Slovenci kažu da ne pristaju na hrvatski izlazak iz arbitraže (a ostavka suca im uopće nije jasna)

Slovensko ministarstvo vanjskih poslova pisalo je Arbitražnom sudu

A handout picture taken and released on May 4, 2015 by the International Court of Justice (ICJ) shows ICJ President, H.E. Judge Ronny Abraham, at the opening of the hearings in the case Bolivia v. Chile (Chile’s Preliminary Objection) on the access to the Pacific ocean, at the Peace Palace in The Hague. AFP PHOTO / HO / INTERNATIONAL COURT OF JUSTICE == RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / INTERNATIONAL COURT OF JUSTICE / ICJ-CIJ / Bastiaan van Musscher" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ==
FOTO: AFP

LJUBLJANA – Slovenija je obavijestila Stalni arbitražni sud u Haagu (PCA) da ne pristaje na jednostrani izlazak Hrvatske iz arbitraže o granici, objavilo je jučer slovensko ministarstvo vanjskih poslova. Time je odgovorilo na poziv suda da se izjasni o hrvatskom izlasku iz arbitražnog postupka.

PCA je od Ljubljane zatražio i da imenuje novog slovenskog arbitra, nakon ostavke Ronnyja Abrahama. Slovensko ministarstvo navelo je da mu nisu poznati razlozi Abrahamove ostavke, da arbitražni proces treba nastaviti i da će Ljubljana svog novog arbitra imenovati u predviđenom 15-dnevnom roku.

“Imamo potpuno povjerenje u nezavisnost i nepristranost arbitražnog suda, te očekujemo da će on u punom sastavu što prije nastaviti sa svojim poslom, te sukladno arbitražnom sporazumu donijeti presudu”, stoji u priopćenju.

Čuđenje u Ljubljani

Priopćenje Stalnog arbitražnog suda u Haagu od srijede da je Ronny Abraham, kojega je Slovenija prije šest dana imenovala za svog nadomjesnog suca u arbitražnom tribunalu, podnio ostavku nakon što je i raniji Jernej Sekolec dao ostavku, u Ljubljani je izazvalo čuđenje, ali službeni krugovi vjeruju da će se arbitraža svejedno nastaviti i nakon što je Hrvatska izjavila da izlazi iz tog procesa i da treba tražiti drugi način u traženju rješenja za granični prijepor, čemu je i dalje privržena.

Premijer Miro Cerar koji je prvi reagirao na tu vijest kazao je da ne razumije razloge Abrahamove ostavke i da Hrvatskoj ne bi trebalo dopustiti da “samovoljno i jednostrano” izađe iz arbitraže, dok ministar vanjskih poslova Karl Erjavec (na fotografiji gore) nije želio dati svoj komentar.

Slovenski mediji prenijeli su popodne izjave slovenskog parlamentarca Ive Vajgla i profesora međunarodnog prava i bivšeg ministra prometa Marka Pavlihe u kojima su komentirali novonastalu situaciju.

Vajgl se zauzima da Slovenija u predviđenom 15-dnevnom roku ponovo imenuje uglednog stranog pravnog stručnjaka, dok je Pavliha za to da se imenuje domaći stručnjak i kaže da je najbolje da se vlada odluči za Ernesta Petriča koji se spominjao kao najvjerojatniji kandidat i prije nego što se vlada bila odlučila za Abrahama, inače predsjednika Međunarodnog suda pravde (ICJ).

‘Trebamo Hrvatima blokirati ulazak u Schengen’

Vajgl je uz to izjavio kako izjave Budislava Vukasa, prijašnjeg hrvatskog arbitra koji je odstupio, nakon čega je izjavio da se Hrvatskoj pokušavalo oduzeti dio mora, čemu se on žestoko protivio, diskvalificiraju Vukasa kao pristranoga i otkrivaju navodni plan Hrvatske koja od početka nije imala namjeru poštivati arbitražu i njenu presudu koja joj ne bi odgovarala.

“Bilo bi mudro od Hrvatske da i dalje surađuje u radu arbitražnog suda, ali i da razmišlja o tome da se je Vukas kao nepristrani arbitar kompromitirao”, kazao je Vajgl, dodavši da je Europska komisija do sada davala jasne izjave da arbitražu treba nastaviti i da tako smatra i sam arbitražni sud.

Pavliha, koji je doktorirao na pravu mora kod hrvatskog stručnjaka dr. Davorina Rudolfa, izjavio je pak za Slovenski radio da bi Ljubljana trebala jasno poručiti Zagrebu da će ga blokirati pri ulasku u Schengensko područje ako ne prihvati arbitražni pravorijek.