Sljedećeg tjedna kreću tužbe poduzetnika protiv države, traže obeštećenje zbog loših mjera

Država se nije htjela nagoditi s poduzetnicima. I zato s njima sada ide na sud

Država se nije dogovorila s poduzetnicima i stoga će, moguće već sljedećeg tjedna, biti aktivirane tužbe kojima pet tvrtki traži od države naknadu za štetu koju su, smatraju, pretrpjeli u pandemiji zbog odluka Stožera civilne zaštite i Vladinih ekonomskih mjera. Potvrdio nam je to predsjednik Udruge Glas poduzetnika (UGP) Hrvoje Bujas.

Glas poduzetnika, koji logistički i odvjetničkim timom podupire tužbe, uručio je Državnom odvjetništvu prije tri mjeseca zahtjev za mirno rješavanje spora. Tužbe su, kako nalaže procedura, bile sastavni dio tog zahtjeva. Objasnili su tada da poduzetnici od države traže obeštećenje zbog odluka stožera „koje smatraju diskriminatornima“ te zbog ekonomskih mjera Vlade za koje tvrde da su „neadekvatne“.

Negativan odgovor države

Nakon slanja zahtjeva, počelo je razdoblje od 90 dana u kojem su, prema proceduri, morali čekati reakciju države. Tih 90 dana upravo ističe. Bujas, koji nije ni očekivao da bi se Vlada mogla nagoditi s poduzetnicima, potvrđuje da je zahtjev za mirenjem odbijen, odnosno da nisu dobili nikakvu ponudu, zasad u četiri od pet slučajeva.

„Za neke smo već dobili odgovor da se nije našla opcija mirenja i nismo dobili nikakvu ponudu. Nadam se da ćemo sve odgovore dobiti ovoga tjedna, kako bi već sljedeći tjedan tužbe bile automatski aktivirane“, ističe Bujas. Koliki iznos obeštećenja tvrtke traže, zasad ne žele otkrivati.

Bujas nam je ljetos pojasnio da se radi o tužbama za obeštećenje i to su, prema njegovim riječima, prve takve u Hrvatskoj. Ako mirenje ne uspije, objašnjavao je tada, ide se na tužbu pred trgovačkim sudom ili općinskim sudovima.

Na što se žale poduzetnici?

Telegram je u srpnju razgovarao s poduzetnicima koji su se odlučili na ovaj korak. Detaljno su nam ispričali što ih je ponukalo da od države traže obeštećenje i što od cijelog postupka očekuju. Žalili su se na odluke stožera, ali i Vladine mjere za pomoć gospodarstvu.

“Unatrag 15 mjeseci mi poslodavci živimo doslovno iz mjeseca u mjesec, ne znajući što će biti sljedeći. Hoćemo li dobiti mjere, hoćemo li zatvoriti tvrtku i hoće li propasti? Osobno, da sam znao da će biti ovakva situacija, još za prvog lockdowna bih zatvorio tvrtku pa neka se država pobrine za zaposlenike i na kraju i za sve ono što bi naši kupci izgubili”, objašnjavao nam je Tomica Drvar čija je agencija specijalizirana za putovanja na koncerte, sportska događanja itd.

Vlasnik restorana Nikola Božić je, pak, opisivao kakvih je imao problema s Vladinom potporom za očuvanje radnih mjesta. „Znate kad sam dobio navodnu potporu za studeni? U drugoj polovini veljače. Kasnili su preko 40 dana, a ja da bih mogao konkurirati za potporu, moram zakonski plaću za studeni isplatiti do 31. prosinca“, ispričao nam je tada.

Prostor za nove tužbe

Na pitanje je li neki od poduzetnika u međuvremenu odustao, predsjednik Glasa poduzetnika je kategoričan. “Nema odustajanja, dapače”, kaže Bujas, napominjući da su znali da će ‘izgubiti’ tri mjeseca, jer su i očekivali negativan odgovor države, ali je to dio procedure.

“Da mi to nismo pokrenuli, u ožujku sljedeće godine, dvije godine nakon prvog lockdowna, nastupila bi zastara i više se nikakva tužba nakon toga ne bi mogla podnijeti”, tvrdi Bujas koji se nada da će ovi procesi otvoriti mogućnost tužbi protiv države i drugim poduzetnicima.