'Slažemo pakleni plan, otet ćemo te...' Koga su sve razotkrile poruke pronađene u mobitelu nekad moćne Josipe Rimac

Rimac se dopisivala brojnim dužnosnicima i prominentnim članovima HDZ-a

FOTO: PIXSELL

Tijekom proteklog vikenda procurile su poruke koje su od 2016. do 2020. razmjenjivali kandidat za glavnog državnog odvjetnika Ivan Turudić i bivša HDZ-ova državna tajnica Josipa Pleslić (ranije Rimac), iz kojih proizlazi da su se više puta susreli zbog konkretnih predmeta vođenih na Županijskom sudu u Zagrebu, da je od njega znala tražiti i pravne savjete, ali i da je on od nje ponekad tražio usluge.

Sudac kojeg su obilježile presude političkim kapitalcima i kontroverzna poznanstva u nedjelju je Hini potvrdio kako je bio dobar s Rimac, da su se sastajali, ali da nisu bili prijatelji, iako su se u porukama oslovljavali prisno, s “radosti” i “lipoto”, dok je odvjetnik bivše HDZ-ovke kazao da objavljena prepiska nije “dio niti jednog spisa kaznenog predmeta koji se vodi protiv gđe. Pleslić”, te da služi “isključivo diskreditaciji gosp. Turudića”.

Spomenute poruke pronađene su u mobitelima Rimac, koje je USKOK konfiscirao nakon što je uhićena zbog afere Vjetroelektrane, a one otkrivaju da Turudić nije bio jedini s kim je komunicirala – razmjenjivala ih je s brojnim dužnosnicima i prominentnim članovima HDZ-a. Sve te prepiske, pokazat će se kasnije, bit će kobne za mnoge ministre protiv kojih su podignute optužnice.

Prepiska s Gabrijelom Žalac

Javnost tako pamti i poruke koje je upućivala bivšoj ministrici Gabrijeli Žalac, s kojom je optužena u aferi Vjetroelektrane. U prepisci vezanoj uz spomenutu aferu, bivše zvijezde HDZ-a lobirale su kako bi se poduzetniku Milenku Bašiću, vlasniku tvrtke C.E.M.P., izašlo u susret u projektu izgradnje vjetroparka Krš-Pađene.

“Ajde. I trebamo pomoć sa svih strana, a svi su kao kuvane noge i vrijeme ide. Ja ću zvati Zdravka (Marića) i Tamaru (Perko) i biti dosadna”, napisala je Žalac Josipi Rimac u poruci koju je objavio Jutarnji list. Njih dvije su navodno razgovarale kako pritisnuti HBOR da odobri kredit C.E.M.P.-u u iznosu od 130 milijuna eura, a Žalac je u to doba po svojoj funkciji bila i članica Nadzornog odbora HBOR-a.

USKOK je u podignutoj optužnici naveo i da je Bašić u kolovozu 2019. nagradio Žalac krstarenjem vrijednim 2000 eura. “Bila sam s Ruškom (Ružica Njavro) i slažemo pakleni plan.” “Ajde”, odgovara Žalac. “Otet ćemo te od 6. do 9. kolovoza”, piše Rimac. “Otmite me”, piše Žalac.

Poruke oko afere softver

“Idemo nas tri, možemo povesti Katu i Megi i isplovljavamo, ali nitko ne smije znati. Jednostavno moramo pobjeći, nas dvije smo sve smislile i brod i sve i nitko neće znati di smo. Bit će nam super. To su tri noći, danas sam sve dogovorila. Imam prijatelja koji voli i tebe i mene i Rušku i stalno pitaju za tebe, a više od svega su dragi prijatelji”, napisala je tadašnja državna tajnica tadašnjoj ministrici. “Luda si kao šiba”, odgovorila joj je Žalac.

Dio poruka koje su razmjenjivale Rimac i Žalac poslužio je i europskim tužiteljima u postupku protiv bivše ministrice u aferi softver, koju je još 2019. otkrio Telegram. U WhatsApp grupi, doznao je Telegram, pronađene su poruke koje su razmjenjivale nakon odluke Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM). Komisija je, kao što je poznato, srušila prvi natječaj za softver, ali je Žalac nastavila s postupkom povećavši cijenu.

U tom istom razgovoru Rimac daje izravnu podršku Žalac. “Srećiceeee. Samo hrabro. Vidim da su i ovi u javnoj nabavi išli kontra. Ako ti tamo nešto treba samo me zovi. Za tebe sve”. U razgovoru o softveru koji je uslijedio par dana kasnije Gabrijela Žalac poručuje: “Ali gle. Ovo će bit po mom. Što prije”. “Sutra ćemo dogovoriti s AP, i složimo mi kontru”, nastavlja Rimac.

‘Samo jedan set poruka’

Zatim slijede poruke u kojima su Žalac i Rimac ismijavale svoje kolege, ali i članove DKOM-a, nazivajući ih ‘smradexima’. “Pojma oni nemaju”, piše Rimac, a Žalac odgovara: “Ne, a misle da su bogovi”.

