Slobodan Praljak ne bi još dugo bio u zatvoru, izašao bi najkasnije 2020.

Haški sud dosad je imao gotovo redovitu praksu puštanja nakon 2/3 kazne

FOTO: Profimedia, Press Association

Prema praksi Međunarodnog suda u Haagu, optuženici uglavnom izlaze na slobodu nakon odslužene dvije trećine kazne. Prema tome, Slobodan Praljak kojemu je danas potvrđena kazna od 20 godina, nakon čega je popio otrov, iz zatvora je mogao izaći za otprilike tri godine.

Danas su se na društvenim mrežama pojavile spekulacije kako bi Praljak bez obzira na osudu izašao odmah, s obzirom na to da se predao prije više od 13 godina, no u vrijeme provedeno u pritvoru ne bi mu se uračunalo cijelo to razdoblje. Kako su detaljizirali odvjetnici s kojima se Telegram konzultirao, Anto Nobilo i Goran Mikuličić, sud mu je često odobravao privremena puštanja na slobodu koja se ne uračunavaju u vrijeme pritvora.

General je u svakom slučaju odslužio više od 11 godina, a s obzirom na to da je osuđen na 20 godina zatvora, dvije trećine kazne istekle bi mu nakon 13 godina i 4 mjeseca.

Kućni pritvor se ne računa u odrađenu kaznu

Šefovi HVO-a predali su se u travnju 2004. godine i zatim su do početka suđenja 2006. bili u kućnom pritvoru. General Praljak u još je jednom navratu bio u kućnom pritvoru, od lipnja 2011. do kolovoza 2012. kada je tužiteljstvo tražilo ukidanje privremene slobode i povratak u pritvor zbog straha od bijega.

Taj se period, prema propisima, ne računa u vrijeme odslužene kazne. U još je nekoliko navrata bio pušten u kućni pritvor, na nekoliko mjeseci kao na primjer 2008., povodom blagdana i slično.

Puštanje nakon dvije trećine uobičajena je praksa

Nakon odslužene dvije trećine kazne pušten je i Dario Kordić, koji je dobio 25 godina zatvora, ali je izašao nakon 16,6 godina. Pod istim je uvjetima pušten i Vladimir Lazarević te nekadašnji predsjednik srpske Vlade Nikola Šainović.

Među poznatijim osuđenicima, nakon odslužene dvije trećine kazne, pušten je i Momčilo Krajišnik, jedan od vođa bosanskih Srba. Njemu je bila dosuđena kazna od 20 godina, ali je iz zatvora izašao nakon 13 i pol godina.

Među onima na koje je Haški sud primijenio ovu praksu među ostalima su i bosanski Hrvati Drago Josipović i Vlado Šantić te bivši upravitelj zatvora u Kaoniku Zlatko Aleksovski.