Slavni Kinezi počeli umirati u misterioznim okolnostima. Građani u strahu: 'Vlasti nam lažu cijelo vrijeme'

Kina je naglo ukinula politiku 'nultog covida-19', sve je više izvještaja o prenatrpanim bolnicama i mrtvačnicama

Sve veći broj umrlih javnih ličnosti u Kini posljednjih dana potiče tamošnje stanovništvo da preispita službene brojke umrlih od koronavirusa. Podsjetimo, nakon što je Peking naglo ukinuo politiku “nultog covida-19” virus se masovno proširio na ljude sa slabim imunitetom, nakon što su gotovo tri godine bili pod strogim mjerama.

U međuvremenu su kineske vlasti prestale na dnevnoj bazi objavljivati broj smrtnih slučajeva, a od prosinca su potvrđene samo 22 smrti povezane s covidom. Istovremeno, pojavljuju se brojna izvješća o pretrpanim bolnicama i mrtvačnicama.

Posljednja u nizu “sumnjivih” smrtnih slučajeva je onaj Chu Lanlan, 40-godišnje operne pjevačice. Njezin “nagli odlazak”, kako je rekla njena obitelj, bio je šok za mnoge. Detalji o uzroku njezine smrti nisu objavljeni, piše BBC.

WHO sumnja u točnost kineskih podataka

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u srijedu je izrazila sumnju u točnost kineskih podataka o epidemiji, posebno kada je riječ o smrtnim ishodima.

Smrt 40-godišnje operne pjevačice, kao i drugih slavnih osoba, potaknula je nagađanja o većim gubicima od onih službenih. Nedavna vijest o smrti 83-godišnjeg glumca Gonga Jintanga, domaćoj publici poznatog po ulozi u najdugovječnijoj kineskoj TV seriji, također je iznenadila kinesku javnost. Uzroke njegove smrti također je nejasan.

Kina je nedavno ostala i bez hvaljenog scenarista Ni Zhena, poznatog po filmu “Podignite crvenu svjetiljku” iz 1991. godine. Također, prema kineskim medijima, 16 znanstvenika s vrhunskih znanstvenih i inženjerskih akademija u zemlji umrlo je između 21. i 26. prosinca. Nijedan od ovih slučajeva nije bio službeno povezan s covidom, no to je samo pojačalo špekulacije na društvenim mrežama.

Kineski predsjednik pozvao na jedinstvo

“Je li i on umro od loše gripe”, jedan je od komentara na smrt Ni Zhena. “Ako pretražite cijeli internet, ne možete pronaći nikakvu referencu o uzroku smrti”, još je jedan od komentara. Također, mogu se naći i komentari pojedinaca koji su ogorčeni na prosvjednike koji su u studenom i pokrenuli ukidanje rigoroznih mjera. “Jesu li ti ljudi sada sretni?”, glase neki od komentara na društvenim mrežama.

Kineski predsjednik Xi Jinping pozvao je u subotu na jedinstvo dok zemlja ulazi u “novu fazu” politike prema pandemiji covida-19. U televizijskom obraćanju naciji u povodu Nove godine, Xi je rekao da je Kina prevladala nezapamćene poteškoće i izazove u bitki protiv covida-19 i da su njezine politike bile “optimizirane” kada su situacija i vrijeme to nalagali.

‘Konačna’ pobjeda na covidom

Tamošnje vlasti svjesne su raširenog skepticizma, iako i dalje umanjuju ozbiljnost vala zaraze koji je zahvatio zemlju. U intervjuu na državnoj televiziji, ravnatelj pekinškog Instituta za respiratorne bolesti priznao je da je broj smrtnih slučajeva starijih osoba ove zime bio “definitivno veći” nego prošlih godina. No, dodao je da su kritični slučajevi ostali manjina ukupnog broja slučajeva zaraze covidom.

Ovog tjedna su službene novine Komunističke partije pozvale građane da rade na “konačnoj pobjedi” nad koronavirusom te su odbacile kritike na račun prethodne politike nultog covida.