Slovenija će možda povući vojnike iz međunarodnih misija, kažu da zbog izbjeglica moraju biti spremni na sve

Ljubljana priprema brojne mjere u slučaju zaoštravanja krize

22.10.2015., Rigonce, Slovenija - Slovenskoj vojsci, koja ima oko 7000 pripadnika, uz granicu s Hrvatskom zakon od iduceg tjedna omogucava dobivanje ovlasti da u suradnji s policijom moze osobama izdavati upozorenja i upute, privremeno ograniciti njihovo kretanje te s policijom uspostavljati kontrolu u smirivanju mase ljudi, koristeci prisilna sredstva. 
Photo: Petar Glebov/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

LJUBLJANA – Slovenska vlada priprema brojne mjere u slučaju zaoštravanja migrantske krize, a ne isključuje niti mogućnost povlačenja slovenskih vojnika iz međunarodnih misija i aktiviranje pričuvnog sastava, kazala je danas ministrica obrane Andreja Katič.

“Vojska je spremna pomoći policiji ako to bude potrebno”, kazala je Katič novinarima u vezi mogućih dodatnih mjera Slovenije ako Austrija i Njemačka ograniče primanje migranata, a njihov priljev iz Hrvatske se nastavi.

Nije demantirala da su kupili žicu

“Moramo biti spremni na sve”, kazala je Katič, ne želeći ni potvrditi niti zanijekati da je vlada već naručila žičanu ogradu za obranu južne granice prema Hrvatskoj od vala migranata, o čemu danas pišu mediji, te da je odmah spremna početi s njenim postavljanjem ako bi to bilo potrebno.

Više zastupnika slovenskog parlamenta potvrdilo je međutim kako su informirani da je vlada “išla u kupnju ograde”, te da smatraju to normalnom preventivnom mjerom, ali da same tehničke prepreke neće biti dovoljne za zaustavljanje nekontroliranog migrantskog vala jer iza ograde mora biti i “živa sila” koja će je štititi.

Reakcija Janeza Janše

Na medijske vijesti o mogućem postavljanju ograde na južnoj slovenskoj “schengenskoj” granici reagirao je čelnik oporbe i bivši premijer Janez Janša, pozdravivši to kao prvi Cerarov “korak naprijed” u sadašnjoj migrantskoj krizi.

Janša je ranije kritizirao Cerarovu vladu tvrdeći da je ignorirala njegove pozive da ogradu na granici počne postavljati onda kad je to napravila Mađarska.

Online peticija

Slovenski parlament u srijedu je započeo raspravu o “stanju na granici s Hrvatskom” koju je zatražila Janšina stranka, ali je rasprava odgođena do četvrtka, sa zahtjevom da se prije toga o problematici u roku 24 sata izjasni predsjednik države i zapovjednik oružanih snaga Borut Pahor.

U međuvremenu, izvanparlamentarna Slovenska pučka stranka (SLS) počela je preko interneta prikupljati potpise za peticiju kojom zahtijeva da se građani izjasne za zaštitu nacionalnih interesa u migrantskoj krizi i postavljanje fizičkih prepreka za zaustavljanje migranata na granici s Hrvatskom.

Migrants and refugees arrive to a make-shift train station in Sentilj to cross the Slovenian-Austrian border on November 1, 2015. At least 13 migrants, six of them children, drowned as two boats making the hazardous crossing from Turkey capsized in separate incidents in the Aegean Sea off Greece on November 1, the coastguard said. Ten bodies -- including six children, four of them babies -- were found in the vessel's cabin while that of a girl was washed up on the island, where dozens of refugees have perished trying to reach Europe in recent days. AFP PHOTO / RENE GOMOLJ

Priljev migranata zadnjih dana manji

Dnevni priljev migranata balkanskom rutom preko Hrvatske u Sloveniju zadnjih dana se smanjuje, a suradnja s Hrvatskom sve je bolja, ocijenio je danas Boštjan Šefic, glavni koordinator za migracije u slovenskoj vladi.

U utorak je u Sloveniju ušlo oko 5600 migranata, a smirivanje priljeva nastavlja se i u srijedu, pa je do 12 sati ušlo 3500 novih, a do kraja dana najavljen je dolazak novih 1000 vlakom, te još oko 25 autobusa, kazao je Šefic na redovnom brifingu za novinare.

Sve bolja komunikacija s Hrvatskom

On je izrazio zadovoljstvo sve boljom komunikacijom o migrantskom valu s hrvatskim vlastima, rekavši da se dodatno može popraviti usklađivanjem dolaska vlakova i autobusa.

Slovenija po njegovoj ocjeni poboljšava stanje u prihvatnim kapacitetima, pa će tako na područje “ničije zemlje” prema Austriji blizu Šentilja postaviti šator u kojemu će migranti na toplijem moći čekati prijem jer sada u grijanom šatoru kapaciteta 2000 ljudi često nema dovoljno mjesta.

Postoje različiti scenariji

Što se tiče žice za koju mediji navode da ju je slovenska vlada preventivno nabavila kako bi u slučaju nekontroliranog priljeva migranata ili zatvaranja Njamačke za migrante mogla bolje kontrolirati situaciju, Šefic je kazao da postoje različiti scenariji koji ovise o sigurnosnoj situaciji, ali da je govoriti o tome u sadašnjem trenutku “kontraproduktivno”.

Naglasio je da su slovenske službe informirane o mogućnosti da migrantska ruta skrene na Albaniju, Crnu Goru i dalje hrvatskom i slovenskom obalom, te da su i za taj scenarij izrađeni planovi.
“Za sada nema indicija da će se to i dogoditi, posebno zbog teškog terena i nadolazeće zime”, kazao je Šefic, ali i rekao da su migracijske seobe poput rijeka koje nađu novo korito ako im se negdje zapriječi prolaz.