Bivše HDZ-ovke u razgovorima su spominjale i dolazak Rimac u Ministarstvo uprave gdje joj je ondašnji ministar Lovro Kušćević namijenio, kako je to opisala bivša državna tajnica, “zadnji ured”. “Pitao me AP kako me je Lovre dočeka, ja kažem sve ok to nije tvoja briga”, napisala je Rimac bivšoj ministrici.

Nakon objave poruka, Rimac je u istupu za RTL Danas kazala kako se radi o samo jednom setu poruka s Gabrijelom Žalac. “U trenutku dok sam lišena slobode su izašle sve znači poruke i komunikacije koja je bila u posebnim dokaznim radnjama”, kazala je.

Spominjanje famoznog AP-a

Iz poruka pronađenih u mobitelu bivše HDZ-ove državne tajnice proizlazi da je o golemim projektima koji su sada završili na optužnicama razgovarala i s dotičnim AP-om, a riječ je o Andreju Plenkoviću, što je i on sam jednom prilikom kazao. “Pretpostavljam da se odnosi na mene”, kazao je komentirajući inicijale.

Na pitanje je li AP premijer, Rimac je kazala da u njenoj komunikaciji ima jako puno inicijala i jako puno nadimaka. Rimac je inicijale AP koristila i u komunikaciji s Bašićem, koji je od bivše državne tajnice u siječnju 2019. tražio da “pokuša doći i do premijera Andreja Plenkovića”. Kada je Bašić 12. siječnja 2019. u 12:30 sati kontaktirao Rimac ona mu je uzvratila porukom: “Još traje. Samo kratko sam s AP”.

Sve te poruke, naime, sugeriraju da je riječ o Plenkoviću, a sasvim slučajno premijer je nakon njihove objave najavio uvođenje famoznog “lex AP-a” kako bi u budućnosti spriječio curenje sličnih poruka i informacija koje bi mogle kompromitirati HDZ uoči predstojećih izbora.

Banožić, Ćorić, Jakupčić

U porukama i tajno snimanim razgovorima Josipe Rimac osim Žalac spominju se i Tomislav Ćorić i njegov pomoćnik Domagoj Validžić, Mario Banožić, Marija Vučković, te bivši šef Hrvatskih šuma i jedan od suoptuženika u aferi Vjetroelektrane Krunoslav Jakupčić. Banožić je u vrijeme izlaska svih tih informacija USKOK-u priznao da je bivša HDZ-ova državna tajnica pokušala utjecati na njega po pitanju vjetroelektrana i C.E.M.P.-a, dok je obnašao dužnost ministra državne imovine.

“Nije neuobičajeno da vas u svakom od predmeta, gdje je vlasnik Republika Hrvatska, netko pokušava kontaktirati i stvoriti nekakvu povoljniju poziciju za investitora. To je nešto čemu smo svakodnevno i ja i svi službenici u Ministarstvu državne imovine izloženi. Stvar je u tome hoćete li vi nešto učiniti ili nećete. Ako treba nešto pomoći, prikratiti vrijeme postupka, ubrzati da se što prije dođe do investicija, ja sam prvi za to.

Međutim, ako procijenite da je to nešto što nije dobro, što je loše za hrvatsko društvo, tada to jednostavno ne učinite i sad, ako to netko može prihvatiti, neka prihvati, a ako ne, dobro”, kazao je svojedobno Banožić komentirajući pritiske. Telegram je ranije objavio da je upravo prisluškivanje Banožićevih suradnika u resoru državne imovine rezultiralo istragom protiv Rimac u aferi Vjetroelektrane.

Pad trojice ministara

Bivša HDZ-ovka snimljena je i kako pritišće Jakupčića, s ciljem da Hrvatske šume povuku negativna mišljenja koja su bila izdana za projekt vjetroelektrana. U jednom trenutku se okomila na njega osobno. “Ti ne bi bio na svojoj funkciji da sam ja tako provjeravala vaše životopise. Uvest ću psihotestove za ljude koje postavljamo na funkcije”, poručila je Jakupčiću nezadovoljna Rimac.

U porukama od Rimac saznalo se i za Anu Mandac, bivšu pomoćnicu smijenjenog ministra gospodarstva Darka Horvata, koju je USKOK 2020. teretio da je na zahtjev nekadašnje državne tajnice odabranim poduzetnicima sređivala poticaje na koje nisu imali pravo, i to u iznosima od dva puta po 200 i jednom 185 tisuća kuna.

Istražitelji su tada ulovili njezinu prepisku s Rimac, zbog čega je odmah i razriješena s dužnosti pomoćnice ministra. U prepisci je zabilježeno i da kada je Rimac tražila Anu Mandac da joj pomogne, najavila joj je da će se na natječaj javiti njoj bliske osobe te je njihove podatke poslala Horvatovoj pomoćnici preko WhatsAppa.

Kada je buknula ta afera, Horvat je tvrdio je da ga Rimac nije kontaktirala u vezi spornih potpora, no dvije godine kasnije i on se našao na listi osumnjičenika zbog zlouporabe položaja i ovlasti, odnosno dodjele nezakonitih poticaja. Osim njega, u toj akciji USKOK-a uhićeni su i bivši ministar Josip Aladrović, Tomislav Tolušić te bivši potpredsjednik Vlade Boris Milošević.

Dopisivanje sa zadarskom rektoricom

Češljajući kroz korespondenciju Josipe Rimac, istražitelji su došli i do bivše rektorice Sveučilišta u Zadru Dijane Vican. USKOK sumnja kako je Vican, na poticaj Rimac, tražila da Sveučilište u Zadru ne naplati bankovnu garanciju koju je tvrtka Graditelj svratišta priložila u sklopu natječaja za radove na tamošnjem studentskom domu.

Posao izgradnje kampusa Rimac je dogovarala i s bivšim ministrom gospodarstva Ivanom Vrdoljakom, tražeći od njega da pokuša utjecati na ministricu obrazovanja Blaženku Divjak kako bi Ministarstvo odobrilo dodatnih 6.2 milijuna kuna.

Vican je Rimac poslala poruku kako još nije dobila odgovor ministarstva te da će, ako joj Blaženka Divjak ne pošalje odgovor do srijede, ići direktno premijeru. “Dugo su bili danas u Vladi… u sridu bi to trebala potpisat zvao ju je Vrdoljak. Nećemo ju pustit”, napisala je Rimac u poruci koju je objavio 24sata. “Nema te svit”, pohvalila ju je Vican, na što Rimac odgovara: “Stalo mi je da riješimo sve. Nas dvi Vlajine”.

Ponovno se spominje AP

Nakon što je Vrdoljak poslao poruku Rimac da ne vidi način kako joj može pomoći oko povećanja od 6 milijuna kuna, bivša državna tajnica mu odgovara: “Vican i Divjak imaju lošu komunikaciju. I župan Longin zvao je AP-a da se nađe rješenje. Ako se ne potpiše ugovor pada natječaj”.

S obzirom da se i u ovoj poruci ponovno spominje AP, ponovno se pojavilo pitanje je li riječ o premijeru Andreju Plenkoviću. Zadarski župan Božidar Longin kazao je za medije kako o toj temi nije razgovarao niti s premijerom, ali niti s Rimac i Vican.

Komunikacija s Hrvoj-Šipek

U mobitelu Josipe Rimac pronađena je i prepiska s aktualnom glavnom državnom odvjetnicom Zlatom Hrvoj-Šipek. Kako je objavio RTL Danas, njih dvije dopisivale su se 2018., ali i godinu dana kasnije, 2019. kada su dogovarale sastanak u DORH-u.

“Poštovana, samo bih zamolila da me ne zaboravite znam da je gužva. Zahvalna sam. Lp, J. Rimac”, kaže Rimac. “Poštovana, dogovorila sam sa zamj. Damjanović i Koketi sastanak u petak 11.10. u 9.30 sati., Lp”, odgovara Hrvoj-Šipek.

“Hvala od srca doći će provincijal fra Slavko Slišković ja nažalost ne mogu jer od 9 do 11 imam neki već dogovoreni panel sa županijama oko novog ustroja”, navodi Rimac. “Koji bi termin vama odgovarao? Drugi tjedan pa ćemo vidjeti sa zamj. Koketi?”, šalje Hrvoj-Šipek, a Rimac odgovara: “Ja mogu 14. i 15.10. u koliko njemu odgovara?”.

‘Nismo razgovarale o tome’

“Kolega Koketi je slobodan 15.10. u 9,00. da li vama odgovara?”, pita Hrvoj Šipek. “Meni odgovara. Potvrđujem. Može i provincijal taj dan sa mnom? Hvala”, piše Rimac. “Očekujem vas oboje u srijedu u 9.00”, nastavlja Hrvoj-Šipek, a onda Rimac odgovara: “Hvalaaa na panelu sam i vidimo se”. Rimac je na tom sastanku upozoravala na problem s Hrvatskim šumama u projektu vjetroparka, zbog kojeg će biti uhićena 29. svibnja 2020., a Hrvoj-Šipek će desetak dana prije toga postati prvom ženom DORH-a.

Iako je glavna državna odvjetnica kazala da nikada nisu razgovarale o tome, Rimac je kazala da jesu, te da ne može govoriti o detaljima i da ne vidi išta sporno u sastanku. “Kao dužnosnik znači sam ukazivala na probleme s kojima se susreću kako poduzetnici, ali tako i čelnici znači jedinica lokalne i regionalne samouprave”, kazala je Rimac te dodala da to nije bio jedini sastanak u Državnom odvjetništvu, vezano za vjetropark Krš-Pađene.