Slovenija ipak zadržala bivšeg premijera Kosova Ramusha Haradinaja u Ljubljani

Haradinaj će morati ostati u Ljubljani dok se ne riješi tjeralica Srbije

Kosovo former Prime Minister Ramush Haradinaj talks to the media after paying homage to the statue of ex-Kosovo Liberation Army (KLA) commander Zahir Pajaziti in Pristina on November 30, 2012. Haradinaj arrived in Pristina to a jubilant welcome after the UN court cleared him from charges of war crimes committed during the 1998-1999 conflict.AFP PHOTO/ARMEND NIMANI
FOTO: AFP

Iako je bilo najavljeno da će biti pušten, bivši kosovski premijer Ramush Haradinaj i danas je u Ljubljani, gdje je jučer zaustavljen na putu iz Njemačke zbog Interpolove tjeralice koju je 2006. pokrenula Srbija, koja nekadašnjeg zapovjednika OVK-a tereti zbog zapovjedne odgovornosti za zločine na srpskim civilima na Kosovu.

Istražni sudac, koji ga je u srijedu saslušao, odredio je da treba ostati u Sloveniji dok se ne riješi pitanje tjeralice, a policija je objavila da se ispituje aktualnost tjeralice i uključuje li ona navodne zločine koji mu nisu bili dokazani pred tribunalom u Den Haagu, gdje je bio oslobođen odgovornosti.

Srbija smatra da zapadne zemlje žele izazvati zaoštravanje odnosa s Prištinom

Slučaj je u zadnja dva dana izazvao napetosti između Ljubljane i Prištine jer je kosovski parlament zatražio Haradinajevo bezuvjetno puštanje, a o problemu zadržavanja kosovskog političkog čelnika zadnja su dva dana kontaktirali najviši dužnosnici dviju država. Slovenski premijer Miro Cerar izjavio je nakon svog razgovora s kosovskim premijerom Isom Mustafom da će postupak s Haradinajem biti zaključen što je brže moguće, ali u sklopu obveza koje Slovenija ima prema Interpolu.

Slovenski mediji o slučaju prenose i reakcije iz Srbije i izjave premijera Aleksandra Vučića koje sugeriraju da Beograd “čudi” ažurnost kojim neke zapadne zemlje poput Švicarske zadnjih tjedana postupaju prema tjeralicama koje je pokrenula Srbija, sa sumnjom da se time žele izazvati zaoštravanje između Beograda i Prištine pred predstojeći nastavak pregovora o normalizaciji njihovih odnosa.