatra kako je dobro što je dokument PNUSKOK-a procurio u javnost. “Sve optužbe protiv kolege Linića pokazale su se praznom puškom i sada bi ta puška mogla opaliti u onoga tko je drži”, ustvrdio je Kajin.

Smatra kako bi Sabor morao utvrditi po kojim kriterijima radi represivni aparat te upitao zašto se, umjesto Linića, nisu istraživale sve afere vezane uz rad Hypo banke ili Reiffeisen stambenih štedionica. “Koji su to kriteriji? Sabor mora zatražiti da se raščisti tko kontrolira službe, jesu li neovisne od vlasti. Mora biti nadzora, one se ne smiju u predizborno vrijeme uključivati u rat političkih blokova”, naglasio je Kajin.

HDZ ruši ugled sigurnosnog aparata

SDP-ov Igor Dragovan optužio je HDZ da zbog dnevnopolitičkih potreba ruši ugled sigurnosnog aparata. “Još 2003. kolege iz vašeg kluba hodali su po saborskim hodnicima držeću u ruci komad žice i tvrdili da im je u utičnicu u klubu postavljen prislušni uređaj i da to radi Račanova vlada”, podsjetio je Dragovan. Naglasio je kako je osobno i u oporbi “vagao riječi” kad je govorio o službama jer je, kaže, riječ o osjetljivom sustavu “bez obzira tko je i kako tamo doveden”.

“Građani moraju imati povjerenja u sustav. U sustavu koji smo izgradili postoji kontrola kojom se može utvrditi najveći dio toga. On nije savršen ni u jednoj zemlji, ali je u Hrvatskoj bolji nego u mnogim drugim zemljama. Najvažnija je vjera građana u to da se sustavom ne manipulira, da se sustav ne zloupotrebljava prema bilo kome, zvao se on Igor Dragovan, Slavko Linić, kolega Reiner ili bilo koji građanin RH”, poručio je Dragovan.

Saborski odbor proveo nadzor

Podsjetio je da je Odbor za unutarnju politiku, čiji je potpredsjednik, proveo nadzor na temelju Linićeve predstavke i utvrdio da protiv Linića nije proveden nikakav neovlašten ni protuzakonit postupak. “I stojim jednako iza zaključaka koje smo donijeli na Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, tada, kao što stojim i sada”, dodao je Dragovan.

Na njegove je riječi sam Linić oštro reagirao iz zastupničke klupe. “Mene ovdje brane oni koji su tvrdili da imam novce u frižideru. Vi upotrebljavate djecu moje supruge i to branite, stidim vas se”, poručio je Linić Dragovanu, nakon čega se ispričao predsjedniku Sabora Josipu Leki jer je zloupotrijebio Poslovnik te napustio sabornicu.

Institucije su čuvari sigurnosti i demokracije

Leko je zastupnike pozvao da ne iznose paušalne ocjene o vjerodostojnosti Sabora i zastupnika na temelju medijskih napisa.

“Ne možemo iz medijskih informacija izvlačiti velike zaključke. Poznato je svima da su institucije čuvari naše sigurnosti i demokratskog poretka. Sumnje treba biti, ali se ona treba dokazati, a ne paušalno ocjenivati”, poručio je Leko i ocijenio kako nema potrebe da premijer dolazi u Sabor jer, tvrdi, nije riječ o pitanju iz djelokruga premijera